MAĐARI ODLUČUJU NAREDNE SREDE: Hoće li Švedska i Finska biti korak bliže NATO-u
MAĐARSKI parlament će sledeće srede započeti raspravu o ratifikaciji članstva Finske i Švedske u NATO, navodi se u dnevnom redu sednice parlamenta objavljenom danas, preneo je Rojters.
Foto AP
Finska i Švedska zatražile su članstvo u NATO-u prošle godine nakon početka sukoba u Ukrajini, i zajednički izjavile da žele da ''ruku pod ruku'' dobiju članstvo.
Turski ministar spoljnih poslova Mevlut Čavušoglu je ranije danas, tokom susreta sa američkim državnim sekretarom Entonijem Blinkenom, rekao da je potrebno da Švedska i Finska preduzmu konkretnije poteze da bi Turska odobrila njihov zahtev za prijem u NATO.
On je naveo da sve članice Alijanse moraju da ubede, posebno Švedsku, da preduzme više akcija i odgovori na zahteve Ankare.
Švedska i Finska podnele su zahteve za članstvo u NATO-u u maju prošle godine, do sada su njihove zahteve ratifikovali parlamenti 28 članica Alijanse, a to još treba da učine Turska i Mađarska.
Turska uslovljava svoje odobrenje izručivanjem Ankari predstavnika kurdskih organizacija koje Turska smatra terorističkim.
Turska je saopštila da je moguće da odobri zahtev Finske, a za sada ne i Švedske zbog toga što su se odnosi Anakare i Stokholma dodatno zaoštrili nakon protesta u Švedskoj u januaru na kojima je spaljena islamska sveta knjiga Kuran.
BONUS VIDEO:
VEŽBE U RATNIM USLOVIMA: Posade ruskih tenkova T-80BVM vežbaju gađanje
Preporučujemo
BELORUSIJA UPOZORAVA: Poljska i baltičke zemlje pojačavaju ofanzivne vojne kapacitete
22. 02. 2023. u 20:43
FINSKA OKRENULA LEĐA ŠVEDSKOJ: Helsinki ide u NATO ne čekajući Stokholm
22. 02. 2023. u 17:42
"TA KUĆA JE STVARNO UKLETA" Majci i ocu prerezao grkljan, pa sebi isekao vene: Novi detalji porodične tragedije u Čačku
PRVI rezultati istrage tragedije koja je otkrivena u subotu ujutru u porodičnoj kući u blizini „Slobodine“ raskrsnice u Čačku, govore da je Vladimir Čarapić (47) nožem preklao vrat svojoj majci Mili (72), a potom i svom ocu Neđu (79). Zatim je sebi istim sečivom naneo više uboda po grudima i stomaku, a na kraju je prerezao vene leve ruke i tako na smrt iskrvario.
07. 12. 2025. u 13:36
NOVO REŠENjE ZA UKRAJINU: Evropa pravi plan u slučaju da se SAD povuku iz konflikta
EVROPSKE diplomate pripremaju scenario podrške Ukrajini u slučaju povlačenja SAD iz konflikta, prenosi Blumberg, pozivajući se na izvore.
07. 12. 2025. u 13:19
Završio glumu, pa radio na mešalici, rat ga udaljio od ljubavi - životni put Jova Maksića
DETINjSTVO glumca Jova Maksića oblikovalo se u maloj seoskoj sredini podno Dinare, u selu Plavno kod Knina, gde je porodica živela zbog očevog svešteničkog službovanja. Rani period života opisuje kao vreme potpune slobode i radosti, kada je gotovo čitavo selo bilo prostor za igru i maštarije. U takvoj atmosferi formirala se njegova emotivna struktura — vezanost za zajednicu, toplina porodičnih odnosa i zahvalnost za jednostavne stvari.
07. 12. 2025. u 11:41
Komentari (0)