KGB TVRDI: Prizemljeni beloruski opozicionar bio član fašističkog bataljona "Azov"
OPOZICIONAR Roman Protaševič, koji je uhapšen na aerodromu u Minsku, bio je pripadnik bataljona „Azov“, objavio je beloruski KGB.
Foto: Ilustracija
Protaševič je učestvovao u akcijama bataljona "Azov" na jugoistoku Ukrajine. Protiv boraca te fašističke je pokrenut krivični postupak u Ruskoj Federaciji, saopštio je Ivan Tertel, šef KGB Belorusije.
Prema njegovim rečima, iskustvo stečeno u bataljonu Protasevič je aktivno primenjivao u odnosu na Belorusiju.
- Bio je organizator i koordinator masovnih nereda koji su ugrožavali život i zdravlje običnih građana i organa reda. Takođe je šef jednog od internet kanala, koje naše zakonodavstvo opravdano prepoznaje kao ekstremističke - rekao je Tertel.
Ukrajinska dobrovoljačka jedinica bataljon Azov, formirana je 2014. godine i finansira je oligar Igor Kolomojski, guverner Dnjepropetrovske oblasti u Ukrajini. Azov je, kao deo ukrajinske Nacionalne garde, aktivno učetvovao u sukobima na istoku Ukrajine.
Simboli jedinice su zbog svojih nacističkih konotacija izazvali kontroverze u međunarodnoj javnosti, ali isto tako u njene redove privukli veliki broj esktremnih dobrovoljaca iz zapadnoevropskih i drugih država.
Preporučujemo
LUKAŠENKO I PUTIN SE SASTAJU U PETAK: Evo o čemu će razgovarati dvojica predsednika
26. 05. 2021. u 16:03
LUKAŠENKO UPOZORIO ZLONAMERNIKE: Ako u Belorusiji nešto "eksplodira", izbiće svetski rat
26. 05. 2021. u 12:08
TRAMP UPUTIO PISMO ORBANU: Evo šta mu je poručio
PREMIJER Mađarske Viktor Orban objavio je na društvenoj mreži Iks pismo koje je dobio od Donalda Trampa, u kojem predsednik Sjedinjenih Američkih Država ističe da su odnosi SAD i Mađarske jači nego ikada i da se zasnivaju na zajedničkim vrednostima.
09. 01. 2026. u 10:22
POKRENUTA DVOSTRUKA DIPLOMATSKA OFANZIVA: Strah zbog Grenlanda preplavio Evropu, lideri sada imaju novu taktiku
EVROPSKE vlade pokrenule su dvostruku diplomatsku ofanzivu kako bi ubedile predsednika SAD Donalda Trampa da odustane od svojih pretenzija prema Grenlandu - kroz lobiranje u Vašingtonu i pritisak na NATO da otkloni bezbednosne zabrinutosti američkog predsednika.
09. 01. 2026. u 13:11
VODITELjKA OTKRILA ISTINU O CECI I ČEDI: Umešan i Aleksandar Kos - šta se dešavalo između političara i pevačice
BLIZAK prijatelj i saradnik Čedomira Jovanovića, Aleksandar Kos, poslednjih meseci našao se u žiži interesovanja javnosti. O njegovom profesionalnom angažmanu, ali i privatnom životu, u poslednje vreme sve se češće spekuliše, dok je javnosti i dalje malo poznato čime se zapravo bavi i kakav je njegov put bio do pozicije na kojoj se danas nalazi.
09. 01. 2026. u 08:42
Komentari (0)