CRNA PREDVIĐANJA STRUČNJAKA: Ovoj evropskoj državi prete uragani, posledice bi mogle biti razorne
ŠPANSKA meteorološka agencija objavila je predviđanje da bi Španiju ovog leta mogli pogoditi uragani, čije bi posledice mogle biti razorne.
FOTO: Tanjug/AP
Svake godine, od 1. juna do 30. novembra, ova pojava se dešava i meteorološki stručnjaci su zabrinuti kako porast temperature mora može uticati na formiranje uragana u Atlantskom okeanu, izazivajuci povecan rizik, preneo je portal Juroviklinjuz.
Rast temperature mora u Španiji može biti ključni faktor za stvaranje uragana.
Stručnjaci za vremenske prilike navode da su tri sastojka uragana topla mora iznad 25 stepeni Celzijusa, visoka vlažnost u vazdušnoj masi iznad mora i nedostatak smicanja, kada različiti vetrovi duvaju u različitim pravcima i intenzitetom kako se visina povećava.
Rast temperature mora povećao rizik od uragana
Istorijski gledano, Španija nije imala mnogo uragana. Iberijsko poluostrvo se nalazi na geografskoj širini gde su temperature mora niže nego u tropima.
Štaviše, suvi vetrovi koji duvaju iz Sahare smanjuju vlažnost životne sredine. Međutim, u poslednje vreme rast temperature mora povećalo je rizik od ove meteorološke pojave.
Temperatura mora 24. jula bila je 28,4 stepena Celzijusa, prema podacima Evropske službe za klimatske promjene Kopernikus (C3S).
Stručnjaci naglašavaju da ce ekstremni fenomen uragana postajati sve češci u Španiji, uz nedavne vremenske pojave poput toplotnih talasa, oluja ili jakih kiša.
BONUS VIDEO: SNIMAK IZ DRONA SA KRFA: Vatra je uništila sve pred sobom
Preporučujemo
KLjUČ NOVE VLADE JE U KATALONIJI: Pedro Sančez ne žuri sa koalicionim pregovorima
26. 07. 2023. u 20:00
VAŠINGTON POST TVRDI: Ruska služba spremala scenario sa atentatom na Orbana
RUSKA Spoljna obaveštajna služba (SVR) navodno je razmatrala planove za uticaj na izbore u Mađarskoj, uključujući i insceniranje atentata na premijera Viktora Orbana, u cilju jačanja podrške Orbanu, pokazuje interni dokument do kojeg su došle evropske službe bezbednosti, piše danas Vašington post (WP).
21. 03. 2026. u 13:35
KULT PREDAKA U PLAMENU MRŽNjE: 45 godina od paljenja konaka Pećke patrijaršije – Zločin koji je najavio Martovski pogrom
OVE sedmice pre tačno 45 godina, srpski narod i Srpska pravoslavna crkva zanemeli su pred prizorom koji je nagovestio decenije stradanja na Kosovu i Metohiji.
17. 03. 2026. u 19:10
EKSPLOZIV BIO SPREMAN: "Digli bismo u vazduh aerodrom na Grenlandu"
DVA MESECA pre izraelsko-američkog napada na Iran, Danska je bila spremna da oružano brani svoj suverenitet nad Grenlandom.
19. 03. 2026. u 14:12
Komentari (0)