DIGITALNA VOZAČKA DOZVOLA NA NIVOU CELE UNIJE: EU predlaže da minimalna starosna granica za vožnju bude 17 godina
EVROPSKA unija predložila je novi zakon koji se odnosi na saobraćaj, a kojim se uvodi digitalna vozačka dozvola na nivou cele Unije, ali i smanjenje starosne granice za dobijanje vozačke dozvole na 17 godina.
Foto: Piksabej
Novim zakonom osobe stare 17 godina, koje dobiju vozačku dozvolu, moći će da voze samo u pratnji punoletne osobe koja takođe ima vozačku dozvolu, piše "Tajms of Malta".
Kako se navodi, glavni cilj novog zakona je suzbijanje saobraćajnih prekršaja širom Evrope i uvođenje digitalne vozačke dozvole koja bi važila u celom bloku.
Zakonom se takođe predlaže da se svi novi vozači podvrgnu dvogodišnjem probnom roku, uz pristup nulte tolerancije na vožnju u alkoholisanom stanju.
Evropska komisija saopštila je da je više od 20.000 ljudi poginulo prošle godine u saobraćajnim incidentima na putevima Evropske unije.
Nova pravila će organima za sprovođenje zakona omogućiti pristup nacionalnim registrima vozačkih dozvola, za koje je Komisija rekla da će pomoći u identifikaciji prekršilaca i osigurati da plate svoje kazne.
Više od 40 odsto prekršaja u prekograničnom saobraćaju ostaje nekažnjeno, rekla je komesarka EU za saobraćaj Adina Valean na konferenciji za novinare u Briselu.
- Predlog se bavi unapređenjem prekogranične saradnje. Oni koji voze opasno ne smeju da se izvuku - dodala je ona.
Prema novim pravilima, ako neko lice bude diskvalifikovano za vožnju u jednoj zemlji, biće diskvalifikovano za vožnju širom EU.
Novu digitalnu vozačku dozvolu priznale bi sve zemlje članice i bila bi "prva u svetu", navodi se u saopštenju Evropske komisije i dodaje da će zemlje članice i dalje imati pravo da izdaju dozvole svojim građanima.
BONUS VIDEO:
SNIMAK IZ VAZDUHA POKAZUJE RAZMERE TRAGEDIJE: U Grčkoj trodnevna žalost posle železničke nesreće
Preporučujemo
EU UVODI DIGITALNU VOZAČKU DOZVOLU: Razlog – kazne, a biće nošena u mobilnom telefonu
02. 03. 2023. u 00:15
STEŽU SANKCIJE, A KUPUJU RUSKI DIZEL: Evropa preko Azije kupuje naftu iz Sibira
28. 02. 2023. u 15:40
HRVATI "VELIKI I JAKI" ŽALE SE CENTRALI NATO ZBOG SRPSKIH RAKETA: A ne smeta im vojni savez Zagreb-Tirana-Priština
PREMIJER Hrvatske Andrej Plenković rekao je danas, komentarišući to što Vojska Srbije raspolaže novom hipersoničnom kvazibalističkom raketom kineske proizvodnje CM-400, da će "razgovarati sa partnerima u NATO i upozoriti ih na takvo naoružanje".
12. 03. 2026. u 19:25
KULT PREDAKA U PLAMENU MRŽNjE: 45 godina od paljenja konaka Pećke patrijaršije – Zločin koji je najavio Martovski pogrom
OVE sedmice pre tačno 45 godina, srpski narod i Srpska pravoslavna crkva zanemeli su pred prizorom koji je nagovestio decenije stradanja na Kosovu i Metohiji.
17. 03. 2026. u 19:10
Miroslav 33 godine živi pod zemljom, bez struje i vode: Humanitarac podelio priču koja je rasplakala mnoge (VIDEO)
DEKA Miroslav iz sela Dvorska kod Krupnja već 33 godine živi u zemunici bez struje i vode, a njegov vapaj za pomoć dirnuo je humanitarca Marka Nikolića.
14. 03. 2026. u 11:54
Komentari (0)