UBIJENI MUČKI IZ ZASEDE: Pohod na Klanac- Počast palim borcima Kasindolskog bataljona
PRIPADNICI nekadašnjeg Kasindolskog bataljona, njihovi potomci i članovi porodica i brojni meštani Kasindola, posetili su Klanac, mesto gde su poginuli prvi borci ovog bataljona i gde je uspostavljena prva borbena linija za vreme odbrambeno-otadžbinskog rata.
Mariana Regoje
"Pohod na Klanac" je tradicionalna aktivnost koja se održava u sklopu manifestacije "Dani Kasindolskog bataljona" i predstavlja jednu vrstu hodočašća i odavanja počasti svim palim borcima Kasindolskog bataljona.
Predsednik Predsedništva Boračke organizacije "Ilidžanski borac" Slobodan Maunaga rekao je da je Klanac mesto gde su 10. jula 1992. godine pale prve žrtve.
- Na Klancu su poginula četiri vojnika Kasindolskog bataljona, a četiri su ranjena - rekao je Maunaga.- Na srpske vojnike, mučki iz zasede, zapucali su neprijatelji, iako je dogovoreno sa komšijama iz Kijeva da neće biti oružanog sukoba i da će se organizovati mirne straže. Zadatak svakog pojedinca je da se seća onih koji su svoje živote dali za odbranu Republike Srpske.
Predsednik Skupštine Opštinske organizacije "Ilidžanski borac" Goran Šehovac izjavio je da za mučko ubistvo četiri vojnika Vojske RS na Klancu još niko nije odgovarao.
- Ne smemo zaboraviti istoriju, jer je ona ispisana krvlju onih koji su život dali za našu slobodu i stvaranje RS - rekao je Šehovac.
Pedalj odstupanja značio bi pogrom
Na Klancu su, iz zasede, nakon dogovora o nenapadanju sa komšijama muslimanima iz Trnova, 10. jula 1992. ubijena četiri srpska borca i četiri ranjena, a to su, ujedno, bile i prve žrtve odbrane Kasindola.
-Od Klanca, preko Donjeg Kotorca, Dobrinje, do Ilidže, bila je desetine kilometara odbrambena linija, ponegde ni 10 metara udaljene od naselja, a samo pedalj odstupanja značio bi pogrom srpskog stanovništva, ranjenih i bolesnih u bolnici Kasindo – podsećaju iz Boračke organizacije „Ilidžanski borac“.
U temelje Republike Srpske, 99 pripadnika Kasindolskog bataljona utkalo je živote, a zajedno sa borcima Prve i Druge sarajevske brigade i Oklopne jedinice, na ratištima od Olova do Treskavice, stradalo je više od 130 pripadnika Vojske Republike Srpske.
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOPreporučujemo
UPOZNAJTE SRPSKO STRADANjE: Prikazivanje istine u Njujorku rezultat predanosti
11. 07. 2026. u 18:29
TEŠKA SAOBRAĆAJNA NESREĆA U REPUBLICI SRPSKOJ: Povređeni prevezeni u UKC
11. 07. 2026. u 16:49
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"SUPRUGA GA DRŽALA 5 MINUTA ZA NOGE DA NE BI ISPAO" Novi detalji drame državljanina Srbije na letu Rajanera
DRAMATIČNE trenutke doživeli su u petak ujutru putnici na letu kompanije Rajaner sa aerodroma „Makedonija“ u Solunu za Minhen, kada je pukao prozor, a vazdušna struja povukla jednog putnika napolje. On je u poslednjem trenutku spasen zahvaljujući supruzi, koja je sedela pored njega i zadržala ga, piše Prototema.
10. 07. 2026. u 12:18
ZAŠTO JE DUBRAVKA MIJATOVIĆ ZAISTA NAPUSTILA SERIJU "SREĆNI LjUDI"? "Morala sam da pobegnem..."
DUBRAVKA Mijatović napustila je seriju 'Srećni ljudi' iz ličnih razloga, a ne zbog honorara.
10. 07. 2026. u 15:07
PUTIN KOMENTARISAO BRAK NAŠE PEVAČICE: "Srpkinja ti je žena? Oni to neće ukrasti! Srbi su pošteni i pristojni - ako si prepisao firmu na nju"
TOKOM razgovora Vladimir Putin ga je upitao ko je njegova supruga.
10. 07. 2026. u 21:56
Komentari (0)