Gradovi teraju sendvičare

A. Mikata

14. 10. 2017. u 22:54

Градови терају сендвичаре
Venecija i druge metropole žele da ograniče broj niskobudžetnih turista

POŠTUJTE naš grad i njegove građane, moto je kampanje koja se polako zahuktava u mnogim evropskim metropolama zbog prevelikog broja turista koji već utiču na kvalitet života stanovnika. Posle četvrt veka promocije turizma i privlačenja turista, Barselona, Venecija, Firenca, Amsterdam i mnogi drugi gradovi sada pokušavaju da ih na fin način - oteraju!

Naime, gradonačelnik Barselone Ada Kolau je još pre dve godine napravila plan kako da usreći svoje građane. Prvi korak je bila zabrana građenja novih hotela (grad već ima 75.000 kreveta i 50.000 ležajeva u ilegalnim apartmanima), onda je povećana turistička taksa, a uporedo su počeli da naplaćuju i ulaz u parkove koji privlače turiste, kao što je Guel. Najnoviji potez je plan da se uvede taksa za izletnike koji prave najveću gužvu u gradu, a ne provode noć i ne troše mnogo.

Poput kampanje "Barselona nije na prodaju" i Firenca će početi da se reklamira kroz slogan "Uživajte i poštujte Firencu". Ideju su "ukrali" od Venecije koja muku muči sa "sendvičarima", kako stanovnici ovog grada nazivaju jednodnevne izletnike. Grad ubrzano napuštaju stanovnici, ali ne zbog povećanja nivoa mora nego - turista. Procenjuje se da ovim tempom iseljenja 2030. godine Venecija neće imati više nijednog stanovnika! Grupa "Naša Italija" tražila je od Vlade da zabrani dolazak brodova za krstarenje u lagunu i sedenje na pločniku Trga sveti Marko, kao i da velike grupe turista moraju da unapred najave dolazak. Povećane takse nisu mnogo pomogle smanjenju broju turista, a đubre je nastavilo da se gomila.

Firentincima najviše smeta ponašanje turista, pa su odlučili da im pokažu šta ne treba raditi u javnosti. Na najpopularnijim mestima su postavljeni saobraćajni znaci koji upozoravaju posetioce da je, recimo, zabranjeno bacati đubre po ulici, sedeti na stepenicama crkve i jesti, ali i potpisivati se po spomenicima, a kazne su po 500 evra. Odštampane su, čak, i majice, šolje i kese na kojima se nalaze ovi turistički znaci.

ČIJI JE NAŠ AMSTERDAM?

AMSTERDAM planira da poveća turističku taksu na 10 evra po danu, jer 17 miliona turista godišnje polako "guši" 850.000 stanovnika. Četvrtina ovih turista spava u jeftinim hostelima i vrlo malo troše, a prave gužvu. U ovom gradu sve češće se mogu videti frustrirani stanovnici koji nose transparente "Amsterdam nije na prodaju" i "Ovo je naš grad".

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (24)

Igor

14.10.2017. 23:35

super, na vrene uvesti taksu za ulazak u Beograd svakom turisti od 2 miliona evra po danu , i naplacivati boravisnu taksu svakom kome porodica nije iz Beograda 3 kolena nazad po 200 hiljada evra po mesecu....Hocete dalje?

Podrška

15.10.2017. 00:15

Pametni ljudi. Hoće turiste a ne fukaru. Kome se ne sviđa, ima Paraliju, Olimpik Bič, Halkidiki, Sutomore, itd.

Чикаго

16.10.2017. 14:40

@Podrška - Ти исти Европљани су шкртице каквих нема. Наш Српски народ ма колико да је сиромашан, ипак уме и да потроши и да остави бакшиш. А Италијани, Французи итд као да имају змију у новчанику. А сви препотентни пуни себе, као да им је Наполеон или Цезар отац или брат

Svasta

16.10.2017. 19:32

@Podrška - Grčka je elitna destinacija i prestonica letnjeg turizma, ali to ne znaju oni koji od 15 - 16 000 km grčke obale znaju samo 3 sela na severu.

pop

15.10.2017. 00:30

Posetio sam Pariz dva puta i mesta gde dolaze autobusi negde blizu Mulen rouge po ulicama sam video toliko smeće da i oni jadni čistači nisu u stanju da ga očiste jer odlaskom jednih dolaze drugi pa je pakao od nečistoće. Onima koji ovo rade zabranio bih da uopšte ulaze u ovu državu. Treba ih obeležiti i snimati pa isterati i staviti na listu nepoželjnih da i ostali vide.

Ja sam juče bio na parkingu kod Sava Centra

16.10.2017. 06:59

@pop - Bačena kesa Lidla, puna smeća... a koliko znam, Lidl kod nas još uvek nije otvorio prodavnice... znači, zabraniti Nemcima da dolaze.

Bgd

16.10.2017. 11:14

@pop - Nije u pitanju Nemac već "fino vaspitani stanovnik Srbije" koji je leto proveo na potezu od Paralije do Halkidikija. Imamo mi dovoljno i svoje stoke koja ostavlja smeće na sred ulice, nema potrebe da ih uvozimo.

Jovan

15.10.2017. 07:51

Ko normalan danas obilazi evropske kasabe, pune džihadista i džamija? Nikada ne znate kada će da vas dignu u vazduh ili kada će neki ludak da krene da gazi kamionom. Svi evropski gradovi danas liče na Teheran. Od svih većih evropskih sela, Oslo se još drži nekako, mada i njih polako preplavljuju obrezani i zabrađeni ...

Bre

15.10.2017. 08:30

Koje licemerje. Dok je pristizao novac, sve je bilo dobrodošlo, a kad su se najeli, biraju koga će videti na ulicama. Žele samo dobrostojeće (samo pare). Toliko o demokratiji.

Tizer

15.10.2017. 10:11

Jel to vasa demokratija dizete takse i terate turiste koliko moraju da potrose a u Bgu mozete i za dz da gostujete uvescem9 vam takse samo polako dok se nasi uzmu i pamet.

doci ce dan

15.10.2017. 10:12

Kada cete klecati ispred"sendvicara" i moliti za koricu hleba!Svi vi bogati!Samo za jednu vasu terevenku,koja u razne"budzete" sliva novac.Unistili ste njive,livade,sume,reke,jezera,dzungle....Istrebili ste zivotinjske vrste.Nestaje tunjevine,rakova i racica...Kitovi su pred istrebljenjem.Tigrovi...Ma Bog jedini ce ga znati sta sve ne?I naravno da vam smetaju"sendvicari".U Crnoj Gori su mrzeli i mrze"paradajs turiste"...Kako je to lepo,kada znas da si bogat...I sve najbolje na svetu je za vas?

Bane

16.10.2017. 19:19

@Nema većih škrtica - Interesantno da o škrtosti i sebičluku uvek najglasnije drobe oni koji zbog genetskih predispozicija ništa nemaju generacijama, a kada steknu (uglavnom politikom i kriminalom), skorojevići su prvi koji ćute kao zaliveni kada treba da se late novčanika! :D

bager

17.10.2017. 09:40

@Janko - Zivela sloboda kretanja u EU i Sengen zoni,,,od sad da nosite pune torbe novaca ako mislite da se stataate eu metropolama,,i obavezno obuceni po visokoj modi

Samo opušteno

17.10.2017. 04:24

Ma pustite ohole evropljane , dodjite u Australiju, potrošite 1 dolar ili 1000 dolara, i sjedite na stepenice ispred Sidnejske opere sa kafom u ruci, niko vas neće ni primjetiti a kamo li opomenuti. Gdje još možete naći da u botaničkoj bašti piše : Molimo vas hodajte po travi, ovo je za vas.

Nenad

17.10.2017. 15:11

@Samo opušteno - Dobiti turističku vizu za Australiju i SAD je za prosečnog Srbina misaona imenica - ne zbog toga što nas neće, naprotiv, već zato što je kriterijum koji dokazujete da nećete ostati beskonačno kod njih toliko visok da 85% Srba to ne može da priušti (nekretnina veće vrednosti, dobar i stabilan posao oba supružnika, privatna firma, deca koja ostaju u Srbiji za vreme vašeg boravka ...). A da su obični Amerikanci i Australijanci mnogo, mnogo bolji ljudi od Evropljana, o tome ne treba trošiti reči ...

Gospar

17.10.2017. 17:25

Po komentarima jasno vidim da većina ljudi uopće ne shvaća u čemu je problem. Pa Dubrovnik je jednostavno morao ograničiti broj turista koji dolaze da bi oni koji već jesu u Dubrovniku imali bar minimalni "komfor" boravka i mogućnost "normalnog" razgledavanja gradskih znamenitosti. To se postiglo ograničavanjem broja kruzera koji mogu pristati u Dubrovniku te elektroničkim brojanjem ljudi koji su ušli u stari grad. To je u interesu i samih turista!

Dragutin

18.10.2017. 08:24

Sjaj i beda kapitalizma!Ovakve mere nemaju ni smisla ni logike, pomenuti gradovi upravo su postali veliki turistički centri zahvaljujući masi turista, i to je najbolja reklama. Nažalost stanovnici gradova nisu shvatili da postati turistički centar nosi još nešto sem profita, a na to nisu spremni.Zamislite da napišu kazne grupi od 50 turista koji sede na pločniku, recimo iz Japana... (50x500€) to bi bila poslednja organizovana poseta iz te zemlje, Italijani kalkulišu u Beogradu samo tako.