POČAST JUNAKU I VOJSKOVOĐI: Večeras u Drenovcu premijera predstave o generalu Iliji Gojkoviću, koji je hrabro poginuo u Velikom ratu
INSPIRISANA životom i delom velikog vojskovođe i ministra vojnog Ilije Gojkovića, večeras će u njegovom rodnom selu Drenovac kod Paraćina, biti premijera predstave "Srpski đeneral se nikada ne predaje".
Foto A. Mihajlović
Posle višemesečnih priprema i proba, izvešće je glumci KUD "Spasovdanski vez" i tako još jednom podsetiti na život i delo slavnog ratnika, jedinog poginulog srpskog generala u Velikom ratu, čiji se slavni vojnički put okončao u Jonskom moru rečima koje su i naziv predstave: "Srpski se đeneral nikada ne predaje".
Iako nikada nije stekao čin vojvode, od trenutka junačke pogibije, pa i kasnije, po završetku rata, mnogi su ga nazivali pomorskim vojvodom. U Prvom ratu je bio komandant Moravske divizije na Ceru i Kolubari, a 1915. je bio komandant Timočke vojske, koja je uspešno branila granice Srbije od napada Prve bugarske armije. Posle povlačenja, zbog bolesti prebačen je na lečenje u Francusku. U povratku na Solunski front brod na kojem je bio torpedovan je u blizini Sicilije. General je odbio da se preda, svojim pištoljem je pucao u nemačku podmornicu! Tada je i izgovorio čuvenu rečenicu, nakon čega su ga Nemci, rafalom, pokosili. Potonuo je u Jonskom moru...
Foto A. Mihajlović
- Obradili smo ceo njegov život, od detinjstva, ratovanja i prelaska Albanije, života na Krfu, lečenja u Francuskoj do pogibije - kaže Aleksandar Mihajlović, autor, scenarista i producent. - U predstavi se koristi više od 400 rekvizita, autentični eksponati i kolekcionarski predmeti iz tog vremena. Bilo je važno da svaki segment i slika budu prikazani verno.
KOMPAKTAN SPOJ GLUME I PESME
DONOSIMO i neočekivane scene iz rata, poput obeležavanja srpske slave na Krfu, dok neke scene deluju čudesno. Jer, ovo nije klasična predstava već kompaktan spoj glume, igre i pesme koju nosi četrdesetak folkloraša - kaže reditelj predstave Dragan Velimirović.
Preporučujemo
IZLOŽBA NOVOGODIŠNjIH ČESTITKI: U Paraćinu otvorena đačka postavka u holu Biblioteke
23. 12. 2021. u 12:46
EPIDEMIJA KOVIDA U PARAĆINU: Juče porastao broj infekcija, još deset novih slučajeva
22. 12. 2021. u 16:36
FICO ŠOKIRAN PONAŠANjEM TRAMPA: Vidno uznemiren susretom alarmirao Evropu
SLOVAČKI premijer Robert Fico rekao je liderima Evropske unije na samitu prošle nedelje da ga je "šokiralo" raspoloženje predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa tokom njihovog sastanka u Mar-a-Lagu, izjavilo je više evropskih diplomata, objavio je danas briselski Politiko.
28. 01. 2026. u 07:48
VOJSKA NA ULICAMA PEKINGA Kina u fazi unutrašnjeg obračuna: Hapšenja u vrhu armije za izdaju u korist SAD (VIDEO)
KINA se suočava sa jednim od najtežih trenutaka unutrašnje političko-bezbednosne nestabilnosti u poslednjoj deceniji.
28. 01. 2026. u 07:00
DA LI JE TRAMP ZASPAO USRED SASTANKA? "Ne! Pogledajte, bilo je prilično dosadno!" (VIDEO)
DA LI je zaspao ili mu je samo bilo dosadno? Za američkog predsednika Donalda Trampa, sve je u oku posmatrača, kaže on.
30. 01. 2026. u 10:24
Komentari (0)