FON DER LAJENOVA ZABRINUTA: Odbrambena strategija EU treba da uključi Ukrajinu
EVROPSKA unija bi trebala da uzme u obzir vojne potrebe Ukrajine u budućoj strategiji evropske industrije odbrane, izjavila je danas predsednica Komisije EU Ursula fon der Lajen na godišnjoj konferenciji Evropske odbrambene agencije.
FOTO: AP/Tanjug
- Naša strategija može da bude potpuna samo ukoliko uzme u obzir potrebe Ukrajine i njene industrijske kapacitete - rekla je Fon der Lajenova, dodajući da Ukrajina treba da bude integrisana u odbrambene programe Evropske unije, kako bi joj se pružila neophodna pomoć zbog sukoba sa Rusijom.
Prema rečima Ursule fon der Lajen, prvi korak ka tome jeste uključivanje Ukrajine u proces konsultacija o Industrijskoj strategiji.
- Ovo bi trebalo da dovede do integracije Ukrajine u neke od naših odbrambenih programa, uz saglasnost evropskog Parlamenta i Saveta, gde je to potrebno - rekla je Fon der Lajenova i najavila da Evropska komisija nastoji da početkom sledeće godine predloži svoj evropski odbrambeni industrijski program, kao i da će razmotriti načine za njeno finansiranje.
- U okviru toga, Komisija će pokušati da vidi kako da finansijski investitori uvide da industrija odbrane može da doprinese evropskoj bezbednosti - rekla je Fon der Lajenova.
Industrija odbrane EU nastoji da sledeće godine ispuni svoj cilj povećanja proizvodnog kapaciteta municije na milion metaka godišnje, dodala je ona.
Taj cilj odvojen je od plana EU da obezbedi milion artiljerijskih granata i projektila Ukrajini za godinu dana, za koji su nemački ministar odbrane Boris Pistorijus i drugi zvaničnici rekli da Unija verovatno neće uspeti da ostvari.
BONUS VIDEO: RUSKA PACIFIČKA FLOTA: Izvođenje vežbe odbrane Severnog morskog puta
SUKOB NAM JE PRED VRATIMA Rute upozorava: Mi smo sledeća meta Rusije
RUSIJA bi mogla da bude spremna da upotrebi vojnu silu protiv NATO-a u narednih pet godina, smatra generalni sekretar NATO-a Mark Rute.
11. 12. 2025. u 15:46 >> 16:40
OSUĐENI ZA UBISTVO STARCA U ZATVORU PADINSKA SKELA: Zrna saosećanja nemaju, izrečene višegodišnje kazne
SREĆKO Stefanović (22), Saša Stanković (22) i Dalibor Petrović (24) oglašeni su danas krivim u Višem sudu u Beogradu za teško ubistvo Stanimira Brajkovića (74) na bezobziran i nasilnički način u zatvoru Padinska Skela početkom februara 2024. godine. Ovom prvostepenom presudom Stefanović je osuđen na 19 godina zatvora, a Stanković i Petrović na po 18 godina.
11. 12. 2025. u 16:22
OVO JE STRAŠNO! Uznemirena Bilja otkrila gde je Aca bio u vreme MASAKRA - pevač mesecima u Australiji
PEVAČICA Biljana Jevtić oglasila se povodom terorističkog napada koji se dogodio u Sidneju. Njen suprug, pevač Aleksandar Aca Ilić, poslednja tri meseca proveo je upravo u tom gradu.
14. 12. 2025. u 19:24
Komentari (2)