OVE GODINE BIĆE NAS OSAM MILIJARDI: Dogodine Indija postaje najmnogoljudnija zemlja, procenjuju UN
Prema prognozi UN svetska populacija raste sporije od 1950. godine, ali sredinom novembra procenjuje se da će nas na planeti biti osam milijardi, a Indija postati najmnogoljudnija zemlja. Populacija bi mogla da dostigne 8,5 milijardi 2030. godine, 9,7 milijardi dve decenije kasnije 2050. i vrhuncom od oko 10,4 milijardi ljudi tokom 2080. godine. Zadražvanje na tom nivou očekuje se do 2100. godine.
Foto: AP
- Dok očekujemo rađanje osmomilijarditog stanovnika Zemlje... to je podsećanje na našu podeljenu odgovornost da vodimo računa o našoj planeti i uzmemo momenat da razmislimo o tačkama gde još ne poštujemo preuzete obaveze jedni prema drugima - ističe generalni sekretar UN Antonio Gutereš. Dok se uočava pad plodnosti u više razvijenih zemalja, očekivan porast populacije narednih decenija će više od polovine biti koncentrisan u Demokratskoj Republici Kongo, Egiptu, Etiopiji, Indiji, Nigeriji, Pakistanu, Filipinima i Tanzaniji.
Preporučujemo
VENECUELA POSLE AGRESIJE: Tramp šalje Madura u logor Gvantanamo, preti mu smrna kazna; Rodriges prkosi Trampu (FOTO/VIDEO)
U GLAVNOM gradu Venecuele, Karakasu, odjeknule su eksplozije, a grad su u niskom letu nadletali avioni, javljaju svetski mediji. Američki predsedik Donald Tramp objavio je da je predsednik Venecuele Nikolas Maduro uhvaćen zajedno sa suprugom i prebačen iz zemlje.
03. 01. 2026. u 07:45 >> 21:46
RUSI ĆE NAPASTI EU MNOGO RANIJE: Veliko upozorenje iz Ukrajine, poznata godina i glavna meta
RUSIJA je pomerila svoje planove za direktnu agresiju sa 2030. na 2027. godinu, a Evropa je sve glasnija o riziku od direktnog sukoba, u kojem bi se baltičke države mogle naći pod okupacijom.
20. 12. 2025. u 09:41
U VENECUELI 4.000 HRVATA : Strah, svuda tišina puna tenzije
U VENECUELI živi 4.000 osoba hrvatskog porekla koje posle noćašnjeg američkog napada na glavni grad Karakas, zatvorene u kućama, čekaju dalji razvoj događaja, rekla je u subotu Hini predstavnica hrvatske zajednice u toj južnoameričkoj zemlji.
03. 01. 2026. u 18:47
Komentari (0)