ERDOGAN IZRIČIT: "Članice NATO-a moraju priznati da je terorizam pretnja za sve"
TURSKA neće promeniti svoj stav o članstvu Švedske i Finske u NATO-u ako se ne preduzmu neophodni koraci sa njihove strane, rekao je turski predsednik Redžep Tajip Erdogan u svom članku za "Ekonomist", prenose RIA Novosti.
Foto AP
Finska i Švedska su u pozadini događaja u Ukrajini 18. maja predale generalnom sekretaru NATO-a molbu za ulazak u alijansu. Turska je blokirala početak procesa pregleda za ove prijave.
Foto: Printskrin/www.economist.com
Turski predsednik Tajip Erdogan rekao je da Ankara ne može da kaže „da” članstvu Finske i Švedske u NATO-u, jer ne može da veruje njihovim uveravanjima o odnosima sa predstavnicima Radničke partije Kurdistana, zabranjene u Turskoj.
- Prigovor Turske članstvu Švedske i Finske (u NATO-u) je takođe odlučujući korak koji je preduzet u ime svih članica koje su do sada bile mete terorizma. Turska želi da ove zemlje podrže protivterorističke operacije koje će sprovoditi NATO članice. Terorizam je pretnja za sve države članice i zemlje kandidati moraju da priznaju ovu činjenicu pre nego što se pridruže organizaciji. Ako ne preduzmu neophodne korake, Turska neće promeniti svoj stav po ovom pitanju - rekao je Erdogan za "Ekonomist".
Rusija je više puta primetila da je NATO usmeren na konfrontaciju. Pres-sekretar predsednika Ruske Federacije Dmitrij Peskov izjavio je da dalje širenje alijanse ne bi donelo veću bezbednost Evropi, NATO ima agresivan karakter.
Istovremeno je napomenuo da ulazak Švedske i Finske u NATO ne smatra egzistencijalnom pretnjom Rusiji. U međuvremenu, ruski predsednik Vladimir Putin je primetio da bi napuštanje tradicionalne politike vojne neutralnosti Finske bilo pogrešno, jer nema pretnji po njenu bezbednost.
BONUS VIDEO:
VOJSKA DNR U "AZOVSTALjU": Pogledajte izbliza ruševine čeličane i tajne podzemne prostorije
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOKlikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
SAMO NEKOLIKO SATI NAKON POBEDE NA SP: Argentina žestoko optužila Englesku i britansku mornaricu
ARGENTINA je ponovo otvorila spor sa Velikom Britanijom oko Foklandskih ostrva. Samo nekoliko sati nakon pobede nad Engleskom u polufinalu Svetskog prvenstva, Buenos Ajres je optužio britansku ratnu mornaricu za, kako tvrdi, „nezakonit upad“ u argentinske teritorijalne vode.
16. 07. 2026. u 14:34
NAPADNUT DUBAI: Odjeknula strašna eksplozija (VIDEO)
Snažne eksplozije odjeknule su u četvrtak uveče u centru Dubaija, dok su iznad grada, prema izveštajima očevidaca, presretnuti projektili tokom obnovljenih iranskih napada na ciljeve u Ujedinjenim Arapskim Emiratima.
16. 07. 2026. u 19:15
VODITELjKA GODINAMA NE SPAVA SA MUŽEM: "To je za mene traumatično!"
VODITELjKA sa suprugom već godinama ne spava u istom krevetu...
14. 07. 2026. u 11:17
Komentari (2)