JERMENSKI PREDSEDNIK O BAJDENOVOJ IZJAVI: "Smeo korak posle kojeg će svet biti bolji"
PREDSEDNIK Jermenije Armen Sarkisjan ocenio je saopštenje američkog predsednika Džozefa Bajdena u kojem se navodi da su otomanske snage izvršile genocid nad Jermenima 1915. godine, kao smeo i inspirativan korak.
Foto: Printskrin
- To je važno za jermenski narod i za sve one ljude u svetu koji teže pravdi. Time se otvaraju nove perspektive američko-jermenskih odnosa - napisao je on na Fejsbuku.
Dodao je i da će svet postati bolji posle ovog koraka, a doprineće i tome da se spreče genocidi kao zločini protiv čovečnosti i iskoreni nekažnjivost.
U međuvremenu, ispred američke ambasade u Jerevanu nekoliko desetina građana okupilo se kako bi izrazili zahvalnost. Oni su nosili američke i jermenske zastave.
Podsetimo, ranije danas američki predsednik Džo Bajden saopštio je da su otomanske turske snage počinile genocid nad Jermenima 1915. godine.
Bajden je tako postao prvi američki predsednik posle 40 godina koji je zvanično nazvao zločine nad Jermenima genocidom, uprkos protivljenju Turske.
Jermeni ističu da su otomanske snage 1915. godine ubile milion i po Jermena. Da je nad Jermenima izvršen genocid priznale su 23 države, Evropski parlament i Svetski savet crkava.
Turska prihvata da su mnogi Jermeni koji su živeli u Otomanskom carstvu ubijeni u sukobima sa osmanskim snagama tokom Prvog svetskog rata, ali osporava broj žrtava i poriče da su ubistva sistematski organizovana i da predstavljaju genocid.
(Sputnjik)
Preporučujemo
PAŠINjAN POZDRAVIO BAJDENOVU IZJAVU O GENOCIDU: "Ovo je veliki dan za sve Jermene“
24. 04. 2021. u 19:28
"TA KUĆA JE STVARNO UKLETA" Majci i ocu prerezao grkljan, pa sebi isekao vene: Novi detalji porodične tragedije u Čačku
PRVI rezultati istrage tragedije koja je otkrivena u subotu ujutru u porodičnoj kući u blizini „Slobodine“ raskrsnice u Čačku, govore da je Vladimir Čarapić (47) nožem preklao vrat svojoj majci Mili (72), a potom i svom ocu Neđu (79). Zatim je sebi istim sečivom naneo više uboda po grudima i stomaku, a na kraju je prerezao vene leve ruke i tako na smrt iskrvario.
07. 12. 2025. u 13:36
NOVO REŠENjE ZA UKRAJINU: Evropa pravi plan u slučaju da se SAD povuku iz konflikta
EVROPSKE diplomate pripremaju scenario podrške Ukrajini u slučaju povlačenja SAD iz konflikta, prenosi Blumberg, pozivajući se na izvore.
07. 12. 2025. u 13:19
Završio glumu, pa radio na mešalici, rat ga udaljio od ljubavi - životni put Jova Maksića
DETINjSTVO glumca Jova Maksića oblikovalo se u maloj seoskoj sredini podno Dinare, u selu Plavno kod Knina, gde je porodica živela zbog očevog svešteničkog službovanja. Rani period života opisuje kao vreme potpune slobode i radosti, kada je gotovo čitavo selo bilo prostor za igru i maštarije. U takvoj atmosferi formirala se njegova emotivna struktura — vezanost za zajednicu, toplina porodičnih odnosa i zahvalnost za jednostavne stvari.
07. 12. 2025. u 11:41
Komentari (0)