BRIGA O INDUSTRIJSKOM NASLEĐU: Regionalna izložba u Galeriji 51 Muzeja nauke i tehnike
KAO deo međunarodnog projekta FASIH (Future Art Science Industrial Heritage) u Galeriji 51, Muzeja nauke i tehnike (Dobračina 51), sutra u 19 časova biće otvorena izložba "Snaga i svetlost industrijskog nasleđa".
Foto promo
Cilj postavke je razumevanje, očuvanje i dokumentovanje industrijskog nasleđa u regionu, pa će tokom maja i juna u Beogradu, Rijeci i Trbovlju umetnici iz Srbije, Hrvatske i Slovenije predstaviti radove koji nude nove načine sagledavanja i razumevanja industrijskih objekata.
To su Termoelektrana "Snaga i svetlost" u Beogradu, fabrika papira "Hartera" u Rijeci, i Termoelektrana u Trbovlju. Skrivena iza stambenog kompleksa na Dorćolu, uz samu obalu Dunava, termoelektrana "Snaga i svetlost", podignuta je tridesetih godina prošlog veka. Ova zgrada u modernističkom stilu bila je simbol tehnološkog napretka i jedan od prvih ozbiljnih koraka u elektrifikaciji grada. Kompleks je 2012. godine proglašen spomenikom kulture.
Iz Srbije je, za ovu zajedničku postavku, izabrano pet projekata: "Za snagu i svetlost - kratka istorija budućnosti" (autori: Marko Vesić, Zorana Milićević i Irena Pavlović); Otisak "Snaga i svetlost" (autori: Davor Ereš, Marko Paunović, Mladen Lazarević i Ivan Šuletić); "Svetlosni tok" (autor: Predrag Terzić); "Energija prošlosti, vizija budućnosti" (autor: Sanjin Ćorović)i "Iluminacija [BGD-25]" (autorski tim: Sz. Berlin Panic).
Na otvaranju izložbe, koja će trajati do 30. juna, govoriće Zoran Lević, direktor Muzeja nauke i tehnike, Dobrivoje Lale Erić, ispred koordinatorskog tima Centra za promociju nauke, Ivan Stanić, ispred kustoskog tima Muzeja nauke i tehnike, a izložbu će otvoriti Danijela Vučićević, v. d. direktora Centra za promociju nauke. Prvo stručno vođenje zakazano je za petak, 23. maj, u 18 časova.
Preporučujemo
TRAMP UPUTIO PISMO ORBANU: Evo šta mu je poručio
PREMIJER Mađarske Viktor Orban objavio je na društvenoj mreži Iks pismo koje je dobio od Donalda Trampa, u kojem predsednik Sjedinjenih Američkih Država ističe da su odnosi SAD i Mađarske jači nego ikada i da se zasnivaju na zajedničkim vrednostima.
09. 01. 2026. u 10:22
POKRENUTA DVOSTRUKA DIPLOMATSKA OFANZIVA: Strah zbog Grenlanda preplavio Evropu, lideri sada imaju novu taktiku
EVROPSKE vlade pokrenule su dvostruku diplomatsku ofanzivu kako bi ubedile predsednika SAD Donalda Trampa da odustane od svojih pretenzija prema Grenlandu - kroz lobiranje u Vašingtonu i pritisak na NATO da otkloni bezbednosne zabrinutosti američkog predsednika.
09. 01. 2026. u 13:11
VODITELjKA OTKRILA ISTINU O CECI I ČEDI: Umešan i Aleksandar Kos - šta se dešavalo između političara i pevačice
BLIZAK prijatelj i saradnik Čedomira Jovanovića, Aleksandar Kos, poslednjih meseci našao se u žiži interesovanja javnosti. O njegovom profesionalnom angažmanu, ali i privatnom životu, u poslednje vreme sve se češće spekuliše, dok je javnosti i dalje malo poznato čime se zapravo bavi i kakav je njegov put bio do pozicije na kojoj se danas nalazi.
09. 01. 2026. u 08:42
Komentari (0)