Država kreće u boj za spas ćirilice

R. DRAGOVIĆ

05. 06. 2017. u 22:02

U pripremi čitav niz propisa i mera čiji je cilj zaštita matičnog pisma srpskog naroda. Zakon definiše upotrebu jezika i pisma, a strategija kulture olakšice za korišćenje

Држава креће у бој за спас ћирилице

Foto P. Milošević

PORESKE olakšice za izdavače novina i knjiga na ćirilici, stimulisanje kompanija čiji su brendovi i firme istaknuti ovim pismom, kao i druge pogodnosti za upotrebu srpskog jezika i nacionalnog pisma, suština su novih mera države u cilju zaštite ćirilice.

One su predviđene Strategijom razvoja kulture, koji je odnedavno na javnoj raspravi. Nacrtom izmena i dopuna Zakona o službenoj upotrebi jezika i pisma, međutim, preciziran je tretman srpskog jezika i ćirilice u javnom životu, a prvi put su uvedene i kazne za kršenje ove vrste propisa.

U predloženom nacrtu, dostavljenom Vladi Srbije, ćirilica je određena kao matično pismo čija upotreba, uz srpski jezik, obuhvata “ukupno usmeno i pismeno opštenje” državnih organa i lokalne samouprave, škola i fakulteta, štampanih i elektronskih medija, kao i preduzeća i ustanova, dok latinica ima status - pomoćnog pisma. Po ugledu na Francusku, Poljsku i druge evropske zemlje, brigu o jezičkoj politici preuzeće novo telo - Savet za srpski jezik.

Strategija razvoja kulture, uz to, predviđa prednost ćiriličnih izdanja prilikom državnog otkupa za biblioteke, kao i prvenstvo ovih publikacija u državnom finansiranju prevođenja stranih dela na srpski jezik. Predložene su poreske olakšice kao podsticaj distributerskim mrežama za titlovanje filmova na matičnom pismu, kojih bi na komercijalnim televizijama trebalo da bude najmanje - polovina.

Ministar kulture i informisanja Vladan Vukosavljević kaže, za “Novosti”, da su predloženi propisi korak dalje u odnosu na dosadašnju zaštitu, ali i početak kontinuirane brige o nacionalnom pismu.

- Nije reč o nametanju ćirilice, već o njenoj zaštiti. Ona je u Srbiji ugroženo pismo - navodi ministar. - Stanje je relativno zabrinjavajuće pre svega zbog predominantne upotrebe latinice. Naravno da nije reč ni o kakvoj zaveri protiv ćirilice, već o faktičkom stanju uzrokovanom duhom vremena, istorijskim okolnostima i višedecenijskim procesom globalizacije koji je latinicu učinio svetski dominantnim pismom.

Konačno su definisani konkretni koraci u cilju zaštite srpskog jezika i pisma,foto P.Milošević

Tome je doprinela i svetska trgovina, mediji i posebno internet, koji je ovo pismo nametnuo kao pismo univerzalnog sporazumevanja - objašnjava Vukosavljević.

Ministar kulture napominje da je ćirilica zaštićena i postojećim zakonom. Niz okolnosti, međutim, utiče da se mladi ljudi, koristeći internet, TV sadržaje, posmatrajući masovne brendove, logotipe i sve ostalo - nesvesno okreću latinici.

- Ćirilici preti nekorišćenje, što vodi njenom nestajanju. Sigurno je da neće biti zabranjena ili potisnuta iz školskih programa, ali sveprisutnost latinice opominje na mogućnost da za nekoliko decenija ovo pismo postane jedino koje je u praktičnoj upotrebi. Ljudi se ne opredeljuju za latinicu svesno, već prosto inercijom. Zaboravlja se najčešće da je srpska ćirilice, izvanredno fonetsko pismo, izraz kulturnog blaga i istorijske emancipovanosti i dokaz kulturnog identiteta.


Ministar Vladan Vukosavljević Foto P. Mitić

Radna grupa koja je radila na nacrtu zakona precizno je utvrdila područje zvaničnog korišćenja srpskog jezika i ćiriličkog pisma, što izričito predviđa Ustav Srbije. Na ovu okolnost ukazuje savetnik ministra kulture Dragan Hamović:

- Prvi put je specifikovano šta upotreba službenog jezika i matičnog pisma konkretno podrazumeva - od zvaničnih natpisa pa do deklaracija na proizvodima. Svakodnevno u prodavnicama možemo da vidimo da se roba pod odrednicom makedonskog jezika deklariše ćirilicom, dok ispod oznake “SRB” - stoji latinica. Predložićemo da se podsticajnim merama podstakne upotreba ćirilice u štampanim medijima, a da se u elektronskim uvede određeni stepen ćiriličnih natpisa.

Predloženo je i da mobilni operateri omoguće podjednaku upotrebu ćirilice u elektronskoj komunikaciji, jer se ćirilične SMS poruke sada skuplje tarifiraju nego latinične - objašnjava Hamović.

ffoto P.Milošević

Naš sagovornik podseća i da su postojeći propisi više puta precizno inovirani u delu korišćenja manjinskih jezika i pisama, dok su u domenu upotrebe srpskog jezika ostali uopšteni i nedorečeni.

- Predloženi zakon neće oktroisati ćirilicu u čitavom javnom prostoru već će definistati mesto koje joj po statusu službenog jezika i pisma pripada, a koje ranije nije bilo precizno određeno - ističe Hamović.


POPUST NA ĆIRILICU

PRIPREMOM odluke prema kojom će troškovi firmarine biti umanjeni ukoliko je naziv radnje ili preduzeća napisan ćirilicom korak ka zaštiti nacionalnog pisma napravile su vlasti u prestonici.

- Grad Beograd nema mnogo mogućnosti da se uključi u zaštitu pisma, ali jedna od njih biće umanjenje ove vrste troškova za firme ispisane ćirilicom - kaže gradski menadžer Goran Vesić. - Ova mera važiće u svih 17 beogradskih opština. Očekujemo da i ostali gradovi u Srbiji pođu putem glavnog grada.

KAZNE DO MILION DINARA


ZA prekršaj kršenja propisa o službenoj upotrebi jezika i pisma predviđena je novčana kazna od 5.000 do 100.000 dinara. Za preduzeća je nacrtom zakona razrezano od 500.000 do milion dinara za firmu, odnosno 70.000 dinara za odgovorno lice.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (79)

БГД - 011

05.06.2017. 22:31

Хвала Богу да је некоме НАЈЗАД дошло из д****а у главу, па макар и са неколико деценија закашњења!

Ivanka Kosovka

05.06.2017. 22:37

Hvala Bogu da se neko setio da spase nase cirilicno pismo. Nije samo u pitanju cirilica, vec i jezik. Da bi neko bio drzavljanin jedne drzave, mora znati da govori sluzbenim jezikom te drzave. Kod nas nacionslne mamjine uče skolu na jeziku svog porekla, a da pri tom ne znaju srpski i ako su rodjeni u Srbiji!!! TO NEMA NIGDE. KO NADJE TAKVU ZEMLJU, NEK MI SE JAVI...

Ђура

05.06.2017. 23:12

@Ivanka Kosovka - А могли сте и ви да се сетите па да коментар напишете ћирилицом. Бар сад кад "браните" ћирилицу, српски језик, Србију...И мало више правописа, граматике..

nex

06.06.2017. 09:59

@Ivanka Kosovka - Evo, Ivanka, recimo - Hrvatska, da ne idemo dalje iz okruženja.U Istri više od pola stanovništva bukvalno ne zna hrvatski... kod mladih je taj procenat i veći.

Мајор

05.06.2017. 22:49

Браво. Овакву инцијативу сам чекао већ одавно.Само напред.За спас ћирилице , самим тим за спас нашег идентитета. Студирао сам у Сплиту, из искуства кажем, од 1988.године, из поштовања због тога "шта сам" пишем искључиво ћирилицом најлепше писмо које постоји у свету.

Jovan

06.06.2017. 10:42

@Мајор - Ma ima sad da nam skoci natalitet za 200 odsto, cim se uvede svuda cirilica, a broj abortusa ima da bude nula.

Јован Каработовић

06.06.2017. 15:25

@Мајор - @ "Jovan": Супер... Само што си тотално помешао бабе и жабе. Какве везе има све то што си начвакао са коментаром на који си наводно реаговао?!?

Да ли се призивамо памети?

05.06.2017. 22:55

Дај Боже, коначно!Само, ја мислим да се Срби још нису уздигли (или: вратили) на тај културни и цивилизацијски ниво, још су смлаћени комунизмом.Погледајте саобраћајни знак (забрањен пролаз, табла с текстом испод знака) до зграде Председништва Србије према ул.Краља Милана: текст је на неслужбеном српском језику, супротно закону! Писао сам више пута, никога није брига. А то је невиђена брука, као да председник Израела има кукасти крст поред своје резиденције.

мрсимуд

06.06.2017. 10:35

@Milisav - У коју категорију спадате Ви Мирославе „касну или рану”?.

Матора Мачкетина

05.06.2017. 23:06

Успут би требало натерати и мобилне оператере да је цена поруке на ћирилици једнака цени поруке на енглеској латиници са истим бројем знакова.

Branislav

05.06.2017. 23:23

@ Matora macketina Nije problem latinica. Problem je sto je odavno postalo""kul"" reci ili napisati vikend , soping, bekstejdj, frontmen , pi-ar gensek, u svim novinam .Stotine stranih reci smo "uvezli" u zadnjih 20 godina,kao da mi nemamo svoje reci. +

triwun

06.06.2017. 00:35

@Branislav - Znači da nije problem kojim pismom pišeš , nego koje reči upotreblavaš ! Možda neki misle da je bolje pisati -викенд , шопинг,стејџ, бекстсејџ , фронтмен , селфи , лајкујемо ,шерујемо,кулирамо ... I to bi po njima bila zaštita ćirlice . Treba zaštititi srpski jezik , a ćirlicu sugurno nećemo zaboraviti .

Lex 1

05.06.2017. 23:23

Ево неколико предлога 1.Под службеном употребом да се мисли на општење свих правних лица међусобно као и са грађанима, а не само јавна управа 2. Дозволити употребу само службених језика у Србији (и језици националних мањина) за регистровање фирме. Ко користи енглески, француски који нису службена писма да плаћа много већу таксу и од тог новца би се обнављале библиотеке, посебно школске. 3. Обавеза свих грађана Србије да знају српски језик. Ово се посебно односи као услов за пријем у држављанст

Lex 2

05.06.2017. 23:35

4. Јасно одредити ко је надлежан да кажњава. 5. Све што је везано за туризам и саобраћај, дозволити паралелну употребу српског (ћир) и енглеског испод. 6. Медији са националном фреквенцијом морају да користе српски језик и ћириличко писмо. Кабловски оператери да морају да омогуће титл на српском језику и ћириличком писму. 7. Документи, уколико то налажу међународна правила, да се ураде на српском (ћир) и енглеском испод. Таблице променити - користитислова која се поклапају у ћирилици и латиници

Крајина љута

05.06.2017. 23:45

У Србији не само да је угрожена ћирилица, наше једино писмо, него и сам српски народ. Код нас постоји јединствен апсурд у свету, а то је да је угрожена национална већина, а не националне мањине.

Bender

08.06.2017. 21:36

@Крајина љута - Ćirilica nije "naše jedino pismo". I latinica je naše pismo. Srpski jezik koristi DVA standardna pisma, a ne jedno.

Душан

06.06.2019. 02:59

@Крајина љута - Сине, прочитај (члан 10) Устав Републике Србије. Ми имамо само једно писмо.

Гоца СЗ

06.06.2017. 00:12

Па крените и ви! Зашто у електронском издању Новости подразумевано писмо није ћирилица?

КрајишникБЛ

07.06.2017. 12:27

@Zokili Zokili - Великим словом на Српској ћирилици, малим на енглеској латиници!

Bane

06.06.2017. 01:13

Kolega sa posla bio iz Švedske na vikendu u BG i jedna od zamerki mu je bila ćirilica. Ljudi bre osvetiti se

101% НЕУТРАЛАН

06.06.2017. 15:22

@ Bane - И ја сам баш прошлог викенда био у Шведској, и једна од мојих највећих замерки односи се на то што је тамо све исписано на латиници. ПА ШТА С ТИМ???

Побогу, човече...

06.06.2017. 19:29

@ Bane - @ Bane - Дакле, тако оштроуман и промућуран тврдиш да би твој колега Швеђанин (или ма који други странац) све разумео кад би писало нпр. "Štampa" уместо ШТАМПА, ""Cvećara" уместо ЦВЕЋАРА, "Robna kuća" уместо РОБНА КУЋА, "Bela tehnika" уместо БЕЛА ТЕХНИКА , "Frizer" уместо ФРИЗЕР, "Mesara" уместо МЕСАРА, итд, итд, итд?!? Човече, бре, умиј се хладном водом, изађи мало на свеж ваздух, мућни главом о томе шта си све налупао у само пар редова и освести се!

Bender

08.06.2017. 21:35

@ Bane - Ralika je u tome sto Švedjani koriste JEDNO pismo, a Srbi DVA. Takodje, razlika je u tome što smo mi jad i beda, a Švedska je bogata i razvijena država.

Grada

06.06.2017. 01:29

Divna vest, stavlja ciriicu na pravo mesto. Da li ce i hrana pakovana na cirilici imati povlascenu cenu. Jezik se najbolje uci preko punog stomaka.

подршка

06.06.2017. 01:49

Да ли ово значи да је брозовска антисрпска идеологија почела да нестаје? Да се Србија и Срби опорављају од комунизма? Да нећемо имати чудовишно решење у језику с два писма, већ стандардно решење с једним као сви други? Да ли ово значи да Србија постаје нормална држава, а Срби обнављају своју културу и вредности? Дај Боже!

Miro Markovic

06.06.2017. 03:28

Braco i sestre Srbi, trebalo bi da polako zamenimo rec "cirilica" i pocnemo da koristimo rec "srbica" za srpsku azbuku! Zasto? Posle otkrica da je srbska zabuka zasnovana na znacima (slovima) iz Vince, vreme je da prihvatimo tu istinu. Na zlatnom pecatu srbskog kralja Strojimira iz 830.god. sve je napisano srbskim slovima iz Vince. Prema verodostojnim istorijskim podacima, Cirilo je bio rodjen 828.god. Dakle, nemoguce je da dete od dve godine smisli i napise srbsku azbuku. To je istorijska laz.

Francesco

06.06.2017. 11:46

@Miro Markovic - Strojimir (kako god se već zvao) vlada od tek od kraja 60-ih godina 9 veka. To je ono što se donekle posredno još i zna, ali određivati tačnu starost predmeta od neorganskog materijala (pa i organskog) je nemoguće. Čuj 830. godina? Na osnovu čega? Strojimir je rođen oko 850. godine. Ćirilica i hrišćanstvo među Srbe dolaze ruku pod ruku, ne postoje nikakve "vinčanice", "srbice" i ostale izmišljotine. Nađi mi jedan tekst pisan vinčanskim "pismom". Nema ga, je li tako? Nema ga zato što ne postoji.

Grunf

06.06.2017. 04:09

Srbi su jedini narod za koji znam koji svjesno unistava svoj vlastiti jezik (uz svesrdnu podrsku medija) i koji vlastite rijeci koje vec postoje zamjenjuju stranima. Hocete primjer? Zasto se "obrada podataka" danas kaze "procesuiranje"?! Nije se tako govorilo prije rata... Hrvati, kakvi god da su, makar cuvaju svoje jezik i izmisljaju nove, samo njihove rijeci, a mi kasapimo i ono sto vec postoji...

Sydney

06.06.2017. 04:57

CIRILICA, nadam se da to podrazumeva i izbacivanje iz jezika nakaradnosti i bljuvotina kao sto su: lider = vodjafirma/kompanija = preduzecedirektor = upraviteljreternov = uzvratnipredominantne = preovladjujucedefinisati = odrediti/razjasnitispecifikovano =? itd.neka sam novinar pocne od sebe, dosta je da pocnete citati clanak i "stimulisanje kompanija čiji su brendovi i firme istaknuti ovim pismom"bi se moglo reci pomaganje preduzeca ciji su zastitni znaci ispisani ovim pismom...

уради бар мало!

06.06.2017. 20:53

@Sydney - МНого су мање штетне речи лидер, компанија, директор и остале од ошишане или хрватске латинице у српском. Крените од себе. Ко неће толико да се потруди за свој језик, културу, народ и земљу, нема основа да пребацује било шта било коме.

Чикаго

06.06.2017. 05:09

Боље икад него никад. А сви они који се буне, тј Еуропејци, нека прошетају Грчком, бугарском, да не причамо Русијом, па нек виде како је тамо скоро све на ћирилици.

Анти Антифа

06.06.2017. 05:55

Колико бранилаца ћирилице који пишу хрватском латиницом!

Bender

08.06.2017. 20:54

@Анти Антифа - Koliko branitelja ćirilice koji pišu vizantijskom ćirilicom

Коста

06.06.2017. 05:56

Коначно да дочекамо и тај дан.Главни кривац што је ћирилица ту где је је небрига државе која је дозволила да поред нашег службеног ћириличног писма латиница постане оволико зступљена.Електронска гласила су други кривац јер су променили свест народу,пошто свакодневно им се латиница сервира.Сва јавна гласила штампана и електронска морају да се уређују на службеном писму.Поред писма морамо очувати и језик ,који је исто тако угрожен страним речима који се масовно убацају у наш језик.

Ђорђе

06.06.2017. 06:01

Закон поред писма мора да се уреди и за говор.Нама је поред туђег писма наметнут и туђ говор.Погледајте само колико страних речи су нам наметнуте поред српских.Треба лингвисти да измишљају српске речи за поједине изразе ако их сада немамо.Да нам се неби догађало да убацама стране речи у наш језик које звуче смешно када их изговарамо а уједно немају никаквог утемељења и значења у нашем језику и традицији.Ови што пишу закон морају да поведу рачуна како о писму тако и о језику.

Маја М.

06.06.2017. 15:05

@Ђорђе - Довољно говоре преводи филмова на Пинковим каналима.

Милан Конаковић

06.06.2017. 06:29

Лепо би се било присетити Јанеза Копитара, творца савремене српске азбуке. Јанез је словенац који је на Бечком двору био задужен за језична питања свих словенских народа у Аустрији тог времена. Пошто је Турска власт била на измаку, водила се ворба за утјецај у пост турској Србији између Аустрије и Русије и преко језичног питања. Аустрија је однела победу и преко Вука С.Караџића (кога је финанцирала) успела у настојању да Срби прихвате ћирилицу какву данас познајемо.

Валтер

06.06.2017. 20:51

@Милан Конаковић - *Лепо би било присетити се / Било би лепо присетити се (повратна речца се у тој конструкцији не одваја од глагола, јер са њиме врши функцију субјекта у реченици); *Јернеј Копитар; *Словенца (припадник нације); *бечком (придеви на -ски, -чки, -шки); *језичка; *посттурској (аналогија са послетурском, послератном итд.); *утицај (и екавски и јекавски; јер се утиче, а не *утјеца), *финансирати (исто; јер су финансије, а не *финанције). Немојмо баш сви да будемо стручњаци за све, иако смо Срби.

Pančevac

06.06.2017. 06:59

tastature treba da budu ćirilične i za telefone i za racunare, kao i pristip internet domenima i pretragama

касне заостали

06.06.2017. 20:51

@Vuk - Почни да пишеш српски (ћирилицом) па ћеш видети како ће све полако да се мења на боље, можда и Срба буде више, јер све полази од свести, јединства система вредности, исте културе и свести о њој ... Уместо што стојимо на глави (а то чинимо под утицајем комунизма који још жилав), време је да се вратимо нормалности, знању, напретку, себи.

Миле

06.06.2017. 07:21

Пишите ћирилицом јер је то најидеалније писмо.

Brat od strica od Dejana Anđusa

06.06.2017. 07:30

Ne verujem u iskrenost ovih navoda!. Ovo je samo apstraktna floskula kojom se nastoji zamagliti istina o promeni ustava, kojim će da se EU (čitaj Nemačkoj, našem istoriskom neprijatelju!), isporuči sve što oni žele. Prvo na redu je Kosovo a drugo je perodaja zemlje strancima u Vojvodini

kosta

06.06.2017. 07:53

Nema veze ovo sa cirilicom, vec su smislili jos jedan nacin kako da dodju do novca i kako da popune budzet. Cirilicu ne koristim jer nije prakticna, pogotovo sto na poslu koristim engleski jezik vise nego srpski. Mozda suludo zvuci, ali bilo bi nam bolje da nam je engleski maternji jezik, tj imali bi vise koristi. Sva ozbiljna literatura je na engleskom jeziku.

Јабре

06.06.2017. 14:38

@kosta - Срам те било што не почнеш да говориш Енглески онда искључиво ? Српски ипак није практичан јер пар милијарди људи користи Енглески. И ја више користим Енглески од Словеначког и Српског па опет пазим и користим ћирилицу где год је то могуће.

Ха! Ха! Ха!

06.06.2017. 15:28

@kosta - @ kosta - У праву си: све што си намлатио том тзв. osisanom latinicom је савршено сулудо у сваком смислу и погледу

Saša

06.06.2017. 08:06

zakoni su nametljivi, treba poći prvo od sebe jer je to nekeko više razvija svijest od zakona. у међусобним смс ,меиловима, реакцијама итд користити ђирилицу што више и остало ђе све дођи на своје.

Skjavoneska

06.06.2017. 08:10

Pokojni Meša Selimović, iako musliman iz BiH, za života nije dozvoljavao da mu se knjige štampaju na latinici. Danas, u Beogradu, nije moguće naći njegovu knjigu Derviš i Smrt na ćirilici, a i druge njegove knjige se više ne štampaju na ćirilici, mada, ranijih godina su štampane, pa ako postoji u zalihama mogu se kupiti.

Апсурд

06.06.2017. 08:29

Уђите у неки књижару и видећете да је 90% издања латинично! Па некада је било бар 50-50% . Да ли је решен проблем у међународној стандардизацији што су сва латинична издања из периода Југославије аутоматски подведена под хрватски језик као хрватска издања?

Nebojša

06.06.2017. 09:10

Bolje bi bilo da država "krene u boj" (?!) protiv nepismenosti, koja je sve prisutnija i u medijima. Što se ćirilice tiče, po Ustavu su sva pisma jednaka, jer je Srbija država više naroda i narodnosti. Po tom osnovu ne sme se ukidati latinica! Ja sam Srbin, ali mi više odgovara latinica jer je praktičnija i brža za pisanje. Čitam ćirilične tekstove, ali pišem latinicom. Ubedjen sam da je i ova akcija u sklopu populističko-nacionalističke politike SNS-a.

?!?!?!

06.06.2017. 15:17

@Nebojša - @ "Nebojša" - Руководећи се том твојом антилогиком, ти си онда хрватски популиста и ултранационалиста зато што користиш хрватску латиницу.

Bender

08.06.2017. 20:53

@Nebojša - A rukovodeci se tvojom logikom, ti si onda vizantijski opulista i ultranacionalista jer koristis vizantijsku cirilicu. (Vizantijci su stvrorili cirilicu)

Зоран

10.06.2017. 23:41

@Nebojša - Назив "Византија" ,"Византиско Царство" се први пут у историји користи од 1557 године, а употребио га је немачки историчар Хероним Волф. Дакле тзв. "Византија" никада није постојала. Постајало је царство а звало се "Βασιλεία Ῥωμαίων" ("Basileia Romaion" превод са латинског "Imperium Romanorum"). Дакле "Ромејско", а не "Византиско"!

mi koji radimo

06.06.2017. 09:36

sa tehnickim uredjaima ne mozemo prihvatiti cirilicno pismo u svakodnevnoj komunikaciji. Kad Srbija bude proizvodila led i oled televizore, ves masine, opremu za emitovanje televizije, kad oprema za mobilnu telefoniju bude proizvedena srpskim pametom i tako dalje e onda latinica nece biti potrebna. Cirilica je za romane pa ko voli neka cita.

Валтер

06.06.2017. 19:47

@mi koji radimo - Тај аргумент не држи воду ама ни оволицко. У Русији се физичке величине обележавају ћирилицом, нпр. ват (W) се бележи као Вт. Мобилни телефони, као и сва остала електронска роба за руско, грчко и бугарско тржиште има ћирилично писмо. Наравно, поента је у томе што Руси, Грци и Бугари негују своје писмо и инсистирају на томе код страних произвођача. Дакле, нема то везе са „паметом”, него са тиме колико један народ држи до себе и свог наслеђа и своје културе.

Ана

06.06.2017. 10:13

Хвала богу да су се сетили! То је требало одавно да ураде.

Ђорђе

06.06.2017. 10:33

Треба законом забранити употребу страниш чели и назива предузећа која су пореклом из србије(страно име може за страна предузећа а изнад то име мора бити исписано ћирилицом пр,TELENOR-ТЕЛЕНОР)сва јавна гласила да буду обавезна да имају лектора.

Jovan

06.06.2017. 10:39

Jos jedan savet gde ce se primati plate, a nece se raditi nista. Ako dajete poreske olaksice nekome ko koristi cirilicu, vi krsite Ustav i stvarate nelojalnu konkurenciju na trzistu. Nema nista od ovoga, verujte.

треба знати

07.06.2017. 11:39

@Jovan - То о равноправности је лицемерна комунистичка прича испод које је ишао прогон ћирилице и српског језика. Желите ли уређену, нормалну државу, или лажну равноправност која вас лишава језика, културе, истине, државе?Питајте Французе, Канађане, Русе, Грке и практично све друге народе и државе да ли се осећају угрожено што њихови закони дају преимућство њиховим језицима и културама.

Миленко

06.06.2017. 14:04

Латиница у српски језик није ушла као последица сазнања језичких стручњака о неопходности њене увођења, већ као последица постојања државе Југославије и политичке одлуке о равноправности српско-хрватског језичког подручја у погледу коришћења оба писма. Код нас је ова политичка одлука оставила далекосежне последице по очување не само српског језика и писма већ и целокупног националног идентитета те су нестанком Југославије престали да постоје и разлози за употребу латинице.

Утеривач

06.06.2017. 19:04

@Миленко - Латиница је први пут озбиљније ушла током аустроугарске окупације од 1916. до 1918.. Међутим данашња индоктринација о супериорности латинице је последица техничке полуписмености и незаинтересованости државе да стандардизује и уреди ћирилично писмо у електронским медијима.

Микица

06.06.2017. 19:15

@Миленко - Латиница је у Србију ушла на аустроугарским бајонетима и ЗАКОНСКОМ ЗАБРАНОМ УПОТРЕБЕ НАШЕГ ПИСМА коју су окупатори истога дана наметнули. До тада, латиница је у Србији била апсолутно непознато писмо.

Јабре

06.06.2017. 14:36

Надам се да ће и Новости показати иницијативу и прво показивати ћирилицу уместо латинице када се отвори интернетна страница.

Маја М.

06.06.2017. 15:03

Зашто бој, зар није довољно променити закон?!

подршка

07.06.2017. 11:37

Ово ће бити један од најбољих закона уопште, правих државотворних, ако се донесе, почео би да враћа Србију међу нормалне и уређене државе.Прибојавам се, само, недоследних власти и необразованог, слуђеног народа.Нема разлога да се било ко плаши за своја права, на личном су она загарантована и непроменљива, треба само државу уозбиљити и уприличити стандардима и нормалности.

КрајишникБЛ

07.06.2017. 12:37

Па и по садашњем уставу је прописана обавезна употреба јединог писма Српског језика, Српске ћирилице (акценат на Српску јер постоје и други облици ћирилице као Руска, Бугарска, Казахстанска, итд.) Е сад питање је што се не поштује устај, јер да се поштује тржишна и саобраћајна инспекција би кажњавала нпр. власнике ресторана зато што стављају јеловник на енглеској латиници, трговце зато што су имена радњи и описи производа на енг. латиници или путаре зато што многе натписе стављају на лат!

Bender

08.06.2017. 20:51

Ovo je naravno neustavno, i pašće na ustavnom sudu, kada neko to pitanje bude potegao.Gradjani Srbije ravnopravno koriste dva pisma, i srpski jezik koristi ravnopravno dva pisma. Ne postoji "matično pismo srpskog naroda", jer je u prošlosti naš narod koristio mnogo pisama: latinicu, glagoljicu, crkvenoslovensku ćirilicu, Vukovu ćirilicu, pa čak i arapsko pismo. Zašto bi baš Vukova ćirilica bila "matično pismo" a ne crkvenoslovenska, ili glagoljica?

Д. Збиљић

10.06.2017. 05:11

Све мере које се овде спомињу за спас ћирилице неће дати очекиване и жељене резултате, јер је у старту српско писмо неравноправно јер је наметнуто насиљем и ширењем заблуда о "равноправности писама", што је била флоскула за смишљено забрањивање ћирилице и наметање хрватске абецеде кроз непостојећу у свету "равноправност писама". У ком то још језику и народу у свету постоји? Нигде. Нико. Злоупотребљени од политичара у време Југославије, српски лингвисти су пристали на "двоазбучје".