CNN TVRDI: Netanjahu odugovlači sa rešavanjem situacije na Bliskom istoku zbog izbora u SAD
MALO je verovatno da će SAD postići iskorak u rešavanju bliskoistočnog sukoba pre predsedničkih izbora 5. novembra, piše Si-En-En.
Foto: Tanjug/AP
Sukob na Bliskom istoku eskalirao je proteklog vikenda kada je Izrael napao iranske vojne objekte u znak odmazde za raketni napad Teherana ranije ovog meseca. Iran je tada naveo niz atentata na visoke zvaničnike Hezbolaha kao razlog za napad.
Si-En-En navodi da, iako situacija nije eskalirala u rat punog obima, "čvor koji predstavlja sukob na Bliskom istoku, ostaje čvrsto stegnut."
Neimenovani zvaničnici koje je intervjuisao Si-En-En rekli su da će se američke, izraelske i katarske diplomate sastati u Dohi radi razgovora o sporazumu o oslobađanju talaca koje je militantna grupa Hamas otela u Gazi i postizanju primirja u palestinskoj enklavi.
Međutim, američki zvaničnici navodno veruju da izraelski premijer Benjamin Netanjahu, koji je "intimno upoznat sa predsedničkim izborima u SAD i prati ih, ne želi da donosi bilo kakve ozbiljne odluke po tom pitanju dok ne sazna pobednika u trci za Belu kuću".
Netanjahu takođe ne vidi mnogo podsticaja da okonča svoje druge operacije pre izbora, navodi se u članku, dodajući da nema sumnje da izraelski lider "bivšeg predsednika Donalda Trampa vidi kao bliskog saveznika".
Situacija na Bliskom istoku pitanje je koje interesuje - i deli - američke birače, naročito zato što u SAD živi velika arapska manjina, i to naročito u pojedinim kolebljivim državama.
Republikanski kandidat je ranije tvrdio da ima skoro svakodnevne razgovore sa izraelskim premijerom, opisujući njihov odnos kao "veoma dobar". "Vašington post" je prošle nedelje objavio, pozivajući se na neimenovane izvore, da je tokom jednog od tih poziva Tramp rekao Netanjahuu da "radi ono što mora", misleći na izraelske napade na Hamas i Hezbolah.
U međuvremenu, mediji navode i da je predsednik Džozef Bajden uradio sve (istina, bez uspeha) kako bi izvršio pritisak na Izrael da ograniči obim svojih napada na Iran, posebno kada su u pitanju nuklearna postrojenja Teherana.
(rt.rs)
BONUS VIDEO - RUSIJA LANSIRALA RAKETU: Pogledajte trenutak lansiranja
Preporučujemo
NEBENZJA PORUČIO: SAD namerno provocirale novi talas eskalacije na Bliskom istoku
28. 10. 2024. u 21:28
"SVEOPŠTI RAT" Stiglo veliko upozorenje Americi
VISOKI iranski zvaničnik upozorio je da će svaki napad na njegovu zemlju biti smatran „sveopštim ratom“ dok se američka udarna grupa nosača aviona približava regionu.
24. 01. 2026. u 09:31
U FEBRUARU POTPUNI KOLAPS POLARNOG VRTLOGA? Hladna masa zalediće Evropu, evo šta nas očekuje
NAKON stratosferskog zagrevanja početkom februara, najnovije prognoze pokazuju potencijalni potpuni kolaps polarnog vrtloga, što će na kraju dovesti hladan vazduh i u Evropu, piše Severe Weather Europe.
23. 01. 2026. u 14:21
NAJSTARIJI JUGOSLOVEN: Doživeo 132, izrasli mu treći zubi
U AKCIJI nekdašnje revije Yugo papir “Tražimo najstarijeg Jugoslovena“ 1978. godine novinari su se zaputili u selo Oraš Planje udaljeno od Tešnja desetak kilometara, gde je živeo Meho Hadžić.
23. 01. 2026. u 16:47
Komentari (0)