PAŠINJAN UDARA NA CRKVU: Premijer Jermenije pozvao na "proterivanje" katalikosa svih Jermena

PREMIJER Jermenije, Nikol Pašinjan, pozvao je javnost da se pripremi za, kako je naveo, "proterivanje" katolikosa svih Jermena, Garegina II, iz njegove zvanične rezidencije u sedištu Jermenske pravoslavne crkve u Ečmijadžinu.

ПАШИЊАН УДАРА НА ЦРКВУ: Премијер Јерменије позвао на протеривање каталикоса свих Јермена

Foto: UNTV via AP

- Učinićemo to zajedno... molite se, postite i pripremajte se za veliki duhovni susret na centralnom trgu Ečmijadžina - poručio je Pašinjan na društvenim mrežama, prenose danas RIA Novosti.

U poslednjim mesecima Pašinjan je pojačao napade na Jermensku apostolsku crkvu, uključujući i objave sa uvredljivim i vulgarnim izrazima, a krajem maja predložio je izmene u načinu izbora katolikosa, koje bi državi dale odlučujuću ulogu u tom procesu.

Početkom jula, premijer je ponovo javno uvredio katolikosa Garegina II, ističući da će lično stati na čelo borbe protiv njega.

U jeku napetosti, kako navode RIA Novosti, sredinom juna uhapšen je ruski biznismen i dobrotvor Samvel Karapetjan, koji je javno podržao AAC, a  protiv njega su podignute optužbe za pozivanje na rušenje vlasti, što je izazvalo osude i proteste unutar jermenske dijaspore širom sveta.

U pritvoru se trenutno nalazi i arhiepiskop Bagrat Galstanjan, lider pokreta "Sveta borba", koji je prošle godine predvodio demonstracije sa zahtevom za Pašinjanovu ostavku.

Krajem juna u Jerevanu je uhapšen i arhiepiskop Mikael Adžapahjan, poglavar Širakske eparhije AAC, koji je optužen za pozive na preuzimanje vlasti i narušavanje teritorijalnog integriteta zemlje, a sam crkveni velikodostojnik nazvao je optužbe politički motivisanim i montiranim.

 

(Tanjug)

BONUS VIDEO:

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

AMERIKANCI BRUJE: Vučić najavio kupovinu HQ-9, Srbija bi mogla da ima najmoćniji PVO sistem u Evropi!

AMERIKANCI BRUJE: Vučić najavio kupovinu HQ-9, Srbija bi mogla da ima najmoćniji PVO sistem u Evropi!

PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić izjavio je juče, tokom prikaza novih i modernizovanih sredstava i sistema Vojske Srbije na vojnom aerodromu u Batajnici, da će Srbija nabaviti kineski protivvazduhoplovni sistem dugog dometa HQ-9, koji zapadni vojni analitičari ocenjuju kao pandan ruskom S-300, dok pojedine analize njegove sposobnosti porede i sa sistemom S-400.

29. 06. 2026. u 15:26 >> 15:52

UDARNO: Zelenski tvrdi da je Lukašenko prihvatio ultimatum

UDARNO: Zelenski tvrdi da je Lukašenko prihvatio ultimatum

KOMUNIKACIONA oprema za koju Ukrajina tvrdi da je pomagala u podršci ruskim napadima dronova sa teritorije Belorusije prestala je da radi, rekao je predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski novinarima danas, nekoliko dana nakon što je izdao ultimatum beloruskom predsedniku Aleksandru Lukašenku.

24. 06. 2026. u 18:41

Komentari (0)

MANJE PAPIRA, VIŠE ELEKTRONSKIH USLUGA: Rezultati projekta „eUprava za sve“