ŠEF BRITANSKE SLUŽBE TVRDI: "Rusija je sila koja slabi!"

Новости онлајн

25. 04. 2021. u 09:08

ŠEF britanske spoljnoobaveštajne službe Ričard Mur nazvao je Rusiju silom koja „objektivno slabi“ u ekonomskom i demografskom smislu, ali istovremeno predstavlja jedan od najvažnijih problema.

ШЕФ БРИТАНСКЕ СЛУЖБЕ ТВРДИ: Русија је сила која слаби!

Foto: EPA

- Rusija je sila koja objektivno slabi u ekonomskom i demografskom smislu. Ona prolazi kroz izuzetno težak period - rekao je Mur u intervjuu za „Sandej tajms“.

Istovremeno, šef obaveštajne službe primetio je da je za njega Rusija jedan od najvažnijih problema. Između ostalog, Velika Britanija bila je zabrinuta zbog velikog broja ruskih trupa na granici sa Ukrajinom i verovatnoće „invazije“. Prema Murovim rečima, Velika Britanija i Sjedinjene Američke Države upozoravale su ruske vlasti na „ozbiljne posledice“ invazije na Ukrajinu.

Portparol ruskog predsednika Dmitrij Peskov ranije je više puta objašnjavao da Rusija premešta trupe unutar svoje teritorije i po svom nahođenju. Prema njegovim rečima, to nikoga ne ugrožava i ne treba nikoga da brine.

O Rusiji i Češkoj

Mur takođe smatra da ponašanje Rusije u Češkoj čini da se povuku paralele sa situacijom u odnosima između Rusije i Ukrajine.

- Kad dobijete takav model nepromišljenog ponašanja, a onda pogledate šta se dešava oko Ukrajine – naravno da nas to zabrinjava - istakao je on.

- Zbog toga tako usko koordinišemo sa našim saveznicima, kako bismo se uverili da šaljemo jasne signale predsedniku Putinu - dodao je šef obaveštajne službe, ne precizirajući o kojim „signalima“ je reč.

Ranije je Prag optužio obaveštajne službe Rusije za umešanost u eksploziju u skladištu municije u selu Vrbjetice 2014. godine. Češka je proterala iz zemlje 18 zaposlenih u ruskoj ambasadi. Kao odgovor na to, Moskva je 20 zaposlenih u češkoj diplomatskoj misiji proglasila za persone non grata, navodeći da su optužbe za eksploziju apsurdne, neosnovane i izmišljene. Ministarstvo spoljnih poslova Rusija takođe je navelo da je Prag kao ruski odgovor na neprijateljske postupke dobio ono o čemu nije sanjao ni u najstrašnijim snovima.

(Sputnjik)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
OSUĐENI ZA UBISTVO STARCA U ZATVORU PADINSKA SKELA: Zrna saosećanja nemaju, izrečene višegodišnje kazne

OSUĐENI ZA UBISTVO STARCA U ZATVORU PADINSKA SKELA: Zrna saosećanja nemaju, izrečene višegodišnje kazne

SREĆKO Stefanović (22), Saša Stanković (22) i Dalibor Petrović (24) oglašeni su danas krivim u Višem sudu u Beogradu za teško ubistvo Stanimira Brajkovića (74) na bezobziran i nasilnički način u zatvoru Padinska Skela početkom februara 2024. godine. Ovom prvostepenom presudom Stefanović je osuđen na 19 godina zatvora, a Stanković i Petrović na po 18 godina.

11. 12. 2025. u 16:22

Komentari (1)

Kada je keš/refinansirajući kredit najbolja opcija za vas i kakve opcije nude banke u Srbiji?