PEKING: G7 SE GRUBO MEŠA U KINESKE POSLOVE - odgovor kineskog MIP na objave grupe sedam najrazvijenijih zemalja
GRUPA 7 najrazvijenijih zemalja sveta, koja je održala sastanak u Japanu, grubo se umešala u unutrašnje poslove Kine, navodi se u saopštenju MIP u Pekingu. Time se zlonamerno diskredituje vlast i narod ove velike zemlje, saopštilo je danas kinesko Ministarstvo inostranih poslova.
Foto: Profimedia
U saopštenju, objavljenom nakon trodnevnog sastanka u letovalištu Karuizava u centralnom Japanu, šefovi diplomatija G7 su naglasili da nema promene u osnovnim stavovima članica u odnosu na Tajvan, istovremeno pozivajući Peking da se "uzdrži od pretnji, prinude, zastrašivanja ili upotrebe sile", prenosi japanska agencija Kjodo.
Odgovarajući na pitanje o stavu ministara inostranih poslova G7, portparol ministarstva Vang Venbin je rekao da u tom dokumentu ima "puno arogancije i predrasuda prema Kini" i da je zbog toga Peking uputio snažan demarš domaćinu Japanu.
Šefovi diplomatija G7 potvrdili su važnost mira i stabilnosti u vezi sa Tajvanom, kao "neophodnim elementom" za globalnu bezbednost, u trenutku sve većihh napetosti oko ostrva koje Kina smatra svojom teritorijom.
Preporučujemo
KINA "ODUVALA" AMERIKU Peking odbio da pritiska Iran: Saberite se i razgovarajte
21. 08. 2026. u 21:22
STABLA PADALA NA AUTOMOBILE: Nevreme pogodilo Kvarner u Hrvatskoj, poplavljene kuće
21. 08. 2026. u 21:11
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
OVO JE UKRAJINAC UHAPŠEN ZBOG SABOTAŽE SEVERNOG TOKA: Već jednom izmakao Nemcima, sada mu sledi izručenje
Drugi osumnjičeni optužen za učešće u eksplozijama na gasovodu Severni tok 2022. godine uhapšen je u Hrvatskoj i biće izručen Nemačkoj, saopštili su nemački tužioci danas.
19. 08. 2026. u 13:28
SINER ŠOKIRAO SVE! Italijan saopštio loše vesti
Italijanski teniser Janik Siner saopštio je danas da zbog povrede kolena desne noge neće igrati na Ju Es openu.
21. 08. 2026. u 16:23
Komentari (0)