LEKOVI ZA ŽELUDAČNU KISELINU: Prof. dr Slobodan Janković o mogućim rešenjima ovog problema

V.N.

05. 10. 2021. u 13:00

BOL u želucu ume da bude vrlo jak i neprijatan, najčešče pitanje koje postavljaju pacijenti je to da li lekovi za suzbijanje želudačne kiselinemogu da imaju negativne efekte?

ЛЕКОВИ ЗА ЖЕЛУДАЧНУ КИСЕЛИНУ: Проф. др Слободан Јанковић о могућим решењима овог проблема

Foto Z. Jovanović

- Lekovi za suzbijanje želudačne kiseline su veoma korisni u lečenju ulkusa i gorušice usled vraćanja želudačne kiseline u jednjak, ali ako se dugo upotrebljavaju mogu izazvati neželjene efekte, ponekad i sa ozbiljnim posledicama. Najpre mogu smanjiti iskorišćavanje vitamina B12, što dovodi do anemije.

Drugo, povećan je rizik od bakterijskih infekcija creva, a prema nalazima nekih studija i od nastanka upale pluća. Dugotrajna upotreba, više od godinu dana, povećava rizik od nastanka preloma kostiju kod starijih osoba, a može doći i do gubitka magnezijuma.

Ključno je da osoba ne uzima ove lekove na svoju ruku duže od mesec dana, ako je duža upotreba neophodna, ona bi trebalo da bude pod kontrolom lekara.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
KO JE CRVENI KOMANDANT? Jedini Srbin general Crvene armije - Lenjin mu bio zahvalan, stradao od Staljinove ruke (FOTO)

KO JE CRVENI KOMANDANT? Jedini Srbin general Crvene armije - Lenjin mu bio zahvalan, stradao od Staljinove ruke (FOTO)

ISTORIJA Sovjetskog Saveza, svetske supersile 20. veka, upamtila je brojne heroje, borce, oficire koji su svojim junaštvom i rezultatima zadivili svet. U periodu kada se SSSR tek stvarao i uzdizao, značajan pomena bio je i doprinos jednog Srbina, Danila Srdića (1896-1937), prvog i jedinog Srbina koji je bio general Crvene armije. Ovo je njegova priča.

20. 05. 2024. u 11:53

Komentari (0)

ŠOK PRED OLIMPIJSKE IGRE: Najbolja srpska košarkašica u 28. godini završila karijeru! (VIDEO)