DA LI SE KUCAMO ILI TUCAMO JAJIMA? Samo je jedan izraz tačan, drugi zaboravite
SVAKE godine, čim stignu uskršnji praznici, ista dilema ponovo se pojavi - da li se pravilno kaže kucanje jajima ili tucanje jajima.
Foto: Shutterstock
Mnogima "kucanje" možda zvuči nežnije, ali zapravo, to nije pravi izraz. Ako želite da govorite u skladu sa srpskim jezikom i tradicijom, treba da znate da je "tucanje jajima" jedina jezički ispravna varijanta.
Za ovu jezičku nedoumicu najbolje je zaviriti u temeljne izvore našeg jezika. U "Srpskom rječniku" Vuka Karadžića, pod odrednicom "tucati se", stoji jednostavno: "vidi tući se". Dakle, reč dolazi direktno od glagola "tući".
U istom rečniku se pominje i Tucin dan, kao i konkretni primeri glagola "tući", među kojima se jasno navodi: "tući se uskršnjim jajima". Isti pravac potvrđuje i šestotomni Matičin rečnik, u kojem glagol "tucati" ima sledeća značenja: drobiti, udarati, mrviti, pa čak i udarati glavom o glavu, što jasno odgovara onome što se dešava kada deca i odrasli na Uskrs "odmere snagu" svojih pisanih jaja.
Foto: Piksabej
Interesantno je i to da se neka značenja koja danas izazivaju osmehe, poput onih koja imaju intimnu konotaciju, uopšte ne pominju u starijim rečnicima. Tek u "Rečniku" iz 2007. stoji napomena da je u pitanju vulgarnost, ali uz jasno razgraničenje da se u kontekstu Uskrsa ta značenja ne primenjuju.
Kako ističe lingvistkinja Mirjana Blažić u svojoj knjizi "Srpski na srpskom", nema razloga da se zbog dvosmislenosti izbegava tradicionalni izraz "tucanje jajima". U uskršnjem duhu, zna se tačno šta se misli - radost, igra i simbolika pobede života. Dakle, sledeći put kada se spremate za uskršnje običaje, nemojte da vas jezičke nedoumice zbune. Slobodno recite da ćete se "tucati jajima". Tako i treba.
(Mondo)
Preporučujemo
TURISTI U TASMANIJI PREVARENI: Veštačka inteligencija napravila nepostojeće atrakcije
30. 01. 2026. u 23:00
FICO ŠOKIRAN PONAŠANjEM TRAMPA: Vidno uznemiren susretom alarmirao Evropu
SLOVAČKI premijer Robert Fico rekao je liderima Evropske unije na samitu prošle nedelje da ga je "šokiralo" raspoloženje predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa tokom njihovog sastanka u Mar-a-Lagu, izjavilo je više evropskih diplomata, objavio je danas briselski Politiko.
28. 01. 2026. u 07:48
VOJSKA NA ULICAMA PEKINGA Kina u fazi unutrašnjeg obračuna: Hapšenja u vrhu armije za izdaju u korist SAD (VIDEO)
KINA se suočava sa jednim od najtežih trenutaka unutrašnje političko-bezbednosne nestabilnosti u poslednjoj deceniji.
28. 01. 2026. u 07:00
DA LI JE TRAMP ZASPAO USRED SASTANKA? "Ne! Pogledajte, bilo je prilično dosadno!" (VIDEO)
DA LI je zaspao ili mu je samo bilo dosadno? Za američkog predsednika Donalda Trampa, sve je u oku posmatrača, kaže on.
30. 01. 2026. u 10:24
Komentari (0)