"ZOMBI VLADA" NA 14 DANA: Šta se dešava ako Moravjecki ne uspe
POLjSKI predsednik Andžej Duda zvanično je u ponedeljak imenovao aktuelnog premijera Mateuša Moravjeckog (PiS) za mandatara nove vlade. Iako je premijer već predstavio ministarska rešenja, predviđa se da će vlada imati rok od 14 dana.
Mateuš Moravjecki / Foto AP
Naime, Moravjecki i njegova stranka Pravo i pravda (PiS) izgubili su na opštim izborima 15. oktobra od koalicije opozicionih partija na čelu sa Donaldom Tuskom. Iako je PiS najveća grupacija u novom sazivu parlamenta sa 191 poslanikom, opozicione stranke imaju ukupno 248 poslanika, što je sasvim dovoljno za formiranje vlade.
Ipak, predsednik Poljske, koji je simpatičan PiS-u, insistirao je da se Moravjeckom pruži prilika da pokuša da formira vladu.
- Ispunjavamo ustavni običaj tako što imenujemo vladu koja predstavlja grupu koja je pobedila na parlamentarnim izborima. Sa radošću gledam u premijera i ministre - rekao je Duda tokom ceremonije u ponedeljak.
Međutim, predsednici gornjeg i donjeg doma parlamenta, koji se nisu ni pojavili na svečanosti, pokazali su da je Dudino imenovanje zapravo farsa.
Nakon formiranja vlade, Moravjecki ima dve nedelje da pokuša da dobije poverenje parlamenta za program vlade. Ako to ne uspe, onda će parlament moći da izabere kandidata za premijera, ulogu koja će najverovatnije pripasti Donaldu Tusku.
- Vlada premijera Donalda Tuska, što se tiče strukture, 100 odsto je završena - rekao je jedan od članova Tuskove Građanske koalicije.
BONUS VIDEO: ŽIČANA OGRADA IZMEĐU POLjSKE I RUSIJE - Poljaci se plaše novog talasa migranata
(Klix)
Preporučujemo
POLjSKA IZLAZI IZ KRIZNE SITUACIJE: Duda ponudio Moravjeckom mandat za sastav nove vlade
14. 11. 2023. u 00:52
IZNENADNA POSETA: Ruski specijalac u Majamiju na razgovorima sa Amerikancima
11. 03. 2026. u 23:34
AMERIKANCI PIŠU: Srbija prva nabavila hipersonične balističke rakete u Evropi, revolucija u povećanju vatrene moći (FOTO)
FOTOGRAFIJE koje prikazuju lovački avion MiG-29 Ratnog vazduhoplovstva Srbije sa dve balističke rakete CM-400AKG kineske proizvodnje ukazuju na to da je Srbija postala drugi strani korisnik ovog tipa raketa, što značajno menja ranije veoma ograničene udarne mogućnosti ovih aviona, piše američki specijalizovani magazin "Militari voč" u tekstu pod nazivom "Prve hipersonične balističke rakete u Evropi: Srpski lovci MiG-29 integrisali kinesko naoružanje za revolucionarno povećanje vatrene moći".
11. 03. 2026. u 16:26
HAOS U CRNOGORSKOM PARLAMENTU: Prekinuta sednica, poslanici DPS-a opkolili sto predsedavajućeg
SEDNICA Skupštine Crne Gore prekinuta je danas nakon što je predsedavajući u tom momentu potpredsednik parlamneta Boris Pejović (PES) oduzeo reč poslanici opozicione Demokratske partije socijalista Aleksandri Vuković Kuč.
11. 03. 2026. u 17:06
"U HRVATSKOJ IRANSKA TERORISTIČKA JAZBINA" Milanović ljut na Izraelca: "Braco, ovo je Zagreb - ne Tel Aviv!"
PREDSEDNIK Hrvatske Zoran Milanović komentarisao je navode izraelskog ambasadora Gerija Korena da se usred Zagreba nalazi teroristička jazbina u iranskoj ambasadi.
11. 03. 2026. u 13:59
Komentari (0)