"POŠTOVANI OVP, MOLIM VAS DA VIŠE NE ULAZITE U OVAJ PAKT": Hiljade ljudi protestovalo u Beču protiv krajnje desnice
HILjADE demonstranata protestovalo je danas u Beču ne bi li apelovalo na austrijske političke stranke, posebno vladajuće konzervativce, da ne prave koaliciju sa krajnje desničarskom Slobodarskom partijom (FPO), koja je u nedelju prvi put pobedila na parlamentarnim izborima, preneo je danas Rojters.
tanjug
FPO je osvojila 29,2 odsto glasova, dok je Austrijskoj narodnoj partiji (OVP) kancelara Karla Nehamera pripalo 26,5 odsto glasova, a Socijaldemokratskoj partiji levog centra 21 odsto glasova.
Međutim, budući da nema apsolutnu većinu, FPO bi morao da formira koaliciju da bi vodio vladu. Samo je konzervativna Narodna partija (OVP) "otvorena za savez", ali ne ako je lider FPO Herbert Kikl deo vlade, za koga FPO insistira da bude.
- Želimo jasno da kažemo: Poštovani OVP, molim vas da više ne ulazite u ovaj pakt - rekao je jedan od organizatora protesta Marti Huber za televiziju Puls 24 dok se velika masa okupila ispred Univerziteta u Beču mašući zastavama u duginim bojama i transparentima: "Zaštitimo demokratiju".
BONUS VIDEO:
PUSTOŠ POSLE POPLAVA U ČEŠKOJ: Prijavljeni prvi smrtni slučajevi
HRVATSKA SVOJE KORENE TRAŽI U NAJDUBLjEM MRAKU: Kontroverzni praznik u susedstvu - "Stepinčevo" između verskog kulta i političkog tereta
JOŠ se nije stišala bura oko ustaškog pira na dočeku rukometaša, obeleženog Tompsonovim pesmama koje glorifikuju NDH, a iz Zagreba stižu nove provokacije koje bude aveti prošlosti.
11. 02. 2026. u 20:13
ORBAN OTKRIO ŠOK DETALjE: Odbio sam poziv Klintona da uđem u rat sa Srbijom 1999. godine
MAĐARSKI premijer Viktor Orban izjavio je da je 1999. godine, tokom svog prvog premijerskog mandata, dok su trajali sukobi u AP Kosovu i Metohiji i NATO agresija, dobio poziv od tadašnjeg američkog predsednika Bila Klintona da Mađarska otvori drugi front i napadne Srbiju ili "bar da puca iz Mađarske preko Vojvodine sve do Beograda", ali da je odbio takav poziv, preneo je danas Telex.
09. 02. 2026. u 11:13
JK PRIZNALA: "Sa njim sam izgubila nevinost - prvi put sa Nemanjom bio je grozan, užasan"
"IMALA sam 18 godina. Bilo je grozno iskustvo. Pomislila sam: "Kako nekome ovo može da se dogodi?" Bilo je užasno."
10. 02. 2026. u 07:32
Komentari (0)