BOLJI OD PERUA I MANČESTER SITIJA: Ludi san o Mundijalu San Marina i najlepša fudbalska bajka
UŠTINITE ih - sanjaju. "Maleni" San Marino, država koja ima 35.000 stanovnika, i njegova fudbalska reprezentacija proživljavaju dva meseca iz snova. Pobedom u poslednjem kolu D divizije Lige nacija na gostovanju u Lihtenštajnu (3:1) obezbedili su ulazak u C rang, i zbog specifičnih propozicija takmičenja, teoretski su dva koraka do Mundijala 2026.
FOTO: Tanjug/AP
Najgori tim na svetu po FIFA rang-listi (210. pozicija), u septembru je protiv istog rivala prekinuo niz od 20 godina bez trijumfa u zvaničnim mečevima. A preksinoć je sve bilo u znaku broja tri. To je bila tek treća pobeda u istoriji San Marina (imaju još deset remija i 198 poraza), i prvi put su postigli tri gola na jednoj utakmici. Takođe, ovo slavlje u Vaducu bilo im je prvo na gostujućem terenu.
- To što se prvo poluvreme završilo 1:0 za rivala je bila uvreda za fudbal. Međutim, momci su bili briljantni i zasluženo su pobedili. Zaslužili su ovaj uspeh - nije krio oduševljenje selektor Roberto Cevoli (55), nekadašnji štoper Torina, Ređine, Modene....
Sa mnogo više emocija čitvu utakmicu propratio je predsednik FS Marina Marko Tuka.
- Mogao sam da dobijem srčani udar, nije bilo lako. Sve što mogu da kažem je da su igrači ispisali istoriju. Kao ljudi, sportisti, muškarci, pokazali su koliko vrede. Plakali smo svi zajedno - ushićen je bio Tuka.
Da stvari budu još luđe, osvajanjem prvog mesta u Grupi D ispred Gibraltara i Lihtenštajna, San Marino je došao u situaciju da igra plej-of za plasman na SP. Doduše, tu će protivnici biti neuporedivo jači, ali niko ne može da im zabrani da nastave da sanjaju.
"Bolji" od Sitija, Peruanaca...
NEOČEKIVANO dobar učinak San Marina u proteklom periodu može da se posmatra i kroz neke simpatične trivije. Recimo, Peru je postigao tri gola tokom čitavih kvalifikacija za SP u Južnoj Americi, a San Marino je toliko puta zatresao mrežu tokom jednog susreta. Takođe, ima više pobeda nego Mančester siti u poslednjih mesec dana, dok Mančester Junajted vodi treći trener otkako je San Marino prethodni put doživeo neuspeh.
Preporučujemo
TENIS U ŠOKU! Janik Siner predstavio svetu rođenog brata - Rusa iz Rusije!
18. 11. 2024. u 20:03
A U LESKOVCU... Ceo svet bruji o onome što se desilo posle meča Srbije i Danske
19. 11. 2024. u 08:37
DA LI SE FUDBALSKA BAJKA NASTAVLjA? Bodeu će biti veoma teško da odbrani dva gola prednost na "Đuzepe Meaci"
POSLE poraza od 3:1 u Norveškoj, Inter mora da krene u potpuni juriš kada u revanšu plej-ofa Lige šampiona dočekao Bode glimt pred punim tribinama čuvene "Đuzepe Meace" (21.00).
24. 02. 2026. u 07:00
SVE VEĆI HAOS SA NARKO-KARTELOM PRED MUNDIJAL: FIFA oduzima Meksiku ovo domaćinstvo?!
Najnovije vesti iz sveta sporta više liče na one iz crne hronike. A delimično i tamo spadaju.
24. 02. 2026. u 12:23
"NEMA KO DA NASEČE DRVA": Rusko selo izgubilo skoro sve muškarce u ratu u Ukrajini
U RIBARSKOM selu Sedanka, na ruskom dalekom istoku, svakodnevni život je bio težak i pre rata u Ukrajini. Većina kuća nema osnovnu infrastrukturu, kao što su voda, unutrašnji toaleti ili centralno grejanje, iako zimske temperature često padnu i na -10 stepeni Celzijusa.
24. 02. 2026. u 09:43
Komentari (0)