DOKTORKA SVETLANA VALJAREVIĆ OTKRIVA: Mora li gluvoća da bude neminovnost starosti?
OŠTEĆENjE sluha izazvano starenjem nazivamo prezbijakuzijom, o tome mora li gluvoća da bude neminovnost starenja govori za "Novosti" doktorka Svetlana Valjarević.
Foto: Arhiva Novosti
- Oko 30 procenata populacije starije od 65 godina ima gubitak sluha koji jasno primećuje, a sa porastom broja godina, ovaj procenat je sve veći. Određeni stepen oštećenja sluha neminovan je sa godinama, zbog degenerativnih promena nervnog tkiva i cirkulacije unutrašnjeg uva, ali je kod nekih osoba prezbiakuzija lakšeg, a kog nekih težeg stepena, objašnjava doktorka.
Ona dodaje - Na veći gubitak sluha utiču profesionalna izloženost buci, genetska predispozicija, visoke vrednosti krvnog pritiska, holesterola, triglicerida, šećera u krvi, dugogodišnje uzimanje određenih lekova koji mogu uticati na sluh. Čak i umereno teška oštećenja sluha utiču na kvalitet života, a jedino poboljšanje postiže se primenom slušnih aparata.
Preporučujemo
BUSTER DOZA ŠTITI OD SMRTNIH ISHODA: Fajzer i Moderna pokazali najveću delotvornost
19. 12. 2021. u 16:14
OJAČAJTE MIŠIĆE POPRSJA: Evo šta treba da radite kako biste disali punim plućima
13. 12. 2021. u 14:19
URME ZA ZDRAVO SRCE: Evo koje blagodeti sa sobom nosi sušeno voće
15. 12. 2021. u 11:11
KATASTROFA U VAŠINGTONU: Tramp odobrio vanredno stanje
AMERIČKI predsednik Donald Tramp odobrio je deklaraciju vanrednog stanja za Vašington kako bi savezne vlasti pomogle pri sanaciji kanalizacione katastrofe koja je počela prošlog meseca.
22. 02. 2026. u 13:41
VAŠINGTONU STIGLO UPOZORENjE: Ne pokušavajte da narušite naše odnose sa Moskvom
BELORUSKI predsednik Aleksandar Lukašenko izjavio je danas da je na početku pregovora između Belorusije i SAD upozorio Vašington da ne pokušava da naruši odnose između Minska i Moskve.
16. 02. 2026. u 15:09
POREKLO VASILIJA KOSTOVA: Rođen u Beogradu, ali njegovi roditelji NISU odatle - slave Svetog Luku
VASILIJE Kostov odavno više nije samo mlada nada Crvene zvezde. Nikako! On je jedan od motora i pokretača crveno-bele čete, a to pokazuju i golovi koje daje na velikim mečevima.
22. 02. 2026. u 18:50
Komentari (0)