MINISTAR SELAKOVIĆ: U Narodnom muzeju u narednih 10 dana imate priliku da vidite uživo Miroslavljevo jevanđelje
U NARODNOM muzeju u Beogradu u narednih 10 dana imate jedinstvenu priliku da Miroslavljevo jevanđelje, najstariju sačuvanu srpsku ćiriličnu rukopisnu knjigu, koja se tačno 20 godina nalazi na Uneskovoj listi „Pamćenje sveta“, vidite uživo, saopštio je ministar kulture Nikola Selaković.
Foto: Printskrin/ Instagram
- Upravo na današnji dan 2005. godine ova bogoslužbena knjiga sa kraja 12. veka dobila je međunarodno priznanje - sertifikat Uneska.
Miroslavljevo jevanđelje sastoji se od 181 lista, a poručio ga je humski knez Miroslav, stariji brat velikog župana Stefana Nemanje.
Čuvano je u Hilandaru, gde su je srpski monasi preneli pred Osmanskom najezdom i potom predali kralju Aleksandru Obrenoviću krajem 19. veka kada je posetio svetu srpsku lavru i prvi put je odneo u Beograd. Tokom Prvog svetskog rata prošla je put preko Albanije, Krfa, Solunskog fronta, do ponovnog povratka u oslobođeni Beograd, a tokom Drugog svetskog rata skrivana u sefu Narodne banke u Užicu i ispod oltara manastira Rača.
Ukrašena zlatom i minijaturama smatra se ne samo remek-delom srednjovekovne umetnosti, već i simbolom srpske pismenosti, kulturnog identiteta i državnosti.
Ovo je retka i dragocena prilika za sve posetioce da se susretnu sa jednim od najznačajnijih spomenika srpske i svetske kulturne baštine - objavio je Selaković na Instagramu.
TRAMP HITNO POZVAO PUTINA: Razgovor trajao sat vremena
RUSKI predsednik Vladimir Putin razgovarao je telefonom sa američkim kolegom Donaldom Trampom.
09. 03. 2026. u 20:34
ŠOK ISTRAGA AMERIKANACA: Evo ko je gađao iransku školu u kojoj su poginule devojčice
AMERIČKI vojni istražitelji veruju da je verovatno da su američke snage odgovorne za napad na iransku školu za devojčice u kojem je u subotu poginulo više desetina dece, ali još nisu doneli konačan zaključak niti su završili istragu, rekli su za Rojters dvojica američkih zvaničnika.
06. 03. 2026. u 08:23
NOVI EKSPLICITNI SNIMCI MIRJANE PAJKOVIĆ: Policija sumnja KO je na snimku, drugi muškarac - odmah saslušana
RANIJE je objavljen i video za koji je deo medija napisao da je snimljen u prostorijama Vlade. Tim povodom oglasili su se iz Vlade Crne Gore, i demantovali te navode.
07. 03. 2026. u 22:55 >> 23:05
Komentari (0)