STARI TOPOVI U NOVOM RUHU: Izliveni u 19. veku sada postavljeni na ulaz Muzej Stara livnica

В. Хаџић

27. 01. 2025. u 13:29

TOPOVI iz 19. veka, otkopani posle Drugog svetskog rata u krugu nekadašnjeg Vojnotehničkog zavoda (VTZ) u Kragujevcu, restaurirani su i postavljeni na novu lokaciju, ispred Muzeja "Stara livnica". Prethodnih decenija propadali su kod zgrade Čaurnice u Kneževom arsenalu. Kompletnu restauraciju uradili su stručnjaci Fabrike "Zastava oružje" uz konsultacije sa kolegama iz Vojnog muzeja u Beogradu.

СТАРИ ТОПОВИ У НОВОМ РУХУ: Изливени у 19. веку сада постављени на улаз Музеј Стара ливница

Foto: V. Milošević

Ideja da se topovi dobiju novo ruho rodila se 2024, kada je fabrika obeležavala 170 godina od izlivanja prvih topova i početka industijalizacije zemlje.

- Restauracija je trajala gotovo godinu. Dobili smo najpre saglasnost Republičkog zavoda za zaštitu spomenika, a kako su topovske cevi teške oko pet tona, prvo smo uradili sliku opterećenja. Potom su, po uzoru na topove ispred Vojnog muzeja na Kalemegdanu, napravljeni drveni lafeti oslanjeni na metalnu konstrukciju. Podlogu je uradio naš tim iskusnih inženjera i poduhvat je realizovan sopstvenim sredstvima. To je doprinos fabrike očuvanju prostorno kulturno-istorijske celine VTZ - rekao je Saša Milošević, direktor Fabrike "Zastava oružje".

Foto: V. Milošević

 

SEDAM VREDNIH ZBIRKI

MUZEJ "Stara livnica" ima izložbenu halu površine oko 800 kvadrata, a muzejski fond ima oko 5.500 predmeta koji su raspoređeni u sedam muzejskih zbirki: Oružje i oprema, Mašine i alati, Arhivska građa, Fotografije, Likovna dela, Pečati i Ordenje. Muzej ima i sedam depoa i muzejsku biblioteku. Godišnje ga poseti više hiljada posetilaca. 

Po rečima Marije Milošević, kustosa Muzeja "Stara livnica", poreklo i tačan datum proizvodnje ovih topova nisu poznati, a postavljeni su još 1953. ispred Muzeja Zavoda "Crvena zastava" u zgradi stare Čaurnice. 

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
MOSKVA OTKRILA UKRAJINSKU ZAMKU: Kijev podlim potezom hteo da onesposobi ruske vojnike - FSB zaplenio pošiljku iz Poljske

MOSKVA OTKRILA UKRAJINSKU ZAMKU: Kijev podlim potezom hteo da onesposobi ruske vojnike - FSB zaplenio pošiljku iz Poljske

UKRAJINSKE specijalne službe su isporučile uloške za cipele sa ugrađenim eksplozivnim napravama jedinicama Oružanih snaga Ruske Federacije, saznao je „Militarny“ od izvora u jednoj od specijalnih službi. Prema rečima izvora, operativci su uspeli da izgrade mrežu za isporuku uz pomoć ruskih dobrovoljaca, a prve isporuke su se dogodile početkom marta. Broj predmeta se navodno meri desetinama hiljada.

26. 03. 2026. u 12:34

Komentari (0)

Nova generacija za sve generacije