PROIZVEDENO MILION I PO DOZA: Sve veće interesovanje za „sputnjik v“ iz Torlaka
IAKO mnogi nisu verovali, a neki su se čak i smejali i šalili na račun te izjave, tek, kako je na početku ove epidemije i najavio ministar zdravlja, Srbija je u saradnji sa Rusima proizvela vakcinu protiv korone.
Foto promo
Niko nije znao da će pandemija ovako dugo trajati, a još više brine što se njen kraj ne nazire, ali se zna da niko bitku protiv virusa ne može da dobije bez vakcina. Zato je Srbija uložila, i tek će ulagati u razvoj Nacionalnog instituta za virusologiju, vakcine i serume. Pre pet meseci je zvanično pritisnuto dugme da u "Torlaku" počne proizvodnja srpskog "sputnjika".
Direktorka ovog instituta dr Vera Stoiljković ističe da su sa svojim ruskim partnerima do sada proizveli 1.500.000 doza "sputnjik V vakcine" komponente 1 i komponente 2.
- Institut „Torlak“ je sa državom Srbijom, sa Vladom i sa našim Ministarstvom, uz ogromne napore, uspeo da proizvede vakcinu protiv kovida. Sama ta činjenica da je tu vakcinu uspeo da proizvede mali broj farmaceutskih kuća i država uopšte, daje na značaju kako našoj kući, tako i našoj zemlji - kaže dr Stoiljković.
Osim vakcine protiv kovida, "Torlak" je nepsoredno pre sezone distribuirao i svoju trovalentnu vakcinu protiv gripa, tako da je i ona u količini od 200.000 doza na raspolaganju građanima Srbije. U skladu sa ugovorom koji su potpisali sa ruskom stranom, do kraja godine proizvešće još 2.500.000 doza komponente jedan i dva.
Foto N. Skenderija
- Nadamo se da će ta saradnja biti nastavljena, vakcina je odlična, efikasna, kvalitetna, bezbedna i zaista je od srca preporučujemo za vakcinaciju - navodi dr Stoiljković.
"Torlak" kao stub zdravstvenog sistema
Država je najavila velika ulaganja u "Torlak", a dr Stoiljković ističe da uvek idu napred i da su srećni što su uspeli da održe sve svoje proizvodnje.
- Stalno napredujemo, usklađujemo se sa standardima, i stvarno očekujemo i nadamo se da ćemo uz pomoć Vlade RS i što je predsednik prepoznao značaj svega ovoga, i što smo se mi u situaciji pandemije dokazali kao stub zdravstvenog sistema, zaista uspeti da završimo sve naše procese i da zaista budemo svetska sila kao što smo nekada i bili u domenu farmaceutske industrije - rekla je direktorka "Torlaka".
Od početka epidemije u "Torlaku" se svakodnevno radi i testiranje i vakcinacija protiv korone. A uz zvuke rokenrol muzičke sile - "Riblje čorbe", direktorka podseća da je prva be-se-že vakcina na "Torlaku" proizvedena još 1927. godine, i da od tada proizvodnja ne prestaje. Prave i izvoze i vakcine protiv difterije, tetanusa, pertusisa.
Imaju nadaleko čuveni serum protiv zmijskog otrova, kao i proizvode protiv alergija.
BONUS VIDEO - NIKADA NIJE BILO TEŽE: Reporteri "Novosti" u crvenoj zoni kovid bolnice u Batajnici
(RTS)
Preporučujemo
DR UDOVIČIĆ SAOPŠTIO: Delta plus soj korona virusa verovatno je stigao u Srbiju
06. 11. 2021. u 09:55
KATASTROFA U VAŠINGTONU: Tramp odobrio vanredno stanje
AMERIČKI predsednik Donald Tramp odobrio je deklaraciju vanrednog stanja za Vašington kako bi savezne vlasti pomogle pri sanaciji kanalizacione katastrofe koja je počela prošlog meseca.
22. 02. 2026. u 13:41
VAŠINGTONU STIGLO UPOZORENjE: Ne pokušavajte da narušite naše odnose sa Moskvom
BELORUSKI predsednik Aleksandar Lukašenko izjavio je danas da je na početku pregovora između Belorusije i SAD upozorio Vašington da ne pokušava da naruši odnose između Minska i Moskve.
16. 02. 2026. u 15:09
POREKLO VASILIJA KOSTOVA: Rođen u Beogradu, ali njegovi roditelji NISU odatle - slave Svetog Luku
VASILIJE Kostov odavno više nije samo mlada nada Crvene zvezde. Nikako! On je jedan od motora i pokretača crveno-bele čete, a to pokazuju i golovi koje daje na velikim mečevima.
22. 02. 2026. u 18:50
Komentari (0)