DRAMA NA NEBU U BLIZINI NATO DRŽAVE: Uleteo ruski avion, hitno podignuti nemački i britanski lovci
DVA "tajfun" lovca koji pripadaju Velikoj Britaniji i Nemačkoj presreli su ruski avion blizu vazdušnog prostora Estonije, javlja Bi-Bi-Si.
Foto: Tanjug/AP
Borbeni avioni su podignuti kako bi presreli "leteći tanker" Il-78 Midas koji je leteo između Sankt Peterburga i Kalinjingrada, a koji nije uspostavio kontakt s kontrolom leta u Estoniji.
Britanske i nemačke vazdušne snage trenutno sprovode planiranu zajedničku patrolnu kontrolu u regionu u okviru NATO-a.
Samo presretanje ruskog aviona je bilo rutinsko, ali predstavlja prvu zajedničku operaciju ovog tipa za pomenute zemlje.
Incident se dogodio u vreme povišenih tenzija između NATO-a i Rusije zbog ruske invazije na Ukrajinu, ali nema dokaza da je incident povezan sa sudarom ruskog borbenog aviona i američkog drona iznad Crnog mora koji se dogodio istog dana.
Nakon što su "ispratili" Midas, dva aviona su preusmerena da presretnu avion An-148 koji je takođe prolazio blizu estonskog zračnog prostora.
Britanski RAF se priprema da preuzme vođstvo u NATO-ovoj vazdušnoj misiji u baltičkom vazdušnom prostoru od nemačkih vazdušnih snaga, a to će se dogoditi krajem aprila.
RAF-ovi "tajfun" avioni trenutno su bazirani u bazi Amari u Estoniji.
BONUS VIDEO:
RUSKI LOVCI-BOMBARDERI PONOVO NA ZADACIMA: Snimci borbenih aktivnosti posada u avionima Su-25
Preporučujemo
RAT U UKRAJINI: Žestoke borbe nastavljene u Zaporožju; VSU se povlači kod Avdejevke (FOTO/MAPA/VIDEO)
15. 03. 2023. u 06:39 >> 03:05
ZAHAROVA: Sloboda veroispovesti u Ukrajini talac bandita kijevskog režima
15. 03. 2023. u 07:35
"TA KUĆA JE STVARNO UKLETA" Majci i ocu prerezao grkljan, pa sebi isekao vene: Novi detalji porodične tragedije u Čačku
PRVI rezultati istrage tragedije koja je otkrivena u subotu ujutru u porodičnoj kući u blizini „Slobodine“ raskrsnice u Čačku, govore da je Vladimir Čarapić (47) nožem preklao vrat svojoj majci Mili (72), a potom i svom ocu Neđu (79). Zatim je sebi istim sečivom naneo više uboda po grudima i stomaku, a na kraju je prerezao vene leve ruke i tako na smrt iskrvario.
07. 12. 2025. u 13:36
NOVO REŠENjE ZA UKRAJINU: Evropa pravi plan u slučaju da se SAD povuku iz konflikta
EVROPSKE diplomate pripremaju scenario podrške Ukrajini u slučaju povlačenja SAD iz konflikta, prenosi Blumberg, pozivajući se na izvore.
07. 12. 2025. u 13:19
Završio glumu, pa radio na mešalici, rat ga udaljio od ljubavi - životni put Jova Maksića
DETINjSTVO glumca Jova Maksića oblikovalo se u maloj seoskoj sredini podno Dinare, u selu Plavno kod Knina, gde je porodica živela zbog očevog svešteničkog službovanja. Rani period života opisuje kao vreme potpune slobode i radosti, kada je gotovo čitavo selo bilo prostor za igru i maštarije. U takvoj atmosferi formirala se njegova emotivna struktura — vezanost za zajednicu, toplina porodičnih odnosa i zahvalnost za jednostavne stvari.
07. 12. 2025. u 11:41
Komentari (0)