KADIROV HOSPITALIZOVAN? Čečenski lider se skoro udavio u Turskoj, hitno prebačen u bolnicu
Čečenski lider Ramzan Kadirov, bliski saveznik Vladimira Putina, navodno je hospitalizovan nakon što se skoro udavio tokom odmora u Turskoj.
Foto: EPA
Prema izveštajima turskih medija, Kadirov je spasen brzom intervencijom hotelskog osoblja i prebačen u bolnicu, piše Kijev post.
Incident se, kako kažu, dogodio juče u popularnom letovalištu Mugla na jugozapadu Turske. Kadirov je odseo u hotelu sa pet zvezdica i oko podneva je otišao da pliva. Ubrzo nakon ulaska u vodu, počeo je da se guši i gubi kontrolu. Hotelsko osoblje je brzo reagovalo i pozvalo spasioce. Nakon što je izvučen iz vode i ukazana mu je prva pomoć, Kadirov je kolima hitne pomoći prebačen u bolnicu. Prema dostupnim informacijama, njegov život je van opasnosti.
Tišina iz Čečenije i Rusije
Iako je nekoliko turskih medija izvestilo o incidentu, nije bilo zvanične potvrde iz Kadirovljevog kabineta. Glavni ruski mediji takođe su ćutali o incidentu, što analitičari tumače kao mogući pokušaj da se incident sakrije od ruske javnosti, posebno zato što se dešava u vreme pojačanih glasina o njegovom zdravlju. Kadirov je u maju odgovorio na glasine kriptičnom porukom, rekavši da su "bolest i smrt put svakog čoveka", ne potvrđujući niti demantujući probleme.
Nezavisni medij Novaja gazeta Evropa je ranije objavio da Kadirov pati od pankreasne nekroze, stanja sa visokom stopom smrtnosti, više od pet godina.
"Čujem sve više tračeva o svojoj bolesti. Kažu da umirem", rekao je Kadirov u jednoj od svojih objava, odbacujući one koji šire glasine kao "kukavice koje se kriju u inostranstvu kao miševi".
Pitanje sukcesije i budućnost Čečenije
Zbog njegovog pogoršanog zdravlja, navodno se priprema prenos vlasti, a njegov sin tinejdžer, Adam, pominje se kao najverovatniji naslednik. U maju je Kadirov imenovao svog drugog sina, 18-godišnjeg Ahmata, za ministra fizičke kulture i sporta, što je njegovo drugo ministarsko imenovanje te godine.
Smrt Ramzana Kadirova, prema rečima proukrajinskog čečenskog komandanata Abdula Hakima, donela bi "veliku radost čečenskom narodu" i otvorila put oslobođenju Čečenije od vlasti Kremlja. Kadirov je na čelu Čečenije od 2007. godine, a njegovu vladavinu obeležili su izveštaji o brutalnom obračunu sa opozicijom. Njegove snage, poznate kao "Kadirovci", aktivno učestvuju u ruskoj invaziji na Ukrajinu.
(Index.hr)
Preporučujemo
TRAGEDIJA U TURSKOJ: U gašenju šumskog požara poginulo 10 vatrogasaca, 14 povređenih
23. 07. 2025. u 22:25
HRVATSKOJ STIGLA PORUKA IZ IZRAELA: Potpuno prekinite diplomatske odnose sa Teheranom
AMBASADOR Izraela u Hrvatskoj Gari Koren pozvao je zvanični Zagreb da prekine diplomatske odnose s Teheranom i sprovede bezbednosne provere osoblja iranskog diplomatskog predstavništva u Hrvatskoj jer bi, kaže, među njima moglo biti "špijuna" Revolucionarne garde koja se u EU smatra terorističkom organizacijom.
06. 03. 2026. u 09:10
ŠOK ISTRAGA AMERIKANACA: Evo ko je gađao iransku školu u kojoj su poginule devojčice
AMERIČKI vojni istražitelji veruju da je verovatno da su američke snage odgovorne za napad na iransku školu za devojčice u kojem je u subotu poginulo više desetina dece, ali još nisu doneli konačan zaključak niti su završili istragu, rekli su za Rojters dvojica američkih zvaničnika.
06. 03. 2026. u 08:23
NOVI EKSPLICITNI SNIMCI MIRJANE PAJKOVIĆ: Policija sumnja KO je na snimku, drugi muškarac - odmah saslušana
RANIJE je objavljen i video za koji je deo medija napisao da je snimljen u prostorijama Vlade. Tim povodom oglasili su se iz Vlade Crne Gore, i demantovali te navode.
07. 03. 2026. u 22:55 >> 23:05
Komentari (0)