RUŠE ČUNJEVE I - PREDRASUDE: Osobe sa invaliditetom u Trsteniku dobile priliku da se oprobaju i u kuglanju
IAKO su im mnogi sportski tereni nedostupni, Trsteničani sa invaliditetom uspeli su da preskoče i te konkretne prepreke, da bi se bavili sportom koji vole.
Foto Udruženje
Među njima je i kuglanje. Štaviše, za sportiste sa invaliditetom, "viseće kuglanje" je disciplina u kojoj su potpuno ravnopravni sa ljudima bez fizičkih ograničenja. Jer, kegle su uobičajeno na zemlji, a kugla je okačena o posebnu konstrukciju i, ako se precizno zanjiše, postiže se isti efekat kao da je izbačena iz ruke...
Najveća prednost tako postavljene kugle je da i osobe u invalidskim kolicima, kao i one koje ne bi mogle da je podignu, mogu bez prepreka da se takmiče. Ostatak sportske prakse je jednak klasičnom kuglanju, pa je ovako prilagođena tradicionalna disciplina privlačna i osobama bez fizičkog ograničenja. Videlo se to, uostalom, i u Ljubostinji kod Trstenika, gde je Centar za samostalni život osoba sa invaliditetom (OSI) organizovao turnir u visećem kulganju.
Foto Udruženje
- Prijavilo se više od 60 učesnika iz čitave Srbije. Došle su nam kolege iz mnogih udruženja, iz Jagodine, Kraljeva, Kragujevca... jer je "viseće kuglanje" zaista otkriće za našu zajednicu. Takmičenja organizujemo od 2020, kada smo uz pomoć prijatelja osmislili i napravili konstrukciju - kaže predsednica trsteničkog Udruženja Anželina Trifić.
Pomenuto nadmetalje je, inače, osmišljeno kao deo projekta "Želimo, hoćemo, možemo", koji finansira Ministarstvo za rad, boračka i socijalna pitanja, a podrška je pristigla i iz lokalne samouprave.
- Najvažnije nam je da se družimo i zabavljamo, a lično sam bila znenađena dobrim razultatom jer nikada pre nisam pokušala viseće kuglanje, već sam se takmičila samo u polumaratonu - ističe Jelena Jevtović iz udruženja "Karpe diem", dok Kragujevčanin Oliver Spasić svedoči da je već uspeo da pronikne u neke "tajne" ovog zanimljivog sporta, poput formiranja što većeg luka koji omogućava obaranje velikog broja kegli.
"TEREN"
PODLOGA za viseće kuglanje, na kojoj je postavljeno devet kegli je pravougaonik sa stranicama od 60 centimetara. Kugla visi na kanapu i cilj je - kao i u "kuglanju po zemlji" - da se iz u što manje pokušaja sruši što više čunjeva.
Preporučujemo
"NADAMO SE DA ĆE OSTATI U SKLADIŠTU" Hrvatski ministar u panici zbog najnovijih raketa: Vučićeva Srbija i snaga naše vojske jedina tema!
SRBIJA predsednika Aleksandra Vučića i snaga naše vojske, koja je Vučićevim zalaganjem podignuta iz pepela, jedina je tema u Hrvatskoj!
10. 03. 2026. u 18:10
ŠOK ISTRAGA AMERIKANACA: Evo ko je gađao iransku školu u kojoj su poginule devojčice
AMERIČKI vojni istražitelji veruju da je verovatno da su američke snage odgovorne za napad na iransku školu za devojčice u kojem je u subotu poginulo više desetina dece, ali još nisu doneli konačan zaključak niti su završili istragu, rekli su za Rojters dvojica američkih zvaničnika.
06. 03. 2026. u 08:23
NOVI EKSPLICITNI SNIMCI MIRJANE PAJKOVIĆ: Policija sumnja KO je na snimku, drugi muškarac - odmah saslušana
RANIJE je objavljen i video za koji je deo medija napisao da je snimljen u prostorijama Vlade. Tim povodom oglasili su se iz Vlade Crne Gore, i demantovali te navode.
07. 03. 2026. u 22:55 >> 23:05
Komentari (0)