МЛАДЕ НЕ ИНТЕРЕСУЈЕ НАШЕ НАСЛЕЂЕ: Марко Крстић упозорава - "Миленијалци" покушавају да га превазиђу кроз глобалне трендове и униформност

Ана ПОПАДИЋ

27. 04. 2021. у 07:50

ЗАВОД за проучавање културног развитка (ЗАПРОКУЛ) недавно је добио новог директора, Марка Крстића, дипломираног филолога, писца и уредника у неколико издавачких кућа.

МЛАДЕ НЕ ИНТЕРЕСУЈЕ НАШЕ НАСЛЕЂЕ: Марко Крстић упозорава - Миленијалци покушавају да га превазиђу кроз глобалне трендове и униформност

Фото: Д. Миловановић

Ова репрезентативна установа културе, како, за "Новости", подсећа нови директор, бави се научним, развојним и примењеним истраживањима, израдом студија и анализа у области социологије културе и културне политике, прикупљајући информације и документацију о култури, уметности и медијима у земљи и иностранству.

- Утисак је, међутим, да наше активности нису довољно видљиве и заступљене, и моја идеја је да се што више укључимо у јавни културни простор, да будемо активнији, конкретнији, креативнји и садржајнији у дефинисању тема за развој српске културе. Завод мора да размишља на које ће све начине резултате истраживања превести на разумљив језик. Култура мора да се прошири и на оне који директно не учествују у њој, па и на грађане који нису ни нарочито заитересовани за културу, како би уопште могла да претпоставља и размишља о свом развоју - објашњава Крстић. - Када сам, преузимајући дужност, рекао да ћемо бити један од носилаца креирања културне политике, имао сам на уму да Завод управо ради на пројекту сагледавања стања комплетног културног система на нивоу градова и општина. То ће бити, верујем, један од кључних корака како бисмо коначно прешли пут од предлога до текста дугорочне Стратегије развоја културе Републике Србије, која по мом мишљењу има прворазредан значај.

* Више од пола века Завод се бави културом и њеним развојем. Какви су развојни потенцијали српске културе данас?

- Завод се и данас базира на научним постулатима као и пре пола века, али са осавремењеним приступима и модерним схватањима културних промена. Потенцијали су велики, и у најкраћем, колико се држава буде развијала, развијаће се и култура. Пред нама је шанса да најзад успоставимо културни систем који би био адекватан и примењив на читаво друштво, без обзира на различите погледе и идеолошке поделе. На пример, "миленијалци" не препознају културно наслеђе као нешто афирмативно и зато покушавају да га превазиђу кроз глобалне трендове и униформност. На нама је да им понудимо другачију и аутентичнију слику.

Фото: Д. Миловановић

* Прошла година била је изазовна за целокупно друштво. Колико је, по вашој оцени, култура успела да освоји виртуелни простор?

- Година короне је донела и добре и лоше стране. Добре, јер је култура показала еластичност и прилагодљивост - онлајн је доживео прави бум и у свету и код нас, и чини ми се да убудуће више нећемо правити разлике између виртуелне и реалне публике. Публика је публика, била она онлајн или не. А лоше, јер је постало јасно да су одређени сегменти културе, попут позоришта, сценских и извођачких уметности, музеја и културно-уметничких друштава претрпели велику штету баш због немогућности живе интеракције са публиком. Ипак, најгоре су прошли биоскопи и дистрибутери, премда је ту култура повезана са индустријом. Надам се да ће се наћи неко решење за њих, посебно јер су по истраживањима Завода биоскопи најпосећенији културни садржај у Србији.

"КОНТРАПУНКТ" ПОНОВО ОНЛАЈН

* ЗАВОД је протеклих година, са Министарством културе, са великим успехом организовао "Београдски контрапункт". Крстић нам открива како теку припреме за овогодишње издање...

- "Београдски контрапункт" ће и ове године, због короне, имати онлајн издање. То је јако важан догађај за Завод, и програмски и медијски. Идеја да се једном годишње окупе најзначајнији уметници и мислиоци из различитих делова света и разговарају о месту културе и човека у данашњем свету упућује да је дух ипак јачи од конзумеризма. Тим пре, ефекти скупа морају остати присутни у јавности и после конференције. Припреме су у току и ускоро ћемо објавити тему конференције, као и имена учесника.

* Министарство културе и Завод припремају први избор за "Престоницу културе Србије. Какво је, по вашој оцени, стање у култури на локалном нивоу?

- Уз иницијативу потпредседнице Владе и министарке културе Маје Гојковић и подршку Министарства културе, Завод реализује развојни пројекат "Престоница културе Србије", како би сваке године одређена локална средина могла да буде проглашена престоницом културе Србије, како би се промовисао и охрабрио локални културни развој. Ово је изузетно важно јер се култура и културна политика морају развијати ван "београдизације". Као, рецимо, Нови Сад, Ниш и Сомбор. Недавно је формирана Радна група која ће реализовати тај програм, и овом приликом позивам све локалне заједнице да се пријаве на конкурс који ће ускоро бити отворен. Треба деловати што конкретније јер овакве акције на најбољи и најбржи начин подстичу да култура на локалном нивоу изађе из вишегодишње запостављености.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више патриота за Украјину

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више "патриота" за Украјину

ВАШИНГТОН још нема бесплатне системе противваздушне одбране "патриот" који би могли да буду пребачени у Украјину, произилази из интервјуа са америчким саветником за националну безбедност Џејком Саливаном за МСНБЦ.

26. 04. 2024. у 19:17

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!