Petar Pašić: Bajka o herojima

Ana Popadić

11. 12. 2012. u 07:36

Mladi reditelj o novom igrano-animiranom filmu. Ono što je stvarno lako postane imaginarno, u filmu kao i u životu

MODERNA ljubavna bajka - žanr je koji najbolje opisuje novi film Petra Pašića "O bubicama i herojima". Igrano-animirana priča o tome šta se dogodi kada se pomešaju realnost i imaginarni svet u fazi je postprodukcije i biće spremna za prikazivanje početkom 2013. godine.

Scenario za ovo ostvarenje, koje paralelno prati priče o potrazi za izgubljenim ljubavima i herojima, pisali su Dimitrije Vojnov, Nikola Pejaković i Petar Pašić, a glavne junake oživeli su Bojan Dimitrijević, Slobodan Boda Ninković, Uroš Đurić, Nataša Vojnović...

Trejler za Pašićevo ostvarenje sa uspehom je predstavljen početkom ove godine na Berlinskom filmskom festivalu. Vizuelni identitet filma ostavio je bez daha svetske producente.

- Koristio sam razna sredstva, u filmskom izrazu i u tehnikama, kako bih dočarao jedan neobičan svet; i to ne samo spoljašnji, već i razne unutrašnje svetove junaka filma - objašnjava Pašić.

Dve osnovne linije, igrana i animirana, nisu jedine:reditelj kaže da je "svetova" mnogo više i da se svi međusobno prepliću.

ANĐELI I BUBICE Veliko iskustvo Pašić je stekao režirajući "Mi nismo anđeli 3", svoj prvi dugometražni film: - Naučio sam neke stvari i to mi je pomoglo prilikom režije ovog ostvarenja. Ipak, "O bubicama i herojima" smatram svojim prvim pravim filmom, jer je na "Anđelima 3" bio klasičan holivudski sistem - dobio sam gotov scenario i u skladu sa time režirao. "Bubice" su pune mojih osećanja, razmišljanja, i viđenja filma.

- Pitanje je ko i kako određuje šta je stvarno, a šta ne. Nešto što vam se u filmu učini stvarnim, kasnije postane potpuno imaginarno, i obrnuto. Tako je često i u životu - objašnjava naš sagovornik.

U "Bubicama i herojima" junaci se, uglavnom, pojavljuju bez ličnih imena - Medicinska sestra, Super heroj... Svaka slučajnost sa bajkama i njihovim zlim vešticama, princezama i vilama je - "namerna".

- Neki likovi imaju imena, kao Dečak (Ilija) ili Čuvar hotela (Raša), ali osnovni princip je ipak bajkovit.

U filmu kao glumica debituje poznata manekenka Nataša Vojnović, koja je na kastingu bila najubedljivija.

- Lik koji Nataša igra je veoma specifičan, ona je jedna od spona koja povezuje sve priče. On je na ivici stvarnog i nestvarnog. Kada smo radili kasting, Nataša je pojavom i stavom bila upravo ono što sam imao u glavi.

Iako "dečjeg" naslova, film je, kaže reditelj, namenjen i odraslima:

- Mislim da je u životu mala razlika između dece i odraslih. Deca mnogo više razumeju i osećaju nego što mi pretpostavljamo, pa ih nisam razdvajao.

Petar veruje da i danas ima superheroja koji su u stanju da promene svet.

- To su ljudi koji su "sami protiv svih", jer se ne uklapaju u sistem vrednosti i sistem moći. Oni koji istrajavaju u svojim namerama i uspevaju. Ko je u blizini tih superheroja, on ih prepoznaje, ali nema svako priliku da ih vidi - kaže Pašić.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (1)

Marko Milutinovic

11.12.2012. 10:42

Dragi Petre, Vas projekat zaista obecava i moracemo da verujemo da ce bar malo uticati na pojedince da promene vidjenje stvari oko sebe, da bar na trenutak pokusaju da butu "super heroji" kako bi pokazali ostalima da uklapanje u izvitopereni sistem vrednosti, koji vlada, je na prvi pogled puko prezivljavanje, ali dugorocno gledano sigurno izumiranje. Ako izgubimo potrebu da se borimo za prave vrednosti, ne gubimo samo mi buducnost, vec sto je jos strasnije, gubi nase potomstvo!