PTIČIJI GRIP NA KIM: Uništena živina na pet farmi

29. 05. 2021. u 14:54

NA Kosovu i Metohiji zabeleženi su slučajevi ptičijeg gripa, zbog čega su na pet farmi u četiri grada uništene ptice, prenosi Reporteri.

ПТИЧИЈИ ГРИП НА КИМ: Уништена живина на пет фарми

Foto: Info centar Žitište

Iz Agencije za veterinu su saopštili da je bolest otkrivena još na dve farme koje su trenutno u izolaciji.

- Uzorci testirani u laboratoriji za hranu i veterinu otkrili su prisustvo ptičjeg gripa A, podtipovi H5 i N8. Test je izveden na sojevima piletine metodom Real Time RT-PCR - poručuju iz Agencije za hranu i veterinu, prenosi Kosovo online.

U saopštenju se podseća da je, prema navodima Svetske zdravstvene organizacije, grip H5N8 veoma smrtonosan za divlje i pitome ptice, ali da do sada nije zabeleženo da je opasan i po zdravlje ljudi.

Dodaje se da se ptičiji grip širi uglavnom direktnim kontaktom zaraženih i zdravih ptica, a može se preneti i kada ptice dođu u kontakt sa kontaminiranom opremom ili materijalima.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
OSUĐENI ZA UBISTVO STARCA U ZATVORU PADINSKA SKELA: Zrna saosećanja nemaju, izrečene višegodišnje kazne

OSUĐENI ZA UBISTVO STARCA U ZATVORU PADINSKA SKELA: Zrna saosećanja nemaju, izrečene višegodišnje kazne

SREĆKO Stefanović (22), Saša Stanković (22) i Dalibor Petrović (24) oglašeni su danas krivim u Višem sudu u Beogradu za teško ubistvo Stanimira Brajkovića (74) na bezobziran i nasilnički način u zatvoru Padinska Skela početkom februara 2024. godine. Ovom prvostepenom presudom Stefanović je osuđen na 19 godina zatvora, a Stanković i Petrović na po 18 godina.

11. 12. 2025. u 16:22

Komentari (0)

ČITAV GRAD U AUSTRIJI OSTAO ZATEČEN ZBOG SRBA: Evo šta su uradile delije (VIDEO)