OTKRIO DETALJE: Bajden ispričao o čemu je razgovarao sa Putinom
AMERIČKI predsednik Džo Bajden izjavio je da je sa ruskim liderom Vladimirom Putinom razgovarao o onim postupcima Rusije, uključujući i u oblasti pomorske bezbednosti, za koju Sjedinjene Američke Države smatraju da krši međunarodne norme.
Foto: EPA/Depositphotos/ilustracija
- Utvrđeni principi ponašanja na moru, kao što su sloboda plovidbe, predstavljaju okosnicu svetske ekonomije i međunarodne bezbednosti - rekao je Bajden obraćajući se diplomcima američke Akademije obalske straže u Konektikatu.
- Vidimo da se ta pravila sve više dovode u pitanje kako zbog brzog razvoja tehnologije, tako i zbog subverzivnih dejstava zemalja kao što su Kina i Rusija, sa kojima sam o tome direktno razgovarao: i sa predsednikom (Kine) Si (Đinpingom) i predsednikom Putinom - precizirao je Džo Bajden.
On je podsetio da su sloboda plovidbe i druga osnovna pravila podržavali globalnu ekonomiju, donosili korist narodima sveta i bili u osnovi međunarodne ekonomije i bezbednosti. S tim u vezi, Bajden je naglasio da trgovina i pomorski transport moraju ostati mirni.
- Kada države pokušavaju da nadigraju sistem ili prilagode pravila u svoju korist, stvari izlaze iz ravnoteže. Zbog toga smo toliko odlučni da obezbedimo da ovi delovi sveta, koji su arterije trgovine i plovidbe, ostanu mirni – bilo da je to Južno kinesko more, Persijski zaliv i „u sve većem stepenu Arktik.
Američki predsednik dodao je da je glavni prioritet američke spoljne politike osiguravanje nesmetanog funkcionisanja globalne trgovine.
(Sputnjik)
Preporučujemo
DONALD TRAMP NA UDARU: Oglasio se bivši predsednik posle pokretanja istrage
19. 05. 2021. u 18:55
KOLIKO PARA IMA DžO BAJDEN? Bela kuća objavila podatke, problem za američkog predsednika
18. 05. 2021. u 22:29
"NADAMO SE DA ĆE OSTATI U SKLADIŠTU" Hrvatski ministar u panici zbog najnovijih raketa: Vučićeva Srbija i snaga naše vojske jedina tema!
SRBIJA predsednika Aleksandra Vučića i snaga naše vojske, koja je Vučićevim zalaganjem podignuta iz pepela, jedina je tema u Hrvatskoj!
10. 03. 2026. u 18:10
ŠOK ISTRAGA AMERIKANACA: Evo ko je gađao iransku školu u kojoj su poginule devojčice
AMERIČKI vojni istražitelji veruju da je verovatno da su američke snage odgovorne za napad na iransku školu za devojčice u kojem je u subotu poginulo više desetina dece, ali još nisu doneli konačan zaključak niti su završili istragu, rekli su za Rojters dvojica američkih zvaničnika.
06. 03. 2026. u 08:23
NOVI EKSPLICITNI SNIMCI MIRJANE PAJKOVIĆ: Policija sumnja KO je na snimku, drugi muškarac - odmah saslušana
RANIJE je objavljen i video za koji je deo medija napisao da je snimljen u prostorijama Vlade. Tim povodom oglasili su se iz Vlade Crne Gore, i demantovali te navode.
07. 03. 2026. u 22:55 >> 23:05
Komentari (3)