MAORI ŽELE REPUBLIKU: Stranka domorodaca sa Novog Zelanda pozvala na razvod od britanske krune, oteto im 90 posto zemlje
STRANKA Maora sa Novog Zelanda pozvala je na “razvod“ od britanske krune i uklanjanje kraljevske porodice sa pozicije šefa te države.
Foto: Arhiva Novosti
Poziv je upućen na 182. godišnjicu potpisivanja Vaitangi sporazuma ili “Te Tiriti o Vaitangi”, odnosno osnovnog pravnog dokumenta Novog Zelanda, prenosi britanski list “Gardijan”.
- Ako posmatrate naš osnivački savez kao brak između tangata venua (autohtonog naroda) i krune, onda je Te Tiriti dete tog braka. Vreme je da tangata venua preuzme potpuno starateljstvo - izjavio je lider Maora Pati Raviri Vaititi.
Kako dodaje, takav razvoj situacije neće učiniti da se kruna "skrajne", jer ako se par razvede “ne gubite odgovornost za svoje dete".
- Ovo će biti prilika da se ponovo osmisli još značajnije i ispunjenije partnerstvo - rekao je on.
Taj sporazum je garantovao zaštitu njihovih prava na zemlju, ali u prvih 100 godina nakon njegovog potpisivanja Maori su izgubili više od 90 odsto svoje zemlje kroz kombinaciju direktne konfiskacije od strane krune, privatne ili državne prodaje i sudske prakse koje nisu priznavale kolektivno vlasništvo.
Međutim, prethodni napori da Novi Zeland postane republika jedva su uspevali da dobiju na zamajcu, a jedna prošlogodišnja anketa je pokazala da trećina Novozelanđana trenutno želi da prekine veze sa monarhijom, protiv toga je 47 odsto, a 20 procenata građana je suzdržano.
Premijerka Novog Zelanda Džasinda Ardern je izjavila da je ona republikanka, a 2021. godine je rekla da veruje da će Novi Zeland postati republika za njenog života, ali da neće preduzimati ništa po tom pitanju tokom svog mandata.
BONUS VIDEO:
POČELO JE: Velika Britanija prva u svetu odobrila vakcine "Fajzera" i "Bionteka"
Preporučujemo
NOVI ZELAND POPUŠTA MERE: Postepeno otvaranje, turiste planiraju tek u oktobru
03. 02. 2022. u 00:45
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"SRBIJA JE POČASNI GOST U PARIZU" Milanović pobesneo: Oni nisu ni u EU, ni u NATO, ni u Koaliciji voljnih
PREDSEDNIK Hrvatske Zoran Milanović izjavio je danas da Srbija ima ulogu počasnog gosta na vojnom defileu u Parizu povodom Dana Bastilje, a da je Hrvatska počašćena što su je tamo pozvali.
03. 07. 2026. u 15:08
ZELENSKI ODLAZI U ISTORIJU? Ovaj čovek ulazi u trku za predsednika Ukrajine
VALERIJ Zalužni, bivši vrhovni komandant i trenutni ukrajinski ambasador u Ujedinjenom Kraljevstvu, rekao je sadašnjem predsedniku zemlje, Volodimiru Zelenskom, da namerava da postane novi predsednik Ukrajine.
01. 07. 2026. u 15:45
STRAŠNO: Predozirao se unuk Ere Ojdanića - drama u Resniku
UNUK Ere Ojdanića, Andrija Ojdanić danas se predozirao narkoticima, zbog čega je morala da reaguje hitna pomoć.
03. 07. 2026. u 18:30
Komentari (0)