DEO NOVCA ZA LEČENJE MILOŠA I ANDREE: Profesorka iz Istočnog Sarajeva deo svetosavske nagrade deli sa obolelom decom

Mariana Regoje

28. 01. 2025. u 07:15

PROFESORKA srpskog jezika i književnosti u Srednjoj školi "28. juni" u Istočnom Sarajevu Dragana Mandrapa, jedna od dobitnica Svetosavske nagrade za 2024/2025. godinu, odlučila je da deo novca od nagrade prosledi za lečenje obolele dece, Miloša Božovića i Andree Ješić, kao i za freskopis Hrama Svetog Varnave Hvostanskog na Vranješu u Istočnoj Ilidži.

ДЕО НОВЦА ЗА ЛЕЧЕЊЕ МИЛОША И АНДРЕЕ: Професорка из Источног Сарајева део светосавске награде дели са оболелом децом

Privatna arhiva

Mandrapa je svoj profesionalni put započela ratne 1994. na Ilidži, a od potpisivanja Dejtonskog sporazuma i preseljenja u tada Srpsko, a danas Istočno Sarajevo, radi u Srednjoj školi "28. juni". Ove školske godine slavi 30 godina rada u prosveti, a kako je navela za "Večernje novosti", Svetosavska nagrada je vredan poklon za taj jubilej.

Kao profesor-mentor osvojila je brojne nagrade na međunarodnim i republičkim literarnim konkursima. Mandrapa je i autor više dramskih tekstova po kojima su rađene predstave koje su imale zapažen uspeh, a jedan od poslednjih je za monodramu "K'o kamen - Velenka Brstinova i kćer joj Dragana".

- Ideja za priču nastala je iz potrebe da sačuvam i od zaborava otrgnem priču o stradanju hercegovačkih Srba koju sam u nasleđe dobila od svoje majke - ističe Dragana Mandrapa.

Svako od nas u nasleđe dobije neki teret svojih predaka, pa ili se tog tereta oslobađa ili ga nosi kao sopstveni krst.

Doprinos obrazovanju i vaspitanju

MINISTARSTVO prosvete i kulture RS ove godine će Svetosavsku nagradu dodeliti za 45 istaknutih vaspitno-obrazovnih radnika u osnovnim i srednjim školama, i predškolskim ustanovama u Srpskoj.

Svetosavska nagrada dodeljuje se za postignute izuzetne rezultate u oblasti vaspitanja i obrazovanja dece i učenika i za doprinos kvalitetnijem vaspitanju i obrazovanju u Srpskoj u prethodnoj školskoj, odnosno radnoj godini.

- Nisam razmišljala o majčinom životu sve dok se krug nije okrenuo. Tek kad sam doživela ličnu tragediju, shvatila sam težinu i njene i naše zajedničke, kolektivne nesreće - rekla je Mandrapa.

Krug se okrenuo, ističe naša sagovornica, i nastao je tekst za dramu o ženama čije su sudbine slične, ali je sličan i odnos prema životu u koji su obe išle vođene ljubavlju i praštanjem.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
OSUĐENI ZA UBISTVO STARCA U ZATVORU PADINSKA SKELA: Zrna saosećanja nemaju, izrečene višegodišnje kazne

OSUĐENI ZA UBISTVO STARCA U ZATVORU PADINSKA SKELA: Zrna saosećanja nemaju, izrečene višegodišnje kazne

SREĆKO Stefanović (22), Saša Stanković (22) i Dalibor Petrović (24) oglašeni su danas krivim u Višem sudu u Beogradu za teško ubistvo Stanimira Brajkovića (74) na bezobziran i nasilnički način u zatvoru Padinska Skela početkom februara 2024. godine. Ovom prvostepenom presudom Stefanović je osuđen na 19 godina zatvora, a Stanković i Petrović na po 18 godina.

11. 12. 2025. u 16:22

Komentari (0)

ZVEZDA UKRAJINE PROBALA DA UBIJE RUSKOG PUKOVNIKA: Rusija ne prašta! Evo šta se desilo ukrajinskoj šampionki