ТРАЈНОСТ КОСОВСКОГ ЗАВЕТА: Књига историчара др Милоша Тимотијевића "Митови новије српске историје"

Борис Субашић

20. 07. 2022. у 20:00

ТВРДЊУ да су Срби светосавски народ треба схватити као историјску чињеницу, јер су после његовог склапања "завета" односно савеза са Богом масовно примили хришћанство и стекли снажну свест о посебности, указује историчар др Милош Тимотијевић у новој књизи "Митови новије српске историје" у издању куће "Катена мунди".

ТРАЈНОСТ КОСОВСКОГ ЗАВЕТА: Књига историчара др Милоша Тимотијевића Митови новије српске историје

Фото Б. Субашић

Причом о "деци Светог Саве" он започиње низ од девет студија које се баве културом сећања. Јавно обележавање историјских догађаја и личности је у Србији било изузетно осетљиво питање у 19. у 20. веку, па Тимотијевићеви научни радови, занимљиво и динамично писани повремено подсећају на Домановићеве сатире.

То је можда најуочљивије у причи како је власт у 19. и 20. веку обележавала Бој на Љубићу, кључну битку Другог српског устанка који је донео независност Србији, што је постало неважно у Југославији, коју је Србија створила. Симболична је и судбина споменика трагичном хероју боја Танаску Рајићу, на чије се постављање на врху Љубића чека од 19. века.

Фото Б. Субашић

Књига почиње изузетном студијом "Деца Светог Саве: порекло и смисао заветне заједнице код Срба" које се бави питањем зашто у народној свести историја, све до 18. века и појаве модерне науке, почиње тек од Немање и Саве, иако историјски извори Србе помињу много раније. Око овог интригантног питања створено је много теорија завера које "објашњавају" како су "бечки и берлински историчари" сакрили древну српску историју чак и из националног предања. Др Тимотијевић утемељено објашњава због чега је сам народ одбрао Савино време као почетак историје, али и два тока свести о прошлости: традиционални "заветни" који је основа морала и идентитета и супротстављени који је лажно научни, јер се не бави ни истраживањем ни чињеницама, већ презире "назадне" српске митове и мења их "напредним" туђим митским представама о Србима. Последице су трагичне, јер је целокупна људска цивилизација настала на култу предака и митовима, на којима се темељи обичајно право и морал. Искуство је показало да брисање и злоупотреба митова доводе до културне амнезије и дезоријентисаности и на крају до нестанка традиционалних народа и цивилизација.

Злочинци и мученици

СТУДИЈА о соколима и југословенству открива да су Хрвати напустили заједнички словенски покрет, јер им је Ватикан створио паралелну католичко-спортску организацију "крижари", чије име су доцније понеле најекстремније усташе. Изузетно је занимљиво истраживање како је антихришћански комунизам стварао своје хероје копирајући хришћанске ликове мученика за веру и на крају сам постао религија са "божанством" Брозом. Приказан је и развој старог мита о закопаном благу Западне Србије на који су се надовезале нове легенде о опљачканом сребру из Ужичке републике и "четничком злату".

- Да би опстала у дужем периоду етничка заједница треба да поседује колективно властито име, мит о заједничким прецима, заједничка историјска сећања, један или више елемената заједничке културе, повезаност са одређеном "домовином", осећање солидарности код значајних делова популације. Такав културно-симболички садржај у дужој перспективи ствара сродност међу људима, без обзира на њихово старије порекло, јер их уједињују конститутивни митови. Један народ може да апсорбује друге људске заједнице, али и да се поцепа. Када су у питању Срби, присутна су оба процеса - каже др Тимотијевић.

Он указује да је после примања хришћанства од Римског царства сваки народ био укључиван у "заједницу изабраних". Срби, код којих је веома изражена свест о особености, ову веру су пригрлили као своју тек када је "наш човек" Сава изборио самосталну српску цркву и отишао у Свету земљу да лично склопи савез са Богом у име српског народа, чиме га је учинио "савршеним" и "новим Израиљем". Тај тренутак је у предању постао нулта тачка историје.

- Смисао концепта изабраног народа код Срба, односно "заветне заједнице", идеје која је касније постала позната као "косовски завет", значи одржавање идентитета народа јер то омогућава укључивање историје српског друштва у Божији план спасења. По том схватању, Србе као "заветну заједницу" обликује саосећање историјске свести и континуитета од Светог Саве до савремених дана и убудуће, до другог доласка Христовог. Прихватање такве заједнице значи и саосећање са заслугама и кривицом предака, затим и спремност на жртву као облик надвладавања смрти. Човек у нацији својом вољом чува заједницу кроз своја дела, жртве, подвиге и самосазнања. Жртвом датом за заједницу не губи се ништа. Она се приказује као облик превазлажења индивидуалности и потврђивања личности осећајем присуства историјске заједнице у себи, условом њеног опстанка у времену, јер је у питању солидарност и континуитет међу генерацијама, умрлим, живим и будућим - објашњава др Тимотијевић.

Колективни идентитет

Концепт "Завета" (нарочито Косовски завет) никако не опстаје у колективној свести само као део преживеле традиције. У питању је снажан конститутивни мит који се непрекидно обнавља ("семантичка константа"), дефинишући однос сваког појединца спрам вредности заједнице којој припада. Таква самоодређујућа матрица може се регистровати кроз свакодневно-егзистенцијалну и општеисторијску реалност колективног идентитета Срба.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Да ли знате по ком српском великану је названа улица која повезује Савски трг и Кулу Београд?

Да ли знате по ком српском великану је названа улица која повезује Савски трг и Кулу Београд?

БЕЗ поштовања историје и чувања сећања на великане који су нас својим бесмртним делима у прошлости задужили нема ни светле будућности. Вођен овим универзалним животним геслом, Belgrade Waterfront није пропустио да, подижући најмодерније насеље у Србији, читаву десну обалу Саве премрежи новим саобраћајницама које представљају својеврстан омаж славним историјским личностима.

23. 05. 2024. у 16:00 >> 12:26

„ЖОГО БОНИТО“ ЗА МАЛОГ ОГИЈА: „Дечак лептир“ наставља борбу уз подршку хероја из Суперлиге хуманости

„ЖОГО БОНИТО“ ЗА МАЛОГ ОГИЈА: „Дечак лептир“ наставља борбу уз подршку хероја из Суперлиге хуманости

ФОНДАЦИЈА Моззарт за сваки погодак у домаћем првенству издваја 10.000 динара, а најбољи играч априла Винисијус Мело усмерио хуманитарни фонд за лечење Огњена Бојковића

24. 05. 2024. у 16:00

Коментари (0)

ШОКАНТАН СНИМАК: Новак Ђоковић забринуо навијаче као никад пре! Да ли је са њим све у реду?! (ВИДЕО)