TRODNEVNI NAUČNI SKUP: Jug Srbije i srpska državnost
U Medveđi se održava trodnevni tematski naučni skup kojim se obeležava i 105. godišnjica oslobođenja jablaničkog kraja i juga Srbije u Prvom svetskom ratu.
foto: NM Leskovac
Naučni konferencija se održava u organizaciji leskovačkog Narodnog muzeja, Instituta za savremenu istoriju iz Beograda i biblioteke „Petar Petrović Njegoš“ iz Medveđe.
Pre rasprave na mnogobrojne istorijske teme učesnici skupa će, kraj spomenika na Vidikovcu iznad Medveđe, odati počast palim ratnicima, a povodom dana oslobođenja Medveđe u Prvom svetskom ratu.
Nakon plenarnog zasedanja u sali Skupštine opštine Medveđa, radni deo ovog naučnog skupa biće održan u konferencijskoj sali Hotela „Gejzer“ u Sijarinskoj Banji.
Na njemu će učestvovati veliki broj stručnjaka iz Instituta za savremenu odnosno noviju istoriju Srbije, sa Balkanološkog instituta Srpske akadamije nauka i umetnosti, Filozofskog fakuleta u Nišu, Kosovskoj Mitrovici i Istočnom Sarajevu, Istorijskog instituta, Instituta za političke odnosno Instituta za evropske studije u Beogradu, Instituta za nacionalnu istoriju iz Skoplja, beogradske Akademije za nacionalnu bezbednost, Instituta za srpsku kulturu u Leposaviću i Narodnog muzeja u Nišu.
Ova naučna konferencija trajaće od 5. do 7. oktobra, a održava se pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i lokalnih samouprava u Leskovcu i Medveđi.
Preporučujemo
BESPLATNI PREGLEDI U NIŠKIM SELIMA: Brzo do dijagnoze bez uputa i zakazivanja
25. 06. 2026. u 15:31
URBANO POŠUMLjAVANjE VLASOTINCA: Nove sadnice uz podršku ministarstva
24. 06. 2026. u 14:21
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
TRAMP POTPISAO NAREDBU 13219: "Dejtonski sporazum i Rezolucija 1244 se moraju poštovati"
PREDSEDNIK Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp produžio je danas vanredno stanje na nacionalnom nivou u vezi sa Zapadnim Balkanom, u skladu sa Zakonom o međunarodnim vanrednim ekonomskim ovlašćenjima, objavljeno je danas na sajtu Federalnog registra SAD.
24. 06. 2026. u 17:38 >> 17:45
UDARNO: Zelenski tvrdi da je Lukašenko prihvatio ultimatum
KOMUNIKACIONA oprema za koju Ukrajina tvrdi da je pomagala u podršci ruskim napadima dronova sa teritorije Belorusije prestala je da radi, rekao je predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski novinarima danas, nekoliko dana nakon što je izdao ultimatum beloruskom predsedniku Aleksandru Lukašenku.
24. 06. 2026. u 18:41
UMRLA JE U BOLOVIMA, U 47. GODINI Njenu smrt Miloš nikada neće prežaliti: "Bolest je brzo napredovala"
"BOLEST je brzo napredovala. Za samo sedam godina ona je legla u krevet i bila je nepokretna do smrti."
25. 06. 2026. u 10:29
Komentari (0)