JUGOSLOVENSKO SAMOUPRAVLJANJE U FOKUSU FRANCUSKE LEVICE: Okrugli sto o knjizi profesora Franka Žoržija sa pariskog Univerziteta
PEDESET pet godina posle studentske pobune, u maju 1968. godine, u žiži intelektualne javnosti u Francuskoj nanovo se našao pomalo zaboravljen model, jedna od najsimboličnijih utopija tog proleća na barikadama - samoupravljanje. O genezi ovog modela Frank Žorži, profesor savremene istorije na Univerzitetu Evry Paris-Saclay, napisao je knjigu "Samoupravljanje u izgradnji, francuska levica i jugoslovenski model 1948-1981."
Akademska knjiga
Žorži se specijalizovao za istoriju sindikalizma, društvenih pokreta i političke levice. Njegova poslednja istraživanja fokusirana su na međunarodnu istoriju demokratije na radnom mestu.
Okrugli sto o ovoj knjizi biće održan u ponedeljak, 26. februara, u 16 časova, na Pravnom fakultetu Univerziteta Union, u Beogradu. Na skupu će govoriti Milivoj Bešlin, predsednik Naučnog veća Instituta za filozofiju i društvenu teoriju, Stanislas Piere, direktor Francuskog instituta u Srbiji, Veljko Stanić, istoričar i prevodilac ove knjige, Bora Babić, direktorka "Akademske knjige", Violeta Beširović, dekan Pravnog fakulteta Univerziteta Union, Dušan Marković sa FPN, Marko Božić, Srđan Milošević i Dragoljub Popović sa Pravnog fakulteta Union i Ivica Mladenović sa Instituta za filozofiju i društvenu teoriju.
- Samoupravljanje, reč koja je dugo bila na marginama, dolazi u središte debata francuske levice, ulazi u programe partija i sindikata, pothranjuje razmišljanja i snove o jednom drugačijem socijalizmu, zasnovanom na integralnoj demokratiji, počev od preduzeća, pa sve do čitavog društva. Uobličava se prilikom štrajka radnika fabrike "Lip", 1973. godine, da bi u predvečerje izbora Fransoa Miterana, u maju 1981. godine, došlo do zastoja. U proteklih nekoliko godina, ova ideja se ponovo pojavljuje kao mogući odgovor na stranputice savremenog kapitalizma - kažu u "Akademskoj knjizi", koja je izdavač ovog Žoržeovog dela.
Samoupravni socijalizam, međutim, nije nikao u mašti francuskih studenata i radnika "šezdesetosmaša", on je nastao u zemlji koja više ne postoji. Reč je o jedinstvenom iskustvu započetom u Jugoslaviji, dvadeset godina ranije, odmah posle raskida sa Staljinom, koje je danas potpuno zaboravljeno, a imalo je veliki uticaj na francusku levicu.
MIR VEĆ U MARTU, UKRAJINA IDE NA IZBORE I REFERENDUM? Rojters ekskluzivno objavio detalje mirovnog sporazuma, ali jedna stvar koči sve
AMERIČKI i ukrajinski pregovarači razgovarali su o ambicioznom cilju da Rusija i Ukrajina postignu mirovni sporazum do marta, iako je taj rok verovatno nerealan zbog nedostatka dogovora o ključnom pitanju teritorije, prema rečima tri izvora upoznata sa razgovorima, ekskluzivno je objavio Rojters.
06. 02. 2026. u 22:55
"PRIŠTINSKA ADMINISTRACIJA UBRZANO ČISTI POKRAJINU OD SRBA" Hitno se oglasilo rusko Ministarstvo spoljnih poslova - "To je licemerno!"
KORISTEĆI uspeh na nedavnim parlementarnim izborima, prištinska administracija forsira čišćenje pokrajine od srpskog stanovništva, saopšteno je iz Ministarstva spoljnih poslova Rusije.
04. 02. 2026. u 13:32
AMERIKANKA IZ "LEPIH SELA": "Srbi su bili svetski neprijatelji broj jedan, zlikovci - ali ne i za mene"
FILM "Lepa sela lepo gore" Srđana Dragojevića važi za jedno od najboljih i najvoljenijih ostvarenja naše kinematografije.
04. 02. 2026. u 10:52
Komentari (0)