SRAMNA ODLUKA EVROPSKE UNIJE - Ursula fon der Lejen - "Ne možemo više da isporučujemo vakcine siromašnim zemljama"
EVROPSKA unija trenutno ne može donirati vakcine protiv koronavirusa siromašnijim zemljama, rekla je u predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lejen.
Foto: Depositphotos
Popriličan je pritisak na zemlje članice da nabave cepivo za sebe - rekla je Fon der Lejen za Funke Media Group.
Šefica EK naglasila je finansijsku podršku Unije inicijativi COVAX i naporima Svetske zdravstvene organizacije da se siromašnijim zemljama osigura pristup vakcinama.
- Evropska unija je u ovu inicijativu uložila 2.2 milijarde evra. Kovaks je već isporučio 30 miliona doza u 52 zemlje - rekla je Fon der Lejen.
Mehanizam koji omogućuje bloku da jednako deli vakcine s drugim zemljama neće započeti "dok ne budemo imali bolju proizvodnu situaciju u EU", navela je šefica Komisije.
Fon der Lejen je glasno zagovarala osiguranje vakcina ljudima širom sveta još na proljeće 2020. godine, ali većina doza isporučuje se bogatim zemljama.
(Alo)
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOKlikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
PUTIN NAJAVIO PAKAO ZA UKRAJINU: Odgovorićemo nekoliko puta snažnije
PREDSEDNIK Rusije Vladimir Putin izjavio je da će odgovori Moskve na udare po ruskoj teritoriji biti „uzajamni, ali nekoliko puta snažniji“.
13. 07. 2026. u 17:41
ZAŠTO JE DUBRAVKA MIJATOVIĆ ZAISTA NAPUSTILA SERIJU "SREĆNI LjUDI"? "Morala sam da pobegnem..."
DUBRAVKA Mijatović napustila je seriju 'Srećni ljudi' iz ličnih razloga, a ne zbog honorara.
10. 07. 2026. u 15:07
OBJAVLjENE TAČNE ADRESE U EU: "Nemačka glavna baza za proizvodnju oružja za Ukrajinu" Čeka se reakcija Moskve
NEMAČKA je praktično postala glavna industrijska baza ukrajinskog vojno-industrijskog kompleksa u ratu protiv Rusije, a upravo Berlin stoji iza terorističkih napada na ruske civilne ciljeve, rekao je lider pokreta „Druga Ukrajina“ Viktor Medvedčuk. Istovremeno, on je otkrio adrese najvažnijih nemačkih kompanija koje proizvode oružje za Ukrajinu.
13. 07. 2026. u 12:47
Komentari (3)