Policajci u Francuskoj protestuju uvređeni optužbama da su rasisti: Traže izvinjenje i ostavku ministra Kastanera
13. 06. 2020. u 00:20
Čuvari reda i njihovi sindikalni predstavnici naglašavaju da rasizma u policiji ima koliko i u društvu
Foto AP
PARIZ - OD STALNOG DOPISNIKA „NOVOSTI“
FRANCUSKI policajci počeli su masovno širom zemlje da u znak protesta spuštaju lisice na pod. Uvređeni su i povređeni porukama da su rasisiti, a naročito ih je ogorčio stav ministra unutrašnjih poslova Kristofa Kastanera, uz izjavu da će "pretpostavljeni znaci rasizma" biti dovoljni za suspenziju.
Čuvari reda i njihovi sindikalni predstavnici naglašavaju da rasizma u policiji ima koliko i u društvu, sporadično, a da to nikako ne može da se generalizuje.
Od preksinoć se organizuju i spontani protesti pripadnika službe unutrašnjih poslova. U petak je jedna povorka krenula od Trijumfalne kapije do nadležnog ministarstva, koje se nalazi u neposrednoj blizini Jelisejske palate. Policajci, uz ministra, prozivaju i predsednika Makrona, tražeći zaštitu i poštovanje pretpostavke nevinosti, bez paušalnih ocena.
Protest je održan i u Marselju i u drugim gradovima. Policajci pevaju "Marseljezu", drže minut ćutanja i ističu parole kojima iskazuju neslaganje s optužbama. U protest su ušli gotovo svi policijski sindikati.
Sve je počelo u isto vreme kada i nemiri u SAD zbog ubistva Džordža Flojda. U Parizu je tada održan protest i zbog stradanja Adama Traore, koji je pre nekoliko godina umro prilikom privođenja. Neki iz ova dva slučaja izvode paralele, drugi naglašavaju da ne mogu da se porede.
Ministar unutrašnjih poslova Kristof Kastaner je posle toga, početkom ove sedmice, saopštio niz mera, a između ostalog i zabranio dalje korišćenje zahvata za vrat iza leđa uhapšenog, da bi se smanjio rizik po život. Policajci ističu da ne znaju drugi način hapšenja opasnih lica.
Kao alternativa pominjano je i korišćenje "tizera", odnosno pištolja koji izaziva elektrošok, ali čuvari reda naglašavaju da on ne može sistematski da se upotrebljava. Pribojavaju se i da će im vrlo brzo neko izneti nove zamerke, čim se dogodi prvi incident.
.jpg)
Zbog svega, znatno je opalo poverenje policajaca u resornog ministra Kastanera, koji sada u razgovorima sa predstavnicima policijskih sindikata pokušava da pronađe izlaz iz nastale situacije. Čuvari reda traže izvinjenje, ali i ostavku.