SAČUVALI NAŠE STARE ZANATE OD ZABORAVA: U Manakovoj kući izložba maturskih radova đaka škole "Tehnoart"
UNIKATANE narukvice i ogrlice, prstenje, broševi, kutije za nakit, haljine i odevni predmeti iz raznih istorijskih epoha deo su izložbe radova maturanata Škole za mašinstvo i umetničke zanate "Tehnoart", koju će Beograđani moći da pogledaju u Manakovoj kući do 1. avgusta.
Foto: N. Skenderija
Budući juveliri, stilski krojači, graveri, grnčari, konzervatori umetničkih dobara pokazali su da stare zanate čuvaju od zaborava. U radu koriste tradicionalne tehnike starih majstora. Ručno, bez skenera, lasera, štampača.
Prema rečima Despine Crnčević, profesora juvelira, saradnja sa Manakovom kućom je počela pre osam godina, najpre kao juvelirska izložba, ali se polako širila i na ostale profile, a onda smo polako dodavali goste i širili se.
- Imali smo zajednički cilj da očuvamo zanate i privučemo mlade ljude - navodi Crnčevićeva. - Sve riznice grada su nama otvorene. Zanat učimo istorijski, na starim kolekcijama koje posedujemo, od stare civilizacije do savremenog doba. Razvijamo kod dece strpljenje u ovom teškom vremenu digitalne tehnologije i izazova. Kod njih se stvara poseban osećaj da si ti nešto sam izradio, da je to autentično i samo tvoje. Škola insistira na autentičnosti da je učenik kreator, da je uneo lični pečat.
Nekada je stvar prestiža u društvu bila imati svog krojača. Danas, nažalost, sve ih je manje. U "Tehnoartu" se i dalje školuju stilski krojači. Skice modela crtaju olovkom, bave se krojenjem modela i šivenjem. Učenici četvrte godine su inspiraciju za svoje maturske radove našli u srednjovekovnim srpskim odorama sa originalnim vezom iz doba Nemanjića, balskim haljinama. Graveri su maturske radove ručno gravirali, a konzervatori umetničkih dobara freske slikali kao u srednjem veku.
- Počeli smo 2017. godine, kada je došla grupa đaka da poseti stalnu postavku. Njihova pažnja i interesovanje su nas inspirisali da deca mogu da izlažu svoje radove ovede - kaže Milena Đurica, viši kustos i organizator programa u Manakovoj kući. - To je njima motivicaja, kada dobiju priliku da izlažu u jednoj ovakvoj ustanovi, najbolji podsticaj i način oživljavanja starih zanata.
Po završetku škole đaci su osposobljeni da odmah počnu sami da rade, ali oko 80 odsto njih upisuje primenjenu umetnost.
Preporučujemo
UMRLO VIŠE ŽENA: Statistika o preminulima u Beogradu, evo kada je smrtnost bila najveća
11. 03. 2026. u 12:11
ČITALAČKA ZNAČKA U OBRENOVAČKOJ BIBLIOTECI: Igra senkama, zabava, veštine
10. 03. 2026. u 19:14
AMERIKANCI PIŠU: Srbija prva nabavila hipersonične balističke rakete u Evropi, revolucija u povećanju vatrene moći (FOTO)
FOTOGRAFIJE koje prikazuju lovački avion MiG-29 Ratnog vazduhoplovstva Srbije sa dve balističke rakete CM-400AKG kineske proizvodnje ukazuju na to da je Srbija postala drugi strani korisnik ovog tipa raketa, što značajno menja ranije veoma ograničene udarne mogućnosti ovih aviona, piše američki specijalizovani magazin "Militari voč" u tekstu pod nazivom "Prve hipersonične balističke rakete u Evropi: Srpski lovci MiG-29 integrisali kinesko naoružanje za revolucionarno povećanje vatrene moći".
11. 03. 2026. u 16:26
HAOS U CRNOGORSKOM PARLAMENTU: Prekinuta sednica, poslanici DPS-a opkolili sto predsedavajućeg
SEDNICA Skupštine Crne Gore prekinuta je danas nakon što je predsedavajući u tom momentu potpredsednik parlamneta Boris Pejović (PES) oduzeo reč poslanici opozicione Demokratske partije socijalista Aleksandri Vuković Kuč.
11. 03. 2026. u 17:06
"U HRVATSKOJ IRANSKA TERORISTIČKA JAZBINA" Milanović ljut na Izraelca: "Braco, ovo je Zagreb - ne Tel Aviv!"
PREDSEDNIK Hrvatske Zoran Milanović komentarisao je navode izraelskog ambasadora Gerija Korena da se usred Zagreba nalazi teroristička jazbina u iranskoj ambasadi.
11. 03. 2026. u 13:59
Komentari (0)