BERLIN PREDVODI NAORUŽAVANJE EVROPE: Izlazak koncerna KNDS na berzu i promena vlasništva otkriva ambicije Nemačke
Konstruktor vojnog naoružanja KNDS sprema se za izlazak na berzu, deset godina nakon stvaranja ovog industrijskog partnerstva između francuskog "Nekstera" i nemačkog "Kraus-Mafaj Vegmana".
Foto Tanjug/AP Photo/Matthias Schrader
Tri nedelje posle odustajanja od francusko-nemačko-španskog projekta budućeg borbenog vazduhoplovnog sistema (SKAF), to bi trebalo da bude znak da saradnja između Pariza i Berlina u sektoru odbrane nije potpuno zamrla.
Ova odbrambena grupa objavila je nameru da svoje akcije uvrsti na berze u Parizu i Frankfurtu, čim je postignut dogovor između Pariza i Berlina o ravnopravnom upravljanju kompanijom. Potez izlaska na berzu dobija na značaju ako se zna da je ova kompanija jedan od najvećih proizvođača vojne opreme na evropskom kontinentu. Nalazi se u središtu evropskog naoružavanja zahvaljujući tenku "leopard" i haubici "cezar".
– Evropa ulazi u novu eru kada je reč o odbrani i bezbednosti. Oružane snage se modernizuju velikom brzinom i ponovo uspostavljaju ključne kapacitete kopnene odbrane. KNDS je u idealnoj poziciji da prati ovu evoluciju – poručio je generalni direktor KNDS, Francuz Žan-Pol Alari.
I predsednik korporacije, Nemac Tom Enders, takođe insistira na tome da su Evropi potrebne snažnije odbrambene industrije, tešnja saradnja i veći tehnološki suverenitet.
– KNDS ima centralnu ulogu u tome – kaže Enders.
Izlazak na berzu omogućiće da se proveri interesovanje investitora za sektor odbrane koji ima ambiciozne planove rasta. Ova kompanija Ukrajini isporučuje tenkove, oklopne transportere, topove "cezar", prenosive mostove i roboizovana vozila.
Pred grupom KNDS nalaze se veliki izazovi. Ova grupacija sa sedištem u Amsterdamu takođe vodi i projekat budućeg tenka MGCS, ali je direktor nemačkog "Rajnmetal" Armin Paperger nedavno najavio značajno smanjenje francuskog finansijskog udela u ovom projektu, uz poruku da se ne može isključiti čak ni potpuno povlačenje Francuske. Novi kopneni borbeni sistem trebalo bi do 2040. godine da zameni francuske tenkove "lekler" i nemačke "leopard 2".
Da bi pokušala da premosti nedaće, francusko-nemačka korporacija sada je najavila plasman 20 odsto svog kapitala na tržište tokom narednih sedmica, čime pokreće jednu od najvećih javnih ponuda akcija u evropskoj odbrambenoj industriji. "Blumberg" ističe da bi ta operacija doprinela vrednovanju KNDS između 15 i 18 milijardi evra. Cena po kojoj će akcije biti prodate, koja je prema rečima rukovodstva i dalje predmet intenzivnih razgovora, još nije objavljena. Ovdašnji analitičari procenjuju da ovaj projekat ilustruje evropsku ambiciju za ponovnim naoružanjem kontinenta suočenim sa rastućom pretnjom Rusije i tenzijama sa SAD.
Ova operacija namenjena je isključivo institucionalnim investitorima, što bi trebalo da omogući da se postupak sprovede brže nego da je bilo potrebno ubeđivati male akcionare. Preostalih 80 odsto kapitala KNDS, koji neće biti u slobodnom prometu, ravnopravno će raspodeliti Francuska i Nemačka. Dva državna akcionara podležu desetogodišnjem moratorijumu, što znači da za to vreme nijedna od dve države neće moći da smanji svoj udeo ispod 30 odsto bez saglasnosti druge strane. Reč je zapravo o tome da se zaštite ključni interesi nacionalne bezbednosti povezani sa aktivnostima KNDS.
Sada predstoji velika promena u vlasničkoj strukturi ulaskom nemačke države u kapital kompanije sa udelom od 40 odsto, koji će kupiti od nemačke porodice Bode-Vegman. Familija koja želi da se povuče iz vlasništva prodaće preostalih 10 odsto svojih akcija na berzi, dok će i francuska država prodati deo svojih akcija kako bi svoj udeo smanjila na 40 odsto i obezbedila potpunu ravnopravnost sa nemačkom državom.
Ova operacija simbolizuje sve snažnije prodiranje Nemačke u oblast odbrane. Pariz i Berlin takođe žele da pokažu da su sposobni da sarađuju i da pruže zajedničku podršku ponovnom naoružavanju Starog kontinenta.
POTRAŽNjA PORASLA 30 ODSTO
Dogovor bi trebalo da umiri investitore koje je zabrinulo gašenje zajedničkog projekta borbenog aviona, koji je propao zbog industrijskog rivalstva, kao i zbog pomenutih sumnji u vezi sa zajedničkim tenkom. Kako bi privukao akcionare, KNDS je obećao rast prometa od 30 odsto u ovoj godini u odnosu na proteklu, kada je iznosio 4,4 milijarde evra, uz objašnjenje da postoji snažna potražnja u svim domenima koje pokriva ova firma.
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOPreporučujemo
SPEKTAKULARNA AKCIJA FSB: Osujećen napad sa 13 dronova na vojni aerodrom u Rostovu!
10. 07. 2026. u 08:23
EVO KO U AMERICI KRIJE DOSIJE EPSTIN: Tužilac žestoko udario na Ministarstvo pravde
10. 07. 2026. u 07:56
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
MISTERIJA KOJA GODINAMA PROGANjA SRBIJU: Šta je majka pronašla na mestu gde je stradao njen sin?
FILIP Tomović imao je 17 godina kada je njegov život tragično prekinut, a slučaj njegove smrti godinama kasnije ostao je jedan od najpotresnijih događaja koji se povezuje sa pričama o delovanju satanističkih i okultnih grupa u Srbiji.
09. 07. 2026. u 13:29
NOVINARKA MARIJA NAĐENA MRTVA U AUTU: Kamere snimile poslednje trenutke
GRČKU je potresla vest o iznenadnoj smrti novinarke Marije Antonijanaki, koja je pronađena mrtva u svom automobilu u Iraklionu na Kritu.
06. 07. 2026. u 10:26
JEZIV SNIMAK! Kobra i piton u borbi na život i smrt - poznato koji reptil je izašao kao pobednik (VIDEO)
VOZAČI na Tajlandu naišli su na nesvakidašnji prizor pored puta. Snimili su borbu na život i smrt dva reptila, tačnije borbu pitona i kraljevske kobre.
08. 07. 2026. u 17:19
Komentari (0)