Produžen rok za Golubac
19. 04. 2016. u 18:01
EU nastavlja finansiranje radova na rekonstrukciji tvrđave i posle juna 2016. godine. Unija je izdvojila 6,6 miliona evra za očuvanje i uređenje tvrđave kompleksa. Kašnjenje zbog projektne dokumentacije

Očekuje se potpisivanje ugovora o produžetku radova
Radovi na revitalizaciji Golubačke tvrđave nastaviće se i posle isteka roka u junu 2016. godine. Do tada će u okviru tekućeg projekta biti završeni tunel sa obilaznicom, posetilački centar, obaloutvrda, arheološka iskopavanja i deo same tvrđave, tvrdi za "Novosti" Klaus Kaper, direktor austrijske kancelarije "Ada" u Beogradu, preko koje Evropska unija uplaćuje sredstva za realizaciju projekta.
EU je izdvojila 6,6 miliona evra za očuvanje i uređenje golubačkog kompleksa. Rok koji je ranije postavila za kraj radova, 30. jun 2016, sad je već sasvim izvesno, biće probijen. Ugovor o produžetku još nije potpisan. Ukoliko se to u skorije vreme ne dogodi, veliki deo sredstava namenjen za obnovu srednjovekovnog zdanja mogao bi biti vraćen u njene fondove, a obaveze oko daljeg finansiranja radova preuzela bi Srbija.
- EU i Austrijska razvojna agencija nameravaju da nastave sa finansiranjem radova na rekonstrukciji Golubačke tvrđave - tvrdi Kaper.
- Ovaj projekat smatramo izuzetno značajnim za razvoj istočne Srbije, o čemu postoji i konsenzus sa srpskim vlastima. U ovom trenutku se bavimo finalizacijom planova za nastavak aktivnosti posle juna 2016, kako ne bi došlo do zastoja u radovima. To praktično znači da će tvrđava biti u potpunosti rekonstruisana.
Kao glavni razlog za kašnjenje naš sagovornik navodi probleme sa projektnom dokumentacijom.
- U projektu arhitekte Marije Jovin su, između ostalog, gotovo nedostajale geodetske podloge i rezultati geoloških i konzervatorskih istraživanja, koja se prema Zakonu o planiranju i izgradnji moraju sprovesti pre izrade samog projekta - kaže Kaper.
- Ne vidimo potrebu za izbor podizvođača. Dopunom nedostajuće projektne dokumentacije i završetkom tunela sa obilaznicom biće otklonjeni svi problemi - tvrdi Kaper.
- Na primer, projektant je, bez prethodnog istraživanja, pretpostavio da se pod vodom nalaze ostaci zidova ili čvrsta stena nekadašnje palate, potopljene prilikom izgradnje hidroelektrane Đerdap. Ispostavilo se da se pod vodom nalazi sloj mulja debeo 2-3 metra. Izgradnja zidova na takvoj osnovi bi dovela do potpunog urušavanja palate.
Prema Kaperovim rečima, trenutno se pronalazi tehničko rešenje koje će obezbediti da palata bude izgrađena na stabilnim osnovama. Radove je, dodaje, usporio i intenzivan saobraćaj koji svakodnevno prolazi kroz Golubačku tvrđavu.
- Praktično, jedina ravna površina unutar tvrđave na kojoj je moguće postaviti kran je zapravo put kojim dnevno prođe i više desetina teških kamiona. Završetkom tunela sa obilaznicom biće moguće obezbediti pun angažman radnika i tehnike.
Golubački kompleks obnavljaju tri firme - "Ornament - investinženjering" radi tvrđavu, "Planum" izmeštanje tunela koji je išao ispod Tvrđave, a "Koto" gradi novi vizitorski centar i jedini poštuje zadate rokove.
- Na svim ovim segmentima su angažovane domaće kompanije koje su izabrane na tenderu. Jedna od njih je i "Planum", srpska kompanija sa velikom tradicijom i iskustvom u izvođenju ovakvih radova. Nažalost, finansijski problemi koje "Planum" ima su doveli do kašnjenja radova tokom zime. Sada su ti problemi rešeni. Prošle subote probijen je tunel pored tvrđave. Uskoro možemo da očekujemo i potpuno izmeštanje saobraćaja na koje se čekalo osamdeset godina.
Jelena
19.04.2016. 19:54
Ovo je stara slika. Ima napravljen krov na jednoj kuli, koja je bila skroz čitava. Jedan krov za godinu i po dana - ala je učinak! A radovi se završavaju 24. aprila 2016, kako piše na tabli. Ako ima deset kula, za koliko je produžen rok? Za deset godina? Ova tvrđava ispade dobra zlatna koka za ove iz Austrijske razvojne agencije, a možda i neke domaće „agencije“. Samo nemojte menjati izvođača, vidite na slici da su pune skele radnika, hahaha!
@Jelena - 1. Rekonstrukciju je nemoguće raditi bez dobro urađenog projekta, a projekat Marije Jovin je katastrofalno nepotpun. 2. Novac niko ne može da uzme, jer se svaki segment isplaćuje po završenom poslu. 3. Austrijska razvojna agencija je zajedno sa EU ovde donator, tako da im Golubac sigurno nije zlatna koka, jer troše svoj novac. 4. Biće završeno sve, jer EU i Austrijanci hoće da nastave finansiranje. 5. Sve ovo je podmetanje jedne firme koja nije dobila posao na Golupcu.
@Jelena - Govorite neistinu i to je sramota. ispaćeno je za čuvanje gradilišta za sve vreme radova odmah na početku radova ,preko60.000 eura , a čuva se važan mterijal.neopran kamen pesak potpuno zamuljen dve mešalice za maltter jedan japaner i 7-8 ulubljenih kofa. Isplaćene situacije su najstrožija tajna čak i za gospodina Šabića., za sada. Niste čak ni dobar BOT žali bože roštiljanje
@Jelena - Vlado, ja sam čuo drugačije. Direktorka preduzeća samostalno potpisuje isplate Ornamentu, za poslove koji se na terenu ne vide i nikome ne polaže računa. Nama na skupštini opštine je rekla ništa ne potpisuje i tu je kontrola završena! S obzirom na ostvarenu povezamost izvođača, stručnog nadzora, finansijera (ADA), investitora (Preduzeće Golubački grad) - izvođaču se ne zamera kašnjenje, već mu svi nalaze opravdanja za nerad. Ispada kao da je Ornament jedini korisnik donacije EU :))))
@Jelena - Draga Marija, da ste nekom privatnom investitoru "uvalili" tako loš projekat i za to uzeli novac, završili biste na sudu. Da li je Vama jasno da je i Ministarstvo turizma uvidelo koliko je Vaš projekat loš, pa je izdvojilo dodatna sredstva da se projekat (za koji ste uzeli novac) dovrši? Izblamirali ste se i pričom o kamenu za koji se ispostavilo da sta ga upravo Vi odobrili o čemu postoji i dokument koji ste potpisali i na njega stavili svoj pečat.
Komentari (22)