AMERIČKI MEDIJI: Kraj je blizu - Ukrajina gubi tlo pod nogama na bojnom polju
NEDELjU dana pre nego što će Donald Tramp ponovo ući u Belu kuću, Kijev se priprema za teške dane, jer su ukrajinske trupe na začelju duž fronta i nedostaju im iskusni vojnici, a sumnja se da će vojna pomoć nastaviti da stiže kao do sada.
Foto: Novosti ilustracija
Kako piše Si-En-En, vlada u Kijevu posmatra signale iz Moskve i Vašingtona i svakodnevno ponavlja želju za "pravednim mirom".
Ruske snage nemilosrdno napreduju u regionu Donjecka, a dnevni uspesi se vide na terenu dok se kreću ka industrijskom pojasu regiona.
Kurahovo je u ruskim rukama, a prema navodima Si-En-Ena, ruske jedinice su na pet kilometara od centra Pokrovska. Komandant jednog ukrajinskog bataljona u blizini Pokrovska rekao je da su tamošnje ruske snage pojačale granatiranje i udare klizećim bombama.
Portparol ukrajinske vojske Viktor Tregubov izjavio je da se borbe nastavljaju oko Kurahova.
Cilj Kijeva je da odbrani ono što još uvek ima. Ukrajinski ministar odbrane Rustem Umerov rekao je na sastanku sa kontakt grupom za odbranu u Nemačkoj da će prioriteti u ovoj godini biti stabilizacija linije fronta i jačanje njenih odbrambenih sposobnosti.
Članovi Kontakt grupe su opredelili 126 milijardi dolara vojne pomoći Ukrajini prethodne tri godine. Obećali su dalju pomoć, uključujući 30.000 dronova tokom sledeće godine i više sistema protivvazdušne odbrane.
Nemački ministar odbrane Boris Pistorijus sugerisao je da bi nova američka administracija mogla da prekine sastanke ove grupe, te da bi onda trebalo da se oni nastave u nekom drugom obliku.
Trampov izaslanik za Ukrajinu, bivši američki general Kit Kelog rekao je da se nada da će moći da dođe do čvrstog i održivog rešenja za sukob u roku od 100 dana.
(rt.rs)
BONUS VIDEO - PIJAN VOZIO 200 NA SAT PO SURČINU: Presretači zaustavili džip kanadskih tablica
Preporučujemo
TRAMP ŽESTOKO PRETIO IRANU, POMENUO I SRBIJU: Američki predsednik oborio rekord, govorio skoro dva sata pred Kongresom
AMERIČKI predsednik Donald Tramp postavio je rekord u najdužem govoru o stanju nacije, koji je trajao jedan sat i 50 minuta, nadmašivši rekord koji je Bil Klinton postavio tokom svog poslednjeg obraćanja 2000. godine.
25. 02. 2026. u 07:31
VAŠINGTONU STIGLO UPOZORENjE: Ne pokušavajte da narušite naše odnose sa Moskvom
BELORUSKI predsednik Aleksandar Lukašenko izjavio je danas da je na početku pregovora između Belorusije i SAD upozorio Vašington da ne pokušava da naruši odnose između Minska i Moskve.
16. 02. 2026. u 15:09
"NEMA KO DA NASEČE DRVA": Rusko selo izgubilo skoro sve muškarce u ratu u Ukrajini
U RIBARSKOM selu Sedanka, na ruskom dalekom istoku, svakodnevni život je bio težak i pre rata u Ukrajini. Većina kuća nema osnovnu infrastrukturu, kao što su voda, unutrašnji toaleti ili centralno grejanje, iako zimske temperature često padnu i na -10 stepeni Celzijusa.
24. 02. 2026. u 09:43
Komentari (0)