IZLOŽBA "JASENOVAC - TRAJNA OPOMENA" U GALERIJI RTS: Muzej žrtava genocida obeležava osam decenija od oslobađanja logora
OSAMDESET godina od oslobođenja zloglasnog sistema logora u NDH, probojem njegovih zatočenika, Muzej žrtava genocida u saradnji sa Radio-televizijom Srbije, obeležiće izložbom "Jasenovac - trajna opomena".
Foto promo Galerija RTS
Na otvaranju, u Galeriji RTS, u četvrtak, 3. aprila u 18 časova govoriće v.d. direktora Muzeja žrtava genocida Bojan Arbutina, autori izložbe, kustosi - istoričari Nikola Miloševski i Aleksandra Mišić, dok će se u ime Saveta za likovno stvaralaštvo RTS -a obratiti Dejan Vukelić, stručni savetnik Matematičkog instituta SANU.
Cilj izložbe je, kako ističu organizatori, je da objektivno i celovito prikaže stradanja nevinih žrtava u sistemu koncentracionih i logora smrti Jasenovac, simbolu genocida koji su počinile vlasti Nezavisne Države Hrvatske u Drugom svetskom ratu. Fokus je na istorijskom kontekstu, organizaciji i dinamici zločina počinjenih nad pripadnicima srpskog, jevrejskog i romskog naroda, kao i na kulminaciji zločinačke politike koja je na celokupnoj teritoriji NDH bila prisutna tokom ratnih godina. POstavku će činiti muzejski predmeti, koji su materijalna svedočanstava o stradanju.
Izložba će biti otvorena do 3. maja.
Preporučujemo
RASKOŠNA I HIPNOTIČKA IGRA: Ognjenu Vučiniću uručeno priznanje "Smiljana Mandukić"
27. 02. 2026. u 17:56
ZAŠTO BLOKADERI HOĆE DA UBIJU VUČIĆA? Nešić i Vučićević o monstruoznim planovima (VIDEO)
BLOKADERI hoće da ubiju predsednika Aleksandra Vučića zato što im smeta Srbija kakva jeste i zato što su svesni da ni za 100 godina ne mogu da urade ono što Vučić uradi za dva dana, ističu glavna urednica portala "Novosti" Andrijana Nešić i predsednica Asocijacije novinara Srbije (ANS) Ivana Vučićević.
26. 02. 2026. u 11:01
CEO REGION JE ZGROŽEN! Evo šta je uradila takmičarka lažne države Kosovo kada je videla Srpkinju na pobedničkom postolju
BRUKA i sramota na jednom od evropskih takmičenja u tekvondou za mlade u Sarajevu!
25. 02. 2026. u 11:35
JOŠ MU SE BORE ZA ŽIVOT: Simptomi bolesti zbog koje je hospitalizovan Dačić - početak je "veoma običan"
MINISTAR unutrašnjih poslova Ivica Dačić juče je u teškom zdravstvenom stanju hitno smešten u bolnicu i priključen na aparate.
26. 02. 2026. u 16:26
Komentari (0)