ZGUSNUĆE SVAKO JELO I DATI MU POSEBAN ŠMEK: 5 najzdravijih zamena za zapršku
POSTOJI 5 najzdravijih zamena za zapršku koje će zgusnuti jelo i dati mu poseban ukus.
Foto Jutjub/Printskrin/Moja Kuhinja Tanja
Najzdravija zamena za klasičnu zapršku (brašno + ulje) zavisi od toga šta se kuva, ali važno je znati da postoji nekoliko opcija koje su zdravije, manje kalorične i bez prženja, a koje će zgusnuti jelo i dati mu poseban ukus.
1. Povrće izmiksano u gusti pire
Idealno za: čorbe, variva, pasulj, kupus
Primer: izblendaj šargarepu, tikvicu ili krompir koje si prethodno skuvao. Dodaj ih direktno u jelo da ga zgusneš i obogatiš.
Zdravstveni plus: bez masti, pun vlakana i vitamina.
2. Kukuruzno brašno ili palenta (neprženo)
Kako koristiti: kašičicu kukuruznog brašna razmuti u malo vode, dodaj u jelo i kratko kuvaj da se zgusne.
3. Jogurt ili kiselo mleko sa jajetom (za beli sos ili kupus)
Kako: razmuti 1 jaje i 2 kašike jogurta ili kiselog mleka, dodaj u jelo na kraju kuvanja, bez ključanja.
Zdravstveni plus: bogato proteinima, daje kremast ukus bez masti.
4. Ovsene ili ječmene pahuljice
Kako koristiti: Samelji ih u blenderu da postanu kao brašno, razmuti u vodi i dodaj u jelo.
Zdravstveni plus: odličan izvor vlakana, stabilizuje šećer u krvi, podstiče sitost.
5. Pasirani paradajz ili paradajz-pire
Idealno za: jela sa kupusom, paprikaš, gulaš
Zdravstveni plus: bogat antioksidansima (likopen), niskokaloričan.
Prijatno!
(Stil)
Preporučujemo
BEŠAMEL SOS: Super ide uz meso i povrće i daje šmek svakom jelu
16. 05. 2025. u 08:30
SAVRŠEN LAGANI PROLEĆNI RUČAK: Čamci od tikvica punjeni piletinom i sirom
03. 05. 2025. u 09:00
AMERIKANCI PIŠU: Srbija prva nabavila hipersonične balističke rakete u Evropi, revolucija u povećanju vatrene moći (FOTO)
FOTOGRAFIJE koje prikazuju lovački avion MiG-29 Ratnog vazduhoplovstva Srbije sa dve balističke rakete CM-400AKG kineske proizvodnje ukazuju na to da je Srbija postala drugi strani korisnik ovog tipa raketa, što značajno menja ranije veoma ograničene udarne mogućnosti ovih aviona, piše američki specijalizovani magazin "Militari voč" u tekstu pod nazivom "Prve hipersonične balističke rakete u Evropi: Srpski lovci MiG-29 integrisali kinesko naoružanje za revolucionarno povećanje vatrene moći".
11. 03. 2026. u 16:26
HAOS U CRNOGORSKOM PARLAMENTU: Prekinuta sednica, poslanici DPS-a opkolili sto predsedavajućeg
SEDNICA Skupštine Crne Gore prekinuta je danas nakon što je predsedavajući u tom momentu potpredsednik parlamneta Boris Pejović (PES) oduzeo reč poslanici opozicione Demokratske partije socijalista Aleksandri Vuković Kuč.
11. 03. 2026. u 17:06
"U HRVATSKOJ IRANSKA TERORISTIČKA JAZBINA" Milanović ljut na Izraelca: "Braco, ovo je Zagreb - ne Tel Aviv!"
PREDSEDNIK Hrvatske Zoran Milanović komentarisao je navode izraelskog ambasadora Gerija Korena da se usred Zagreba nalazi teroristička jazbina u iranskoj ambasadi.
11. 03. 2026. u 13:59
Komentari (0)