KINA GURA JUAN U AFRICI: Potiskuje dolar sa crnog kontinenta
KINA gleda na Afriku kao na „poligon za testiranje“ za globalno uvođenje juana i slabljenje dominacije dolara, piše South China Morning Post.
Foto: Free Images Pixabay
Sve više afričkih država potpisuje sporazume o testiranju ili implementaciji juana u trgovinskim i finansijskim operacijama.
Tokom nedavne posete kineskog premijera Li Ćianga Egiptu, Centralne banke dveju zemalja potpisale su paket sporazuma o promociji juana. Dogovori predviđaju razmatranje mogućnosti valutnog svopa i izdavanje „panda-obveznica“ u juanima, kao i saradnju u oblasti elektronskih plaćanja. Takođe se planira proširenje usluga platnog sistema UnionPay i pojednostavljenje prekograničnih transakcija u juanima za banke u zoni TEDA (Ekonomsko-tehnološka razvojna zona u gradu Tjanđinu), putem kineskog sistema CIPS — alternative SWIFT-u.
Egipat je postao još jedna afrička zemlja, nakon Južne Afrike, Nigerije i Angole, koja je sa Kinom potpisala sporazume o obračunima u juanima. Nigerija je, na primer, u decembru produžila u vrednosti od 2 milijarde dolara, koji omogućava direktnu razmenu najre i juana bez upotrebe dolara.
(sputnikportal.rs)
BONUS VIDEO - Potraga za delovima tela kod Lazarevca
Preporučujemo
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"GDE TI JE LjUBAVNICA?!" Neočekivano pitanje za Marića uživo u emisiji, on prebledeo: "Pet godina mlađa"
GOŠĆA je iz čista mira postavila neočekivano pitanje...
04. 07. 2026. u 22:00
ZELENSKI ODLAZI U ISTORIJU? Ovaj čovek ulazi u trku za predsednika Ukrajine
VALERIJ Zalužni, bivši vrhovni komandant i trenutni ukrajinski ambasador u Ujedinjenom Kraljevstvu, rekao je sadašnjem predsedniku zemlje, Volodimiru Zelenskom, da namerava da postane novi predsednik Ukrajine.
01. 07. 2026. u 15:45
STRAŠNO: Predozirao se unuk Ere Ojdanića - drama u Resniku
UNUK Ere Ojdanića, Andrija Ojdanić danas se predozirao narkoticima, zbog čega je morala da reaguje hitna pomoć.
03. 07. 2026. u 18:30
Komentari (0)