OTAC JOJ DOBIO OSKARA ZA FILM O STRADANJU JEVREJA: Plenkovićeva savetnica izabrana za direktorku Spomen-područja Jasenovac
SARA LUSTIG nova je direktorka Javne ustanove Spomen-područja Jasenovac.
Foto: Printskrin Youtube
Na tu funkciju imenovala ju je hrvatska ministarka kulture i medija Nina Obuljen Koržinek. Lustigova će na novo radno mesto preći sa pozicije predsednice hrvatske delegacije pri Međunarodnoj alijansi za sećanje na Holokaust (IHRA).
Ona je ujedno i specijalna savetnica premijera Hrvatske za pitanja Holokausta i suzbijanje antisemitizma, a u zvaničnoj biografiji navodi se da je, između ostalog, završila studije ustavnog i međunarodnog humanitarnog prava, a procesno iskustvo stekla je kao članica tima za odbranu pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju u Hagu.
Sara Lustig je došla umesto dugogodišnjeg direktora Iva Pejakovića, koji je proletos podneo ostavku jer nije želeo da učestvuje u pokušajima istorijskog revizionizma i raspravama o tome da li su ustaše nad Srbima počinile genocid ili ne. Upravo na tom fonu dolazilo je do nesuglasica između Lustigove i srpske delegacije u okviru IHRA, saznaju "Novosti" iz izvora bliskih Međunarodnoj alijansi.
Takođe, članovi hrvatske delegacije, na čijem je ona čelu, bili su glavni posrednici u prenošenju želja Ministarstva kulture organizatorima izložbe "Neki su bili komšije", koju je Muzej Holokausta iz Vašingtona trebalo u novembru da priredi u Hrvatskoj. Budući da hrvatski zvaničnici nisu želeli da se na izložbenim panoima nađe konstatacija da je NDH vodila genocidnu politiku prema Srbima, Amerikanci su izložbu otkazali, što je bio jedan od razloga i za Pejakovićevu ostavku.
Foto Printskrin
Zadatak nove direktorke, kako se navodi u saopštenju Ministarstva kulture u Zagrebu, biće unapređenje rada JU Jasenovac, povećanje broja mladih posetilaca, implementacija savremene komemorativne prakse, priprema obeležavanja 80-godišnjice proboja poslednjih zatočenika jasenovačkoj logora.
Sara Lustig je, inače, ćerka poznatog hrvatskog producenta i glumca Branka Lustiga, dvostrukog dobitnika Oskara za filmove "Šindlerova lista" i "Gladijator". Za vreme rata bio je zatočen u logorima Aušvic i Bergen-Belzen.
Preporučujemo
RUSKE SNAGE NAPREDUJU U GRIŠINU I KA KONSTANTINOVKI: Hitno se oglasio Pušilin
07. 12. 2025. u 19:28
UKRAJINSKA RADA PRIZNALA VELIKI PROBLEM: Situacija sa isporukom oružja je kritična
07. 12. 2025. u 18:10
BERLINER CAJTUNG: Američki plan doveo ukrajinsko rukovodstvo u težak položaj
07. 12. 2025. u 18:00
"TA KUĆA JE STVARNO UKLETA" Majci i ocu prerezao grkljan, pa sebi isekao vene: Novi detalji porodične tragedije u Čačku
PRVI rezultati istrage tragedije koja je otkrivena u subotu ujutru u porodičnoj kući u blizini „Slobodine“ raskrsnice u Čačku, govore da je Vladimir Čarapić (47) nožem preklao vrat svojoj majci Mili (72), a potom i svom ocu Neđu (79). Zatim je sebi istim sečivom naneo više uboda po grudima i stomaku, a na kraju je prerezao vene leve ruke i tako na smrt iskrvario.
07. 12. 2025. u 13:36
NOVO REŠENjE ZA UKRAJINU: Evropa pravi plan u slučaju da se SAD povuku iz konflikta
EVROPSKE diplomate pripremaju scenario podrške Ukrajini u slučaju povlačenja SAD iz konflikta, prenosi Blumberg, pozivajući se na izvore.
07. 12. 2025. u 13:19
Završio glumu, pa radio na mešalici, rat ga udaljio od ljubavi - životni put Jova Maksića
DETINjSTVO glumca Jova Maksića oblikovalo se u maloj seoskoj sredini podno Dinare, u selu Plavno kod Knina, gde je porodica živela zbog očevog svešteničkog službovanja. Rani period života opisuje kao vreme potpune slobode i radosti, kada je gotovo čitavo selo bilo prostor za igru i maštarije. U takvoj atmosferi formirala se njegova emotivna struktura — vezanost za zajednicu, toplina porodičnih odnosa i zahvalnost za jednostavne stvari.
07. 12. 2025. u 11:41
Komentari (0)