ORDEN POVODOM VELIKOG JUBILEJA: Vek i po Gimnazije „Veljko Petrović“ u Somboru
SVEČANOM akademijom Gimnazija „Veljko Petrović“ u Somboru proslavila je 150 godina postojanja.
foto: Grad Sombor
Veliki jubilej okupio je brojne prijatelje, profesore i učenike koji su se zajedno prisetili istorije i značaja koji je somborska Gimnazija imala i ima za obrazovanje ne samo u Somboru, nego i u celoj Srbiji i regionu.
Svečanost je uveličao i patrijarh srpski Porfirije, koji je u ime sinoda Srpske Pravoslavne Crkve uručio Orden Svetog Save prvog stepena Gimnaziji „Veljko Petrović“ za ukupan doprinos obrazovanju i prosveti.
-Prvi pokušaj srednjoškolskog obrazovanja u Somboru je nastao u okviru Srpske crkvene Pravoslavne opštine. Samo ću još napomenuti tu kapitalnu činjenicu da je u Somboru 1778. godine osnovana prva škola za obrazovanje srpskih učitelja koja postoji i danas- rekao je patrijarh Porfirije.
Gradonačelnik Sombora Antonio Ratković rekao je da Gimnazija i danas prati trendove i ulaže velike napore da časove učini zanimljivijim i atraktivnijim.
-Moram naravno ovom prilikom da istaknem da su zaposleni u somborskoj Gimnaziji bili izuzetno dobri partneri Grada, jer su prateći potrebe svoje sredine i svojih učenika, vredno radili na osmišljavanju novih smerova kao što su: IT smer za učenike nadarene za informatiku i računarstvo, geografsko-istorijski smer za učenike nadarene za geografiju i istoriju, sportski smer za učenike koji imaju visoke sposobnosti za sport, čime su svoju školu svrstali među najpoželjnije u okruženju za upis novih generacija, a za šta im je Grad bio samo mali vetar u jedra - naveo je Ratković.
BONUS - NAJAKTUELNIJI VIDEO SNIMCI
Preporučujemo
PUTEVI DO BAČKOG BREGA KAO NOVI: Pri kraju obnova deonice kroz Bezdan, ka Somboru
01. 11. 2022. u 19:32
PREDSTAVILI I SVOJE RUKOTVORINE: Međunarodni dan starih obeležava se sajmom u Somboru
26. 10. 2022. u 18:51
ZAŠTO BLOKADERI HOĆE DA UBIJU VUČIĆA? Nešić i Vučićević o monstruoznim planovima (VIDEO)
BLOKADERI hoće da ubiju predsednika Aleksandra Vučića zato što im smeta Srbija kakva jeste i zato što su svesni da ni za 100 godina ne mogu da urade ono što Vučić uradi za dva dana, ističu glavna urednica portala "Novosti" Andrijana Nešić i predsednica Asocijacije novinara Srbije (ANS) Ivana Vučićević.
26. 02. 2026. u 11:01
CEO REGION JE ZGROŽEN! Evo šta je uradila takmičarka lažne države Kosovo kada je videla Srpkinju na pobedničkom postolju
BRUKA i sramota na jednom od evropskih takmičenja u tekvondou za mlade u Sarajevu!
25. 02. 2026. u 11:35
JOŠ MU SE BORE ZA ŽIVOT: Simptomi bolesti zbog koje je hospitalizovan Dačić - početak je "veoma običan"
MINISTAR unutrašnjih poslova Ivica Dačić juče je u teškom zdravstvenom stanju hitno smešten u bolnicu i priključen na aparate.
26. 02. 2026. u 16:26
Komentari (0)