NEMA VIŠE LAŽNIH SNIŽENJA: Šta donosi Zakon o zaštiti potrošača RS
PREDLOG Zakona o zaštiti potrošača Srpske, o kojem su poslanici raspravljali na sednici Narodne skupštine RS uvodi niz novina sa ciljem većih prava i bolje zaštite potrošača u Srpskoj. Procena je da potrošači nisu dovoljno informisani o svojim pravima, te je novim zakonskim rešenjem planirana edukacija i to od dece školskog uzrasta.
Foto: K. Mihajlović
Ubuduće se zakonskim rešenjem i sprečava pojava lažnih sniženja uvođenjem obaveze da trgovac prilikom sniženja ili akcije mora da iskaže najnižu cenu u poslednjih 30 dana, a sve sa ciljem dodatne zaštite od nepoštene poslovne prakse.
- Definisano je da proizvodi sa nedostatkom ili greškom moraju biti fizički odvojeni od ispravnih proizvoda i jasno označeni. Trgovac je dužan da potrošača upozna sa prirodom nedostatka - navedeno je u zakonu.
Ono oko čega kupci i potrošači obično imaju najviše nedoumica su slučajevi kada se na kupljenom proizvodu pojavi nedostatak, kao i obaveze trgovca u postupku reklamacije. Zakonom je to decidno objašnjeno i navedeno da, između ostalog, imate pravo i na povrat novca, a da pri tome čak i ne morate doneti originalnu ambalažu.
- Prava potrošača koji je kupio proizvod sa nedostatkom su: da zahteva popravku proizvoda, zamenu proizvoda, sniženje cene, ili raskine ugovor i traži povrat novca - piše u zakonu.
Reklamacije
TRGOVAC je, kako se navodi u zakonu, dužan da reklamaciju reši u roku od 30 dana. Izuzetno, rok se može jednom produžiti, ali samo ukoliko kupac da izričitu saglasnost.
Ministar trgovine RS Denis Šulić izjavio je da ovaj predlog zakona donosi značajne izmene kako bi se prava potrošača podigla na viši nivo. U ovom zakonskom rešenju zabranjeno je da trgovine komercijalnu garanciju koriste u marketinške svrhe.
- Proizvod ima komercijalnu garanciju, tako da ne treba kupce dovoditi u zabludu, da kupovinom u određenim trgovinama neće imati garanciju - kaže Šulić.
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
DRAMA NA NEBU: Ruski avioni izbacili uređaje blizu britanskog nosača aviona, hitno dignuti F-35
VELIKA Britanija presrela je dva ruska aviona nakon što je premestila nosač aviona ka Arktičkom krugu radi podrške misijama NATO.
06. 07. 2026. u 09:38
NOVINARKA MARIJA NAĐENA MRTVA U AUTU: Kamere snimile poslednje trenutke
GRČKU je potresla vest o iznenadnoj smrti novinarke Marije Antonijanaki, koja je pronađena mrtva u svom automobilu u Iraklionu na Kritu.
06. 07. 2026. u 10:26
"SPAVAO BIH S NjOM I OŽENIO JE!" Skandal premijera Australije sa Kajli Minog - oženio se pre 6 meseci, a sad se izvinjava
AUSTRALIJSKI premijer Entoni Albaneze uputio je nedvosmisleno izvinjenje zbog komentara o pop zvezdi Kajli Minog koje je prošle nedelje izneo tokom gostovanja u jednom podkastu. Njegove izjave izazvale su talas osuda, a kritičari su ih nazvali „potpuno neprimerenim” i poručili da „omalovažavaju funkciju premijera”, piše Bi-Bi-Si.
06. 07. 2026. u 18:21 >> 18:21
Komentari (0)